KOŠICE. Okresný súd Košice I sa zaoberal prípadom muža a ženy z Moldavy v okrese Košice - okolie.
Patria do skupiny spolu šiestich Moldavčanov, ktorých okresná prokuratúra v uplynulých dňoch obžalovala z prečinu krivého obvinenia.
Prípad súvisí s vyšetrovaním policajného zákroku v Moldave ešte v júni 2013.
Incident spred piatich rokov
Prvý konflikt v osade Budulovská nastal v deň konania kultúrneho podujatia, súvisiaceho s ukončením dlhodobého projektu, spoluorganizovaného ETP Slovensko.
Po prvej policajnej hliadke, ktorá prišla v sobotu v noci zariadiť stíšenie zvuku, prišla druhá hodinu po polnoci, keď sa už balila aparatúra.
"Jeden z policajtov údajne napadol jedného z našich klientov bez toho, aby bolo zrejmé, prečo k takému konaniu došlo. Tamojší mladí ľudia a deti začali hádzať kamene do policajtov a ich auta, ktoré bolo pravdepodobne poškodené," povedal Martin Vavrinčík z ETP Slovensko.
Hliadka zadržala ich klienta spolu s ďalšou mentálne postihnutou osobou. Obaja skončili na policajnej stanici a bolo voči nim vznesené obvinenie. Jeden bol stíhaný vo väzbe.

V stredu 19. júna vtrhli do osady kukláči na viacerých vozidlách. Vyzeralo to, akoby niekoho hľadali.
Podľa miestnych Rómov bola akcia odvetou polície za spomínaný incident v noci na nedeľu.
"Policajti išli od jedného príbytku k druhému, vyvaľovali dvere, rozbíjali okná, nábytok, veľmi agresívnym spôsobom útočili na jednotlivých obyvateľov bez toho, aby s nimi nejakým rozumným spôsobom komunikovali. Došlo k zraneniam, viacerí klienti museli vyhľadať lekárske ošetrenie, existujú o tom lekárske správy," tvrdil vtedy Vavrinčík.
Nezisková organizácia spochybnila oprávnenosť takéhoto zásahu. Združenie sa rozhodlo podať celú vec na prešetrenie inšpekcii Ministerstva vnútra (MV) SR.
Polícia brutalitu odmietla
Košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová odmietla akékoľvek medializované informácie o údajnej brutalite policajtov, ako i spájanie zákroku s predošlým útokom rómskych osadníkov na hliadku polície.

"Pokiaľ ide o stredajšiu policajnú pátraciu akciu, bola plánovaná a zameraná na pátranie po hľadaných osobách a veciach. Bola vykonaná na základe rozhodnutia riaditeľa OR PZ Košice-okolie, ktorý s prihliadnutím na bezpečnostnú situáciu určil, že akcia bude v dvoch lokalitách - Moldava nad Bodvou na Budulovskej ulici a v osade v obci Drienovec."
Do akcie bolo nasadených 63 policajtov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície. Celkovo zadržali a predviedli 15 osôb.
Osem pre zistenie totožnosti, päť z dôvodu zdokumentovania priestupku a dve pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa.
"Títo dvaja muži z Drienovca boli toho istého dňa aj obvinení z tohto skutku. Jeden z nich sa po útoku ukryl v dome, neskôr však so sekerou v ruke vyskočil von oknom, sekerou zaútočil na oblasť hlavy jedného z policajtov, ktorý bol v tom čase k nemu otočený chrbtom. V poslednej chvíli útok na hlavu odvrátil rukou. Policajt utrpel sečné zranenie, ktoré si vyžiadalo niekoľko stehov a práceneschopnosť," informovala vtedy Mésarová.
K použitiu donucovacích prostriedkov došlo podľa nej len v prípadoch a len voči tým osobám, ktoré neuposlúchli výzvy polície a pri zákonných dôvodoch na predvedenie kládli aktívny odpor.
Medializované informácie o nezákonnosti či údajnej brutalite označila Mésarová za účelové.
Zastavili stíhanie
Bezprostredne po akcii bolo zo strany viacerých osôb podaných päť trestných oznámení.
Na pokyn Generálnej prokuratúry (GP) SR začala inšpekcia MV SR v januári 2014 trestné stíhanie vo vzťahu k celému prípadu i možnému porušeniu zákona.
Zároveň bola vykonaná aj vnútorná kontrola zo strany Ministerstva vnútra (MV) SR.

V novembri 2015 vyšetrovateľ inšpekcie zastavil trestné stíhanie v prvých štyroch bodoch.
"Rozsiahlym precíznym a detailným vyšetrovaním bolo nepochybne preukázané, že k žiadnemu mučeniu príslušníkov rómskej komunity z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou na miestnom obvodnom oddelení nedošlo, rovnako nebol použitý slzotvorný prostriedok voči žiadnej maloletej osobe a postup príslušných príslušníkov PZ pri naplánovaní a realizácii pátracej akcie bol v súlade so zákonom a ďalšími vnútrorezortnými predpismi upravujúcimi postup pri takýchto akciách," informovala nás hovorkyňa GP Andrea Predajňová.
Dodala, že vo viacerých prípadoch bolo nespochybniteľne preukázané, že výpovede niekoľkých poškodených osôb sa zakladali na účelových a vymyslených tvrdeniach, ktoré navyše ani nekorešpondovali objektívnym preukázateľným následkom.
V marci 2016 zastavil vyšetrovateľ trestné stíhanie aj vo zvyšných dvoch bodoch.

Ich predmetom boli podozrenia z neprimeraného použitia donucovacích prostriedkov, neoprávnených vstupov do obydlia a bezdôvodného ničenia majetku dotknutých osôb.
"Ani v týchto prípadoch nedošlo k naplneniu zákonných znakov trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa či trestného činu porušovania domovej slobody," dodala Predajňová.
Sťažnosti podané voči uzneseniam prešovská krajská prokuratúra zamietla.
Deväť z vyše 30 Rómov, zranených počas policajného zásahu, podalo potom sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR. Ten ju zamietol.
Mali krivo svedčiť
Po vyše štyroch rokoch a šiestich mesiacoch nabrala kauza celkom iný smer.
„V priebehu vyšetrovania, vedeného vo veci policajného zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou a v osade v obci Drienovec, boli zistené skutočnosti nasvedčujúce tomu, že výpovede niektorých svedkov obsahovali okolnosti súvisiace so skutkom, ktoré nezodpovedali skutočnosti," informovala nás začiatkom roka Predajňová.
Podľa hovorcu košickej krajskej prokuratúry Milana Filička bolo voči týmto osobám vznesené obvinenie pre prečin krivého obvinenia. Išlo o Júliusa H., Milana H., Leonarda H. a Rolanda D.
Prečinu sa mali dopustiť tým, že v priebehu roku 2014 po zákonnom poučení ako svedkovia, príp. poškodení, počas výsluchu na polícii pri objasňovaní trestnej veci policajného zásahu v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou a v osade v obci Drienovec, krivo obvinili príslušníkov PZ z fyzického násilia, ktorého sa títo mali údajne dopustiť voči nim, prípadne inej osobe, či už priamo na mieste policajného zásahu, alebo na Obvodnom oddelení PZ Moldava nad Bodvou.
Všetci štyria podali sťažnosti, ktoré prokurátor zamietol ako nedôvodné.
Dvoch už odsúdili
Po skončení vyšetrovania prokuratúra postupne od konca mája obžalovala jednu ženu a päť mužov, posledného v pondelok 18. júna.
Ide o Irenu M. (50), Leonarda H. (22), Milana H. (25), Júliusa H. (31), Róberta R. (39) a Rolanda D.
Všetci čelia obvineniu za konanie v roku 2014 v budove polície na Kuzmányho ulici v Košiciach. Po zákonnom poučení a v pozícii svedkov označili konkrétnych aj neznámych policajtov ako tých, ktorí voči nim počas policajnej akcie v júni 2013 použili bezdôvodné násilie a mali im spôsobiť bližšie nešpecifikované zranenia.
Ako nás informoval hovorca krajskej prokuratúry, v dvoch prípadoch už okresný súd vydal trestný rozkaz.
"Júliusa H. a Irenu M. uznal vinných. Júliusovi H. vymeral trest odňatia slobody vo výmere 1 roka s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 15 mesiacov. V trestnom rozkaze proti Irene M. súd upustil od uloženia súhrnného trestu vzhľadom na jej predchádzajúce odsúdenia a uložené tresty," informoval nás Milan Filičko.
Dodal, že v ostatných prípadoch ešte súd o obžalobách nerozhodol.
Reakcia mimovládnych organizácií
V utorok 19. 6. 2018 to bude už 5 rokov, odkedy polícia vykonala raziu v osade na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou.
Vyšetrovanie zásahu nebolo dôsledné a nezávislé, a dodnes nedošlo k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a zúčastnili sa ho.
Zo zbitých Rómov sa, naopak, stali páchatelia.
Dvaja z nich už dostali z Okresného súdu Košice I trestné rozkazy za prečin krivej výpovede, bez toho, aby vôbec prehovorili pred sudcom.
Koalícia mimovládnych organizácií (Equity, o.z., ERRC - Európske centrum pre práva Rómov, ETP Slovensko a Amnesty International Slovensko, CVEK) pri 5. výročí policajnej represívno-pátracej akcie v rómskej osade v Moldave nad Bodvou upozorňuje na nespravodlivosť a pochybnosti vo vyšetrovaní razie, ako aj v prípade obžaloby zbitých obetí.
Organizácie nesúhlasia so závermi vyšetrovania inšpekcie ministerstva vnútra, nesúhlasia ani s obžalobami pre 6 Rómov, ktorí sa mali dopustiť krivých výpovedí tým, že napríklad označili policajta, ktorý ich mal počas zásahu biť.
Nesúhlasia ani s postupom sudcu Okresného súdu Košice I, ktorý bez hlavného pojednávania rozhodol trestným rozkazom o vine dvoch zo šiestich obžalovaných Rómov.
Poukazujú na porušenie princípu dôslednosti, keďže prvé vyšetrovacie úkony boli vykonané až 7 mesiacov po zásahu a princípu nezávislosti z dôvodu, že policajná inšpekcia ministerstva vnútra nie je nezávislým vyšetrovacím orgánom a musí platiť pravidlo, že policajt nesmie vyšetrovať svojho kolegu. Organizácie žiadajú zastavenie trestných konaní voči obetiam policajného zásahu.
"Vyšetrovanie a postup štátu v prípade policajnej razie sa až veľmi nápadne podobá na príbeh Hedvigy Malinovej, keď politici vopred predpovedali závery vyšetrovania a keď sa z obetí stali vinníci," hovorí predsedníčka združenia Equity Lýdia Šuchová.
"Postup súdu sa javí v tomto prípade až neadekvátne rýchly. Prokuratúra doručila súdu obžalobu 30. mája. Samosudca ich hneď na druhý deň, teda 31. mája 2018 odsúdil trestným rozkazom bez možnosti prísť na súd a obhájiť sa," povedala Jarmila Lajčáková z CVEK-u.
Postup orgánov činných v trestnom konaní nepovažuje za nezávislý aj pro bono advokát zastupujúci obžalovaných Roman Kvasnica.
„Dovolím si tvrdiť, že naši klienti sú nevinní, pretože skutočnosti, ktoré vypovedali k policajnému zásahu, boli popisom toho, čo naozaj zažili."
Advokát upozorňuje na viacero nedostatkov vo vyšetrovaní.
„Je zrejmé, že bolo porušené predovšetkým ich právo na obhajobu a na spravodlivý proces."
Koalícia mimovládnych organizácií preto sformulovala požiadavky na orgány štátu.
„Žiadame zastavenie konaní voči zbitým Rómom a Rómke, žiadame zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu, ktorý by vyšetroval sporné policajné postupy, kamerové záznamy pri všetkých zásahoch. Rovnako žiadame, aby vrcholní predstavitelia silových zložiek vo svojich vyjadreniach a politikách nepoužívali stigmatizujúci, predsudky posilňujúci jazyk a neporušovali princíp rovného zaobchádzania," hovorí Kamila Gunišová z Amnesty International Slovensko.
Policajnú raziu spochybnila aj správa verejnej ochrankyne práv, ktorá zistila, že neexistoval legitímny dôvod na akciu a zároveň skonštatovala porušenie základných práv viacerých osôb. Naopak, policajná inšpekcia ministerstva vnútra prípad uzatvorila s tým, že všetko bolo v poriadku a policajti postupovali primerane.
„Proti tomuto záveru sa poškodení právne bránili a po vyčerpaní všetkých opravných prostriedkov na Slovensku sme v ich mene podali sťažnosť na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu," povedal Michal Zálešák z ERRC.
Slávka Mačáková z ETP Slovensko, ktoré v lokalite v tom čase pôsobilo, hovorí:
„Na ten deň a nasledujúce nezabudnem. Sinky na chrbtoch našich klientov sa síce zahojili, ale na duši ostávajú. Nikto z nás sa nijako nepričinil o to, kde sa narodil. Narodenie v segregovanej rómskej komunite predsa neznamená, že je človek fackovacím panákom pre kohokoľvek,"povedala.
Upozorňuje, že verejná ochrankyňa práv ešte v auguste 2013 po preskúmaní policajnej akcie konštatovala aj to, že „polícia policajnou akciou, ktorú vykonala dňa 19.6.2013 v Moldave nad Bodvou, porušila svojím postupom základné práva a slobody bližšie neurčenému počtu fyzických osôb, ktoré sa počas vykonávania policajnej akcie ocitli na mieste policajného zasahovania v rómskej osade Budulovská."
Aby sa na policajnú raziu nezabudlo, mimovládne organizácie pripravili webovú stránku www.policajnarazia.sk, na ktorej je celá chronológia kauzy.
Stránka tiež obsahuje výroky verejných činiteľov, ktorí svojimi vyjadreniami spolitizovali vyšetrovanie, ako aj požiadavky mimovládnych organizácií na štátne orgány.
Budú na nej zverejňované aktuálne informácie o ďalšom vývine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári