KOŠICE. Výstavu Z príbehu do príbehu – dizajnérky a dizajnéri divadelného kostýmu, pripravil Divadelný ústav Bratislava v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach (VSM).
Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 21. júna o 16:00 a výstava potrvá do septembra v priestoroch Východoslovenského múzea v Košiciach na Námestí Maratónu mieru v Galérii pri komíne.
Na vernisáži sa zúčastní a výstavu otvorí herečka Emília Vášáryová.
Ako informoval Dušan Poliščák z Divadelného ústavu, výstava zachytáva celý príbeh vzniku divadelného kostýmu – od počiatočného návrhu až po jeho výslednú podobu na javisku.
Kurátorom výstavy je kostýmový výtvarník a scénograf Miroslav Daubrava, kustód scénografického fondu Divadelného ústavu. Graficky výstavu spracovala Mária Čorejová.
Móda je krátkodobý trend
Výstava divadelných kostýmov a tvorby kostýmových dizajnérov a dizajnérok vo svojom umelecko-odbornom stvárnení dokumentuje takmer celé dejiny kostýmového výtvarníctva na Slovensku. Divadelný kostým je trvalou výtvarnou zložkou divadelného predstavenia.
Umelecká stopa kostýmových dizajnérov je nezmazateľná takmer vo všetkých divadlách na Slovensku. Ich tvorivé výsledky predstavujú neodmysliteľnú súčasť dejín nášho divadla. Podľa Poliščáka tento výnimočný druh výtvarného umenia sa často mylne spája s módnym návrhárstvom a módou.
Móda je však len krátkodobým aktuálnym trendom, rýchlo zostarne, nahradí ju iná.
Ako informovala Katarína Ščerbanovská, múzejný pedagóg VSM, expozícia bude rozdelená do niekoľkých častí. V úvodnej návštevník spozná prvý výstup kostýmového výtvarníka – kostýmový návrh. Návrh kostýmu nie je voľnou ilustráciou alebo maľbou postavy.
Slúži ako technický výkres pre krajčírov a krajčírske dielne. Je to zhmotnená predstava kostýmového výtvarníka, ktorú treba naplniť – zrealizovať.
Na výstave sa budú nachádzať mnohé návrhy – od malých, niekoľkocentimetrových návrhov Ludmily Purkyňovej (pedagogičky a zakladateľky tohto odboru na Slovensku) cez kostýmové návrhy jej žiačok a nasledovníčok Heleny Bezákovej a Stanislavy Vaníčkovej až po veľkorozmerné maľované návrhy Jána Ladvenicu.
Kostýmy pre Emíliu Vášaryovú
Jedno z najvýznamnejších miest v zbierke kostýmových návrhov Múzea Divadelného ústavu reprezentujú kolekcie kostýmových návrhov režiséra, kostýmového výtvarníka a kresliara Karola L. Zachara.
Jeho prepracované kostýmové návrhy vychádzajú z dôkladne preštudovaného historického materiálu, ktoré dokladá presnými strihmi, farebnými vzorkami látok a do detailu vykreslenými gombíkmi či napríklad konkrétnym ornamentom na látke.
Rovnako aj jeho nasledovník Milan Čorba dokladá k návrhom presné strihy, vzorkovnice látok a vyčerpávajúcu prílohu.
Príkladom je jeho inšpirácia moderným tetovaním, ktoré v podobe ornamentu preniesol na kostým (Rómeo a Júlia, Letné shakespearovské slávnosti na Pražskom hrade, 2004, réžia Martin Huba).
Mimoriadne zaujímavou a príťažlivou časťou expozície bude exkurzia (možno povedať až historická) desiatkami kostýmových návrhov pre jednu herečku, a to jeho manželku Emíliu Vášáryovú.
Kostýmy známych hercov
Druhú časť expozície tvoria finálne kostýmy, ktoré mali oblečené herci vo významných slovenských divadelných inscenáciách. Kostýmy sú doplnené aj vzácnymi čiernobielymi a farebnými fotografiami.
Návštevník si tak bude môcť vytvoriť obraz o tom, ako vyzeral kostýmový návrh v kresbe, ako vyzeral na javisku na tele herca a nakoniec ako vyzerá v súčasnosti – odložený a odborne chránený pre nasledujúce generácie.
V tomto priestore návštevníka určite poteší najstarší kostým z depozitáru Múzea DÚ – pánsky renesančný kostým Filipa II. z roku 1944 (É. Verhaeren: Filip II.) či najťažší, až desaťkilový kostým – k postave vládcu Borisa Godunova (M. P. Musorgskij: Boris Godunov). Zaujmú aj kostýmy rytierov Rienziho a Lohengrina (R. Wagner: Rienzi; Lohengrin), žiarlivého Othella (W. Shakespeare: Othello), záletníka Dona Carlosa (G. Verdi: Don Carlos), Svätopluka (E. Suchoň: Svätopluk), či kostým Kráľovnej noci zhotovený formou koláže (W. A. Mozart: Čarovná flauta).
V tejto časti expozície budú aj mimoriadne vzácne kostýmy z významných inscenácií Divadla ASTORKA Korzo ´90 v Bratislave, ktoré mali na sebe oblečené mnohé známe herecké osobnosti – Milan Lasica, Július Satinský, Zuzana Kronerová, Zita Furková, Anna Šišková, Marta Sládečková, Ady Hajdu či Miroslav Noga.
Život kostýmu od premiéry pokračuje až do záverečnej derniéry. Potom ho buď prešijú na iný kostým, alebo vyhodia. V tom lepšom prípade skončí v múzeu Divadelného ústavu, kde je chránený, v niektorých prípadoch aj zreštaurovaný a zdigitalizovaný.
A týmto spôsobom je uchovávaný pre nasledujúce generácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári