KOŠICE. Najväčšia dobrovoľnícka environmentálna akcia, ktorú vyhlásila v apríli spoločnosť Kosit, mala podporiť skrášľovanie a čistenie verejných priestranstiev v Košiciach.
Zapojili sa do nej mestské časti a dobrovoľníci, ktorým nie je ľahostajné, v akom prostredí žijú.
Na túto akciu vyčlenila spoločnosť sumu 11-tisíc eur.
O podporu sa mohlo uchádzať všetkých 22 mestských častí a pre každú spoločnosť vyčlenila príspevok vo výške 500 eur.
Tieto peniaze mohli použiť na prenájom veľkokapacitných kontajnerov, dopravu, vrecia a rukavice.
Do veľkého upratovania sa zapojilo dvadsať košických mestských častí, ktoré počas dvoch mesiacov zorganizovali upratovanie rôznych lokalít.

„My sme ani chvíľu neváhali zapojiť sa do tejto dobročinnosti a urobiť niečo dobré pre našu mestskú časť. Dobrý nápad bolo zaangažovať do toho samotných obyvateľov, ktorí spoločne vyzbierali vyše tonu odpadu“, zhodnotil starosta MČ Košice – Sever Marián Gaj.
Do upratovania mesta sa zapojilo približne 400 dobrovoľníkov, ktorí sa počas 23 dní nebáli chopiť práce a upratovať parčíky, okolie ulíc či iných najfrekventovanejších miest, kde sa už dlhšie hromadil voľne pohodený odpad.
Každá mestská časť naplnila kontajner v priemere 2 tonami odpadu a využili naň rovnú tisícku vriec.
Okrem samotného zberu odpadkov, dobrovoľníci hrabali pokosené seno, natierali ploty či vysádzali okrasné rastliny.
„Dúfame, že podobných dobrovoľníckych aktivít bude len pribúdať aj preto, že rok 2019 sa staneme Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva. Je to o zodpovednosti nás všetkých, aby sme odpad do prírody neodhadzovali“, vyzýva starosta MČ Košice – Sídlisko Ťahanovce Cyril Betuš.
Aký odpad sa vyzbieral?
Vo veľkokapacitných kontajneroch skončili plastové a sklenené fľaše, plechovky, cigaretové ohorky, textil či papier.
Výnimkou však neboli ani použité elektrospotrebiče, opotrebované pneumatiky, starý nábytok či matrace.
Väčšina zo 45 ton vyzbieraného odpadu, putovala do spaľovne odpadov.
Takýmto zhodnotením vzniklo približne 27 MWh elektrickej energie, čo predstavuje priemernú ročnú spotrebu približne 11 domácnosti.
„Z výsledku akcie máme obrovskú radosť a skutočne oceňujeme prácu stoviek dobrovoľníkov či organizátorov, ktorí sa na nej zúčastnili. V environmentálnych aktivitách chceme byť naďalej aktívni, či už otvorením exkurzií v Centre environmentálnej výchovy (CEV) v novom školskom roku, vzdelávacími aktivitami na detských táboroch počas leta či organizovaním a podporou podobných podujatí. Naším cieľom je, aby sme si všetci ešte viac vážili naše životné prostredie, starali sa oň a ono sa nám mohlo odvďačiť nádhernou a čistou prírodou,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Marián Christenko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári