KOŠICE. Počas piatka vodnú plochu v mestskej časti Nad jazerom opäť brázdilo špeciálne plavidlo.
Prvýkrát tento rok sa doň aplikovala dávka prospešných baktérií, ktoré spotrebúvajú dusík a fosfor.
Vďaka tomu sa sinice nemajú čím živiť a nerozmnožujú sa.
Voda sa v jazere začala čistiť v roku 2015.
„Každoročne sa v júni a júli realizovali dve aplikácie anorganického koagulačného prípravku PAX-LR, ktorý eliminoval biodostupné živiny, predovšetkým fosfor a sinice vo vodnom stĺpci, v auguste sa aplikovali profibaktérie, ktoré obnovujú biologickú rovnováhu vo vodnej nádrži na Jazere,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Doteraz stálo čistenie takmer 250 000 eur.
Za dve tohtoročné aplikácie zaplatí mesto 60 000 eur.
Voda vyhovuje
Mesto je s liečením problematickej vodnej plochy spokojné.

„Kvalita vody v jazere sa od roku 2015 zlepšila, preto už v minulom roku bolo povolené kúpanie. Dlhodobým cieľom je dosiahnuť optimálny stav, preto mesto Košice v súčasnosti pripravuje sumarizáciu podkladov na zabezpečenie výberu najvhodnejšieho variantu komplexných revitalizačných opatrení,“ pokračuje Šnajdárová.
Vzorky vody, ktoré odoberal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach od polovice mája, sú zatiaľ v poriadku.
Posledný odber aj s kontrolou množstva siníc robili odborníci 11. júna, voda je vhodná na kúpanie a sinice sú pod medznou kontrolou.
Ďalší monitoring vody sa po aplikácii profibaktérií bude robiť 26. júna.
Hľadajú riešenie
Mesto sa dlhodobo snaží problém s kvalitou vody vyriešiť.
Ako najväčšieho vinníka označuje usadené sedimenty na dne jazera, slepé črevo, teda časť pri rodinných domoch a rybárov, ktorí kŕmia ryby.
„Cieľom mesta je, aby sa Jazero opäť mohlo stať takou vyhľadávanou rekreačnou lokalitou Košičanov, akou bolo v minulosti. Pozornosť preto venujeme aj vyčisteniu slepého čreva, jeho revitalizácia má byť súčasťou komplexného riešenia, proces je v štádiu posudzovania viacerých alternatív a hľadania tej optimálnej. Súčasťou navrhnutých opatrení bude aj vyriešenie režimu rybárčenia na jazere,“ uzavrela Šnajdárová.
Autor unikátnej metódy čistenia vodných plôch od siníc, profesor Blahoslav Maršálek z Masarykovej univerzity, príde do Košíc opäť o mesiac, keď sa bude aplikovať druhá tohtoročná dávka prospešných baktérií.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári