KOŠICE. Z archívu Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Zasadanie košického Skrášľovacieho spolku
Včera o 11. hodine predpoludním sa vo veľkej zasadacej miestnosti mestskej radnice (dnes tzv. stará radnica), uskutočnila schôdza košického Skrášľovacieho spolku (maď. Városzépítő egyesület). Stretnutie pritiahlo veľkú pozornosť publika, keďže inaugurálnu veľkolepú reč predniesol jeho predseda a jasovský prelát – prepošt, dr. Menyhért Takács. Jeho slová sa stretli s kladnou odozvou a súhlasom.
Chýrny predseda načrtol činnosť spolku a jeho úlohu, ktorá sa má prejavovať nielen v samotnom skrášľovaní mestského prostredia, ale aj v ochrane a starostlivosti pamiatok Košíc. Keby existoval takýto spolok aj v dobách reštaurovania Dómu sv. Alžbety, cesta obnovy by nepochybne nabrala úplne iný smer. Podľa Takácsovych slov náš Dóm neodzrkadľuje pravú gotiku Anjouovcov, ale nemeckú gotiku, ktorá sa síce javí ako primeraná, ale napriek tomu nás pozbavila starej pamätihodnosti a priniesla sem úplne novú stavbu, ktorá neodzrkadľuje svoju dobu. Táto obnova pokazila nielen vnútornú prehľadnosť, ale aj akustiku Dómu. Takács tiež vytýkal chyby, ktoré vznikli zbúraním bočných kaplniek. Vo svojej kritike nezabudol spomenúť ani obnovu Michalskej kaplnky, ktorá sa niesla v znamení cudzích a nie domácich – uhorských prvkov. Podľa slov predsedu boli Košice už od čias Rákócziho maďarským mestom, nielen v jazyku a cítení, ale aj vo vonkajšej podobe, pričom tu žijúci Nemci i Slováci sa rýchlo stali Maďarmi.
V ďalších bodoch prejavu načrtol pán prelát otázky okolo stavu verejného cintorína, naliehavú nutnosť riešiť usporiadanie Vodnej ulice (maď. Vizi utca), potrebu postavenia mestskej plavárne a úpravy Széchenyiho parku (dnes Mestský park) a Bethlenovej okružnej (dnes Kuzmányho ulica).
Záver príhovoru dr. Takácsa honorovalo naslúchajúce obecenstvo hlučnými ováciami. Za výstup v mene všetkých sa poďakoval podpredseda Gyula Deák.
V ďalších vystúpeniach sa do popredia dostala otázka pamätníka padlým vojakom Abova a Košíc. Dr. Lajos Körmendy-Ékes a dr. Kálmán Varga poznamenali, že vo veci výstavby pamätníka vojakom padlým pri obrane Karpát, boli v 16 uhorských župách vytvorené hnutia a organizácie, ktoré už rozbehli prvotné prípravy na uskutočnenie tohto cieľa.
(Felsőmagyarország 18.6.1918)
Pustošivý požiar v Barci
Včerajší obrovský požiar, ktorý vypukol v Barci poobede o štvrtej hodine, zalarmoval celú majerskú čeľaď grófa Zichyho. Rýchlo sa šíriace plamene boli nad sily málopočetného služobníctva. Dôsledkom silného vetra visela nad celou Barcou hrozba ohromujúcej skazy. Rozrastajúci oheň našťastie spozorovali aj v neďalekej košickej rezervnej barakovej nemocnici. Miestny proviantný dôstojník dr. Imre Bassó spolu s miestnou vojenskou posádkou sa urýchlene presunuli na miesto požiaru a za pomoci jednej striekačky lokalizovali rozmáhajúci sa živel. Čo chvíľa prišli na pomoc aj vojaci z 5. husárskeho pluku. Keď konečne dorazili aj košickí hasiči oheň bol prakticky uhasený.
Bilancia požiaru: štyri rodinné domy ľahli popolom. Avšak vďaka rýchlej pomoci sa podarilo z postihnutých príbytkov dostať do bezpečia aspoň vnútorné vybavenie.
Večer o siedmej hodine si prišli obzrieť miesto nešťastia hlavný župan, podžupan a veliteľ košických hasičov Rozsics.
(Felsőmagyarország 18.6.1918)
Ďalšie úspechy našej talianskej ofenzívy
Bilancia: 21-tisíc zajatcov. Pochvala pre 106. peší pluk.
Vojenská činnosť v priestore benátskej frontovej línie bola pre nepriaznivé počasie a hlavne hmlu, takmer nulová.
Naše alpské pluky v priestore západne od Brenty, úspešne zastavili prudké talianske útoky a uhájili si svoje pozície dobyté deň predtým.
Na náhornej plošine Montello postúpili divízie poľného maršala Lajosa Goigingera západným smerom.
Všetky pokusy nepriateľa o prielom boli na oboch stranách železničného úseku Oderzo – Treviso zmarené. Pešie jednotky generála Csicsericsa na južnom krídle vojsk vedených maršalom Boroevicsom, obsadili ďalšie územia, vrátane Caposiletu.
Všetky prejavy dezercie alebo odmietania poslušnosti, sa jednoznačne minuli účinku. Dôkazom toho bol aj hrdinský postoj českých a poľsko-rusínskych plukov, ktoré bok po boku odhodlane bojovali s nemeckými, rakúskymi a maďarskými vojakmi.
Za udatnosť preukázanú počas bojov na rieke Piava z 15. júna si osobitú pozornosť zasluhuje cisársky a kráľovský 106. peší pluk. Naši nebojácni ženisti i piloti mali tak ako vždy aj tentoraz leví podiel na vojenskom úspechu z posledných dní. Bilanciou tohto zdaru je tiež 21- tisíc vojnových zajatcov.
(Felsőmagyarország 19.6.1918)
Akcie Čechov a Slovákov ohrozujú cársku rodinu
Ruského cára Mikuláša spolu s rodinou previezli do Moskvy, keďže v Jekaterinburgu ich ohrozovali vojenské akcie česko-slovenských (maď. cseh-tót) jednotiek.
(Felsőmagyarország 20.6.1918)
Voľba nového dekana
Profesorský zbor Kráľovskej právnickej akadémie (maď. Királyi jogakadémia) v Košiciach mal dnes svoje posledné tohtoročné zasadanie. Už tradične pri tejto príležitosti odzneli úvodné slová dekana dr. Pála Oberschalla, ktorý vyzdvihol obrovský prínos akadémie pre Košice a zdôraznil, že napriek ťažkým vojnovým pomerom bol záujem o štúdiá na tejto škole jeden z najvyšších v celej krajine. Aj to svedčí o kultúrnom význame tohto mesta a tiež o vysokej odbornej úrovni inštitúcie. Po zreferovaní všetkých aktivít a výsledkov za uplynulý školský rok, sa pán dekan poďakoval všetkým kolegom a slávnostne sa vzdal dekanskej hodnosti.
Nasledovali voľby nového dekana pre školský rok 1918/1919, ktoré skončili jednohlasne pre riadneho profesora, dr. Gyulu Ferdinandyho. Podľa školského poriadku post prodekana prevzal Pál Oberschall a funkciu tajomníka akadémie dr. József Péterfi.
(Felsőmagyarország 22.6.1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári