KOŠICE. Prieskum uránových ložísk na Jahodnej pri Košiciach a Novoveskej Hute (okres Spišská Nová Ves) vyvoláva emócie od roku 2005.
Počas 10 rokov bol ukončený záverečnou správou.
Geologická spoločnosť Ludovika Energy pri proklamovanej investícii zhruba 30 miliónov eur zistila, že tieto ložiská sú unikátne a môžu mať pre Slovenskú republiku v budúcnosti strategické využitie.
Ludovika: Keď štát odkúpi výsledky, stiahneme žaloby
Podľa informácií firmy by urán od Košíc vystačil pre energetickú sebestačnosť Slovenska až na 50 rokov a aj pri jeho súčasnej nízkej cene je hodnota zásob vyčíslená na 2,5 miliardy dolárov.
Ludovika vedie voči štátu niekoľko žalôb o desiatky miliónov eur.

Pred pár dňami však prišla s ponukou pre ministerstvo životného prostredia na odkúpenie primárnych údajov z geologického prieskumu uránovo–molybdénových ložísk.
Výsledky prieskumu, hmotná dokumentácia (vrtné jadro) či podľa firmy vzácne výsledky leteckého merania prirodzenej rádioaktivity by mohli byť v prípade odkúpenia pod plnou kontrolou štátu.
Podľa informácií z Ludoviky by to malo byť za zlomok ceny oproti pôvodnej investícii.
Konkretizovať sumu nechcela.
Firma sa zároveň zaväzuje stiahnuť žaloby, ktoré sú aktívne voči Slovenskej republike a nebude ďalej pokračovať v snahe o získanie prieskumných území v daných lokalitách.
Tvrdia, že núkajú spektrum vzácnych informácií
V prípade, že štát neprejaví záujem, ponúkne projekt, vrátane unikátnych výsledkov a žalôb do zahraničia.
Firma upozornila, že Slovenská republika by mohla v prípade dohody na transakcii využiť celé spektrum vzácnych informácií v prospech verejnosti prostredníctvom Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, Slovenskej akadémie vied, vysokých škôl geológie a baníctva, či pre potreby zdravotníctva, ale aj na znižovanie negatívnych dôsledkov životného prostredia na človeka a podobne.
V košíku, ktorý geologická spoločnosť dala na stôl štátu, sú už spomínané výsledky leteckého prieskumu v danej oblasti.
„Len tento samotný prieskum stál viac ako 1 milión dolárov,“ informoval majiteľ Ludoviky Energy, geofyzik Dušan Obernauer.
Popísal, že helikoptéra so závesnou sondou nalietavala stovky kilometrov a zachytávala prírodné rádioaktívne žiarenie nad osídleným aj neosídleným územím.
„Výsledky tohto gamaspektrometrického a magnetometrického prieskumu by mohol a mal štát využiť v prospech obyvateľov, ktorí žijú na území, kde pod ich domami je zvýšená, alebo skutočne vysoká prírodná rádioaktivita. Tieto údaje nie sú na to, aby spôsobili paniku, ale aby ich výsledky poslúžili pre prevenciu, elimináciu tohto žiarenia.“
Bartalský: Pomohli sme už konkrétnym ľuďom
Urán, radón a žiarenie sú podľa Obernauera pod zemou i na povrchu odjakživa a ľudia tam žijú i prežívajú.
„Štátne úrady by mohli a mali týmto obyvateľom pomôcť, poradiť a na základe týchto výsledkov ozrejmiť, že pod ich obydliami sa nachádza prírodné žiarenie a do akej miery to môže ovplyvňovať ich život. Tieto výsledky by mali byť využívané pri územnom plánovaní, kde sa budú stanovovať územia so zvýšeným radónovým rizikom. Tieto letecké merania sú len zlomkom toho, čo ponúkame štátu. Čakáme na reakciu z ministerstva životného prostredia,” poznamenal Obernauer.
Konateľ spoločnosti Boris Bartalský doplnil, že geologická spoločnosť na základe týchto údajov už dobrovoľne realizovala osvetu v regióne a ponúkla obyvateľom dotknutých území pri Košiciach a Spišskej Novej Vsi projekt radónového merania v ich domoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári