KOŠICE. Na petíciu obyvateľov so zhruba 200 podpismi proti výstavbe dvojbytovky medzi rodinnými domami na Trnavskej ulici zareagoval investor a majiteľ pozemku Miroslav Šveda.
„K danému projektu sme obdržali 100 percent pozitívnych vyjadrení od príslušných úradov a dotknutých firiem a pripravovaná výstavba je v zmysle schváleného územného plánu,“ zdôraznil.
Ako sme už informovali, odporcovia nie sú proti výstavbe, no prekáža im, že sa na pozemku nevybudujú rodinné domy, ale bytové.
„Z architektonického hľadiska to nie je logické, harmonické a nemá to koncepciu,“ uviedol pre Korzár obyvateľ Trnavskej ulice Dušan Burák, ktorý je architektom.
Príčina problému spočíva podľa neho v územnom pláne, kde je plocha definovaná ako „malopodlažná obytná zástavba a byty“.
Bytovky majú mať tri podlažia
V článku z 2. júla sme nesprávne uviedli v citácii Buráka, že sa majú stavať štvorposchodové bytovky (teda 5 podlaží vrátane prízemia) a mali by byť nalepené len vo vzdialenosti 1 metra od susedných parciel.
Šveda sa voči tomu v reakcii na článok ohradil, lebo v projekte podľa neho zhruba dodržali výškovú úroveň jestvujúcej zástavby s počtom iba troch podlaží (prízemie plus dve poschodia).
„Malopodlažná zástavba v zmysle územného plánu pritom umožňuje stavať štyri nad-zemné podlažia plus piate ustúpené, no nechceli sme ísť touto cestou, lebo nám záležalo na tom, aby táto stavba bola približne vo výškovej úrovni jestvujúcich stavieb,“ zdôraznil majiteľ pozemku.
„Samotná petícia mi neprekáža, lebo je to občianske právo, no nemožno ňou upierať osobné a iné práva. Pán Burák a spol. by si mali lepšie naštudovať §1, ods. 4 zákona o petičnom práve. Petíciou sa môžu dožadovať, aby v budúcnosti bol schválený iný územný plán, no zo zákona nemôžu nemôžu zmeniť minulosť ani prítomnosť,“ poznamenal Šveda.
V jednej jeho časti má on rodinný dom.
Ako tvrdil, išiel by sám proti sebe, keby si hneď za svojím plotom postavil veľké bytovky s množstvom ľudí.
Podľa neho je projektová dokumentácia pre územné konanie predložená na stavebnom úrade, ktorý na základe nej rozhodne v súlade so zákonom.
Majiteľ: Charakter bývania sa nezmení
Šveda tiež upozornil, že na jeho pozemku by bolo možné na rozlohe 1 543 až 2 000 m2 postaviť až 6 radových rodinných domov, pričom každý by mohol mať podľa zákona až 3 samostatné byty.
Keby mal každý len dva byty, už aj tak by ich bolo o dva viac pri rovnakej výške oproti pripravovanej stavbe.
Podotkol, že z ulice by človek tiež nerozoznal, či sú v takomto rodinnom dome 1, 2 alebo 3 byty.
„To uvádzam pre organizátorov petície, ktorí sú iba za rodinné domy, ale zároveň ne-chcú, aby na ulici pribudlo veľa rodín. Potom by bola petícia o čom, ak by sme presadzovali tento plán?“ pýtal sa Šveda.
Povedal, že sa rozhodli pre citlivejšiu alternatívu dvoch bytových domov (po 5 bytov v každom) na oveľa menšej zastavanej ploche, kde bude väčší podiel zelene v rámci celého pozemku s rozlohou 3 174 m2.
„Nezmení sa ani charakter bývania, čo mi vyčítajú, lebo tam budú byty s terasami, s vlastným dvorom, kde budú k dispozícií aj malé pestovateľské záhradky a vlastné parkovisko.“
Porovnaním jednotlivých úsekov ulice mu po prerátaní vychádza, že v časti, kde vyrastú bytovky, bude hustota bytov ešte o 40 percent nižšia ako v inej časti, kde sú radové domy na 7 metrov širokých pozemkoch.
Šveda: Parkovať sa bude na vlastnom pozemku
Nesúhlasil tiež s argumentom petičiarov, že pri bytovkách nebude dodržaná vzdialenosť od susedných pozemkov a budov.
„Odstupy od hraníc susedných pozemkov aj vzdialenosti od susedných stavieb sú nad-štandardne dodržané. Podľa zákona je minimálna potrebná vzdialenosť od hranice susedného pozemku 2 metre, no v našom prípade sú od 3,8 po 16 metrov. Minimálna vzdialenosť medzi stavbami je podľa zákona 7 metrov, v našom prípade je od 11 do 39 metrov,“ argumentoval Šveda.
Odporcovia bytoviek poukázali aj na zahusťovanie parkovania na ulici po ich výstavbe.
„Podľa dnes platných noriem musí mať rodinný dom minimálne dve parkovacie miesta a byty v závislosti od rozlohy od 1 po 2 miesta na svojom pozemku. Rodinné domy v už jestvujúcej zástavbe však majú iba po jednom. Keďže takmer v každom z nich sú minimálne dve autá, tak to druhé parkuje na verejnom priestranstve. Pre nami pripravovaný projekt je potrebných 17 parkovacích miest, ktoré budú všetky na vlastnom pozemku. Čiže na verejnom budú prakticky iba autá návštev,“ oponoval investor bytoviek
„Paradoxom je, že niektorí obyvatelia, ktorí najprv podpísali petíciu a prišli osobne protestovať, zmenili názor po tom, čo som im predložil projekt a dokonca prejavili aj záujem o byty pre svojich príbuzných,“ uzavrel Šveda.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári