KOŠICE. Aké nedostatky majú nemocničné lôžka? Pýtali sme sa zdravotných sestier, ktoré sú v každodennom kontakte s pacientmi.

Stanovisko poskytla Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Svoje skúsenosti popísali sestry, ktoré chceli ostať v anonymite.
Alarmujúci a žalostný. Takto charakterizovali stav postelí na mnohých oddeleniach či klinikách.
„Niektoré sú staré ako sama nemocnica a dávno nespĺňajú požadovaný štandard.“ V niektorých nemocniciach odhadujú sestry vek lôžok na viac ako 30 až 35 rokov. Zároveň však podotýkajú, že zdravotnícke zariadenia už majú aj nové postele, avšak stále je ich menej ako tých starších.
Nefunkčné „šibenice“
Sestry hovoria, že pre pacientov a personál je ohrozujúca aj samotná manipulácia s lôžkami. Opisujú, že sú nízke a personál sa tak k nim musí veľmi predkláňať a zohýnať, čo spôsobuje vysoký výskyt poškodení chrbtice.
„Nedajú sa polohovať, sú zhrdzavené, poškodené, následkom čoho sa nedá realizovať ich dezinfekcia.“
Výnimkou nie je ani to, že sa k posteli nedá pripevniť takzvaná šibenica, teda hrazda, ktorá uľahčuje pacientovi vysadzovanie z a na lôžko.
„Pomaly už ani nie sú funkčné, rôzne druhy patriace do úplne iných typov postelí, ktoré často tým, že nepatria k sebe môžu spôsobiť úraz ako u pacienta, tak aj u obsluhujúceho personálu,“ komentujú spomínané šibenice.
„Praskajúce plechy pod matracmi, vyležané, tvrdé a nepohodlné lôžkoviny,“ menujú sestry ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári