Z archívu Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Ako popravili cára?
Pred popravou ruského cára Mikuláša II. sa pred domov, v ktorom bol ubytovaný spolu s rodinou, zhromaždilo 200 červených gardistov. Cára vyviedli pred dom na ulicu, kde ho bez akýchkoľvek slov zabili strelou do hlavy. Uralský soviet informoval ústrednú komisiu o poprave cára až neskôr. Svoj krok zdôvodnili tým, že sa im údajne podarilo odhaliť rozsiahle sprisahanie, ktoré malo zosadenému cárovi dopomôcť získať stratený trón. Bolo objavených mnoho kompromitujúcich dokumentov, ktoré budú v najbližšom období zaslané do Moskvy.
(Kassai Hirlap 25. 7. 1918)
Tlačenice pred mäsiarstvami
Počuli sme už mnoho tisíc sťažností z úst Košičanov vo veci dlhočizných vyčkávaní v radoch pred mäsiarstvami i potravinami. A skutočne, ak si chce človek zaobstarať v dnešnej pochmúrnej dobe čo i len kúsok mäsa, musí riskovať svoj holý život, len aby sa účinne predral vpred cez podráždený dav. Od tej doby sa úradom podarilo tento neutešený stav aspoň trošku zmierniť. No tentoraz i keď už menej, sú nekonečné rady a priam životunebezpečné tlačenice opäť skutočnosťou. Najzreteľnejšie to badať pred troma mäsiarstvami, ktoré majú v ponuke predaj mestskej bravčoviny. Darmo je tam policajt, darmo postaví ľudí do husieho radu a darmo ich upozorňuje na hluk, dav je nedisciplinovaný. Tam by bolo za potreby aspoň desiatku policajtov. Takto to nemôže ďalej fungovať! Treba rýchlu a okamžitú zmenu! Je predsa neprípustné, aby človek čakal 4 až 5 hodín na pol kila mäsa alebo klobásy.
(Kassai Hirlap 26. 7. 1918)
Vyznamenaní husári
Príslušníci košického 5. husárskeho pluku, menovite desiatnici Márton Gecse, Ferenc Szabó, György Lencsés a Sándor Dominyák, ďalej slobodník Pál Szabó a vojaci Mihály Farkas, József Bihari, István Gnant, András Vanczák a József Barják, boli vyznamenaní veľkým strieborným krížom za odvahu.
(Kassai Hirlap 26. 7. 1918)
Konduktormi odteraz už aj ženy
Po električkách prišiel rad aj na vlaky. Funkciu sprievodcov budú môcť odteraz vykonávať už aj ženy. Už keď im nebolo udelené to vytúžené volebné právo, aspoň dostanú do rúk trúbku, ktorou budú môcť signalizovať odchod vlakov. Po vzore Rakúska, kde to funguje už rok, sa aj Uhorské štátne železnice (maď. MÁV – Magyar Állami Vasutak) rozhodli zamestnať ako sprievodcov ženy. Zaujímavé sú pracovné požiadavky MÁV-u, ktoré musia uchádzačky pre výkon tejto funkcie spĺňať. V prvom rade je to trestná bezúhonnosť, minimálny vek 18 rokov a 4 roky strednej školy. Obávame sa, že veľa uchádzačov o túto prácu nebude.
(Kassai Hirlap 26. 7. 1918)
Nebezpečný koč barónky
Včera poobede okolo štvrtej hodiny, teda v čase najväčšieho návalu ľudí do mestského parku, sa prehnal ulicou Lajosa Kossutha (dnes Mlynská ulica) malý tmavý koč husárskeho kapitána Ferenca Apora a jeho ženy. Napriek viacerým upozorneniam policajnej hliadky o tom, že rýchla jazda je na tejto frekventovanej ulici zakázaná, barónka nehľadiac na bezpečnosť okoloidúcich, prehrmela pozdĺž celej ulice ako blesk. Jej nezodpovedná jazda mala nakoniec svoju obeť v podobe zrazenej Ireny Moskovits. Malé štvorročné dieťa sa zotavuje zo zranení v rodičovskom dome.
(Kassai Hirlap 27. 7. 1918)
Prekážkový beh v parku
Po nekonečných prieťahoch a kritike verejnosti bol chodník naprieč hlavnou alejou Széchenyiho sadu (maď. Széchenyi liget, dnes Mestský park) konečne dokončený. Musíme uznať, že je veľmi, veľmi pekný. Ale vari aj vydrží? Podobné diela realizované vo vojnových časoch nám ukázali, že to tak vo všeobecnosti neplatí. Verme však, že pre tento prípad to platiť nebude.
Košičania si teda môžu naplno vychutnávať prechádzky po novej cestičke. Má to však jeden háčik. Po oboch stranách chodníka nechali robotníci čnieť do značnej výšky pieskové kopčeky, vytvárajúce ideálnu prekážkovú dráhu. Predovšetkým nedeľňajšie korzovanie vytvára priam komické situácie ako starí i mladí, muži aj ženy poskakujú sem a tam. Len vďaka šťastiu nedošlo doteraz k vážnejšiemu úrazu v podobe zlomených údov či krkov. Škoda, že sa pri tomto prekážkovom súťažení nevyberalo vstupné, nahromadila by sa totiž pekná suma peňazí, ktorú mohli kompetentní použiť na niektorú dobročinnú akciu.
Z takejto zábavy si však neprosíme! Naproti tomu žiadame mesto, aby urýchlene odstránilo uvedené prekážky, ktoré jednak pôsobia neesteticky a jednak ohrozujú zdravie ľudí. Určite sa predsa nájde dostatok robotníkov, prípadne vojakov, ktorí by trochou práce daný problém vyriešili za jeden jediný deň.
Naša najkrajšia aleja si zasluhuje oveľa väčšiu opateru!
(Kassai Hirlap 30. 7. 1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári