Dvaja z troch novorodencov, ktorí zomrú pri domácom pôrode, by mohli byť v nemocnici zachránení, hovorí MUDr. ERIK DOSEDLA, primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice – Šaca a. s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL.
Stretli ste sa niekedy s tým, že by ste museli asistovať pri domácom pôrode, resp. zachraňovať rodičku, ktorá sa pôvodne rozhodla pre domáci pôrod, ale napokon bol nutný lekársky zásah?
– Stretol som sa s prípadmi, keď po skomplikovaní pôrodu v domácom prostredí museli previezť rodičku na ošetrenie do nemocnice. Podľa jednej zo štúdií 11 percent domácich pôrodov končí práve prevozom rodičky do nemocnice.
Prečo neodporúčate domáce pôrody? Aké riziká hrozia?

– Každý pôrod sa môže skomplikovať, či v domácom prostredí alebo v nemocnici. Avšak v nemocnici vie erudovaný personál adekvátne promptne reagovať. Preto je dôležité poukázať na štatistický fakt, že až dvaja z troch novorodencov, ktorí zomrú pri domácom pôrode, by mohli byť v nemocnici zachránení. To je odpoveď na častý argument zástancov domáceho pôrodu, ktorí tvrdia, že aj v nemocnici zomierajú novorodenci pri pôrode. Musím podotknúť jeden fakt – úmrtnosť donosených novorodencov je napríklad v Českej republike na úrovni 0,15 percenta (1,5/1 000 pôrodov). Úmrtnosť pri domácom pôrode bola v Českej republike za minulý rok podľa dostupných informácií niekde na úrovni 2 percent (4/200). To znamená, že riziko je vyššie, minimálne 13-násobné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári