KOŠICE. Osem petícií spísali Košičania od začiatku roka a vyjadrili tak svoj nesúhlas s plánovanou výstavbou bytových domov v rôznych častiach Košíc.
Za mníšky sa postavilo 25-tisíc ľudí
K petíciám so zrejme najvyšším počtom podpisov sa radí tá, ktorá je proti výstavbe pri Kláštore bosých karmelitánok na KVP.
Petičiari na magistrát vo februári odovzdali 800 hárkov s vyše 25-tisíc podpismi.

V susedstve kláštora mali vyrásť športoviská, šesť jednopodlažných rodinných domov s podkrovím a dva nízkopodlažné bytové domy s oknami k vodojemu. Tie mali podľa investora Antona Bucska slúžiť ako zvuková bariéra.
Neskôr sa rozhodol investor projekt pozmeniť. Uskutočnilo sa preto aj rokovanie s predstaviteľmi kláštora.
Stavby posunuli ďalej od oplotenia kláštora, upravila sa ich výška. Dva vyššie bytové domy vylúčili a nahradili v projekte bungalovmi.
Dedičstvo po predošlom primátorovi
Pozemky kúpil Bucsko od mesta ešte za éry primátora Františka Knapíka (KDH). Bucsko vtedy prezentoval, že tam vyrastie jazdecký areál.

Za Knapíka tiež mestskí poslanci odhlasovali zmenu územného plánu a odblokovanie poľnohospodárskej pôdy na výstavbu vyššej občianskej vybavenosti.
Bosé karmelitánky nie sú s výstavbou stotožnené, ich nesúhlas vyjadrili ich sympatizanti tým, že za ne vyzbierali podpisy.
Okrem stopnutia stavebného zámeru tiež požiadali o „utíšenie bezprostredného okolia Karmelu v Košiciach zmenou územného plánu.“
Investor prezentoval, že nikdy nechceli narušiť intimitu kláštora, ale žiť vedľa seba v harmonickom vzťahu. Bránil sa, že záväzok, že na pozemku vybuduje jazdecký areál, nie je v zmluve presne špecifikovaný.
Rozhodli sa pre inú možnosť
V kúpnej zmluve medzi mestom a jazdeckým klubom je však klauzula, že kupujúci sa zaväzuje na pozemku vybudovať športovo-rekreačné zariadenie (jazdecký areál).

Bucsko argumentoval, že napriek vynaloženému úsiliu, finančným prostriedkom a štyrom rokom práce sa projekt realizovať nepodarilo. Preto sa rozhodli pre inú možnosť so zachovaním aktivít športovo-rekreačného využitia.
Postavili reštauráciu, detské ihrisko, amfiteáter, bufety, spoločenskú sálu, ubytovanie, prístrešky a výbehy pre kone.
V rámci tretej etapy sa mali dostavať športoviská s krytou halou a rozšírením ubytovacích zariadení a prihliadať sa pritom malo na susediaci kláštor.
Zámer podľa Bucska konzultovali aj s predstaviteľmi kláštora a došlo k vzájomnej k dohode.
Potom sa objavila petícia. Petičiari v nej žiadajú, aby sa zachoval pôvodný zámer a postavil sa jazdecký areál.
O petícii hovorili mestskí poslanci na februárovom zastupiteľstve a presunuli ju na apríl.
Megaprojekt stopli mesto i petícia
Veľký obytný komplex Paseo Grunty s 350 bytmi, nákupnými priestormi a športoviskami mal vyrásť na Sídlisku KVP medzi Moskovskou triedou a Klimkovičovou.

Investícia za 65 miliónov eur však narazila na nevôľu ľudí.
Svoju nespokojnosť vyjadrili vyše 1 300 podpismi. Proti je aj samospráva.
Petíciu vzalo mestské zastupiteľstvo na februárovom rokovaní na vedomie.
Ešte vlani v decembri rozhodlo o tom, že má vedenie mesta zadať vypracovanie územného plánu v tejto lokalite tak, aby sa územie preklasifikovalo z územnej rezervy pre občiansku vybavenosť na zeleň.
Mal byť aj bazén
Petičiari okrem iného projektu vytýkali najmä neúmerné zahusťovanie výstavby, ako aj zhoršenie situácie v parkovaní, ktorá je podľa miestnych už v súčasnosti kritická.
Zástupca developerskej firmy Paseo Development František Siska vo februári na zastupiteľstve vysvetľoval, že problém s parkovaním by mala vyriešiť chystaná výstavba 500 miest aj pre širokú verejnosť.
Ako hlavný prínos projektu pre verejnosť prezentoval to, že firma by postavila i multifunkčnú športovú halu, slúžiacu začínajúcim aj profesionálnym športovcom.
Doplnil vtedy, že ponúkli aj výstavbu plaveckého bazéna, ktorý by okrem športovcov mohla využívať aj verejnosť.
Bude mesto platiť?
Už exprimátor Richard Raši (Smer) vtedy naznačil, že pre decembrové rozhodnutie môže hroziť mestu súdny spor s developerom.
„Investori sa orientujú podľa aktuálne platného územného plánu mesta. Pokiaľ investor v dobrej viere kúpi pozemky a my mu zmeníme ich využitie, budeme musieť počítať s tým, že sa za to bude musieť platiť,“ argumentoval.
Zároveň upozornil, že v tomto prípade je výhodou samosprávy, že dôležitá časť pozemkov nad Moskovskou triedou, ktoré sú tiež súčasťou plánov súkromníka, patrí mestu.
Hradný kopec chráni aj envirorezort
Obyvatelia sídliska Podhradová sa rozhodli zabojovať o nezastavanie južného kopca Hradová rodinnými domami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári