KOŠICE. Počas aktuálnych horúčav sa verejnosť v niektorých lesoch neschladí.
Pozemkový a lesný odbor Okresného úradu Košice-okolie vydal totiž zákaz využívania lesov v tomto okrese.
Cieľom opatrenia, ktoré zamedzuje vstupu rekreantov na lesné pozemky od piatka až do odvolania, má byť prevencia proti vzniku lesných požiarov spôsobených ľudskou činnosťou.
Na všetkých vstupoch do lesa majú byť rozmiestnené upozornenia, ktoré budú informovať návštevníkov o tomto zákaze.
Jeho dodržiavanie by mali kontrolovať pracovníci úradu, ktorý ho vydal, v súčinnosti s lesnou strážou, poľovnou strážou ako aj obvodnými oddeleniami PZ v okrese Košice-okolie.
V prípade, ak sa človek rozhodne nerešpektovať zákaz vstupu do lesa, hrozí mu finančná sankcia.
Stopka do časti národného parku
Zákaz vstupu na lesné pozemky sa dotkol aj časti Národného parku Slovenský kras, ktorého východná časť sa nachádza v okrese Košice-okolie.

Do tejto lokality smeruje množstvo turistov najmä kvôli Zádielskej tiesňave či Hájskym vodopádom.
Riaditeľ Správy tohto národného parku Ján Kilík odporúča návštevníkom, aby rozhodnutie úradu rešpektovali.
„Počas svojho pôsobenia si nespomínam na podobný zákaz. Aj to svedčí o kritickej situácii v tomto čase. Oveľa bežnejšie sú rozhodnutia o zákaze manipulácie s ohňom,“ dodal.
Sucho spôsobuje v krase predčasnú jeseň
Rozhodnutie obmedziť vstup do lesov sa dotklo aj speleológa a sprievodcu po Slovenskom krase Gabriela Lešinského, ktorý počas najbližšej nedele organizuje verejnú exkurziu na Borčiansku planinu.
„Kontaktovali sme riaditeľa národného parku, ktorý nám vyšiel v ústrety a dovolil nám pohybovať sa v tejto časti územia. Napriek veľmi silným búrkam, ktoré tu boli vo štvrtok, je tu opäť sucho.“
Aj preto považuje Lešinský riziko požiarov v krase za stále veľmi vysoké.
„Nejde len o rozkladanie ohňa. Obrovskou hrozbou je napríklad cigareta alebo aj autá zaparkované na suchej tráve. V krase som zažil niekoľko suchých období, keď bolo počas dvoch až troch týždňov nad 35 stupňov Celzia. Vtedy nastala predčasná jeseň, pri ktorej zhadzovali stromy lístie. To vidíme v niektorých častiach krasu aj teraz,“ opísal alarmujúcu situáciu sprievodca.
Lesy pri Ružíne nie, na Bankov áno...
Opatrenie platí aj na časti územia košických mestských lesov.
Konkrétne by si mala verejnosť rozmyslieť vstup do lokalít a polesí Lodina, Ružín, Košická Belá a Opátka.
Ako upresnil šéf komunikačného referátu magistrátu mesta Košice Jozef Marko, obávať sa nemusia chatári ani záhradkári z týchto miest.
„Majitelia môžu ísť pokojne k svojim záhradkám či chatkám, ich sa zákaz netýka. Je však dôležité, aby nemanipulovali s ohňom,“ doplnil.
Pre verejnosť zostanú prístupné obľúbené lokality košického lesoparku ako Alpinka, Bankov, Furčiansky lesopark, Jahodná či Ťahanovský les.
Dokonca na niektorých z týchto miest je možné využiť zabezpečené ohnisko na prípadnú opekačku.
Mestské lesy Košice však upozorňujú, aby návštevníci dbali na zabezpečenie ohnísk a ich dôsledné uhasenie pri odchode z lesa.
Lesohospodári plánujú cez víkend zvýšiť intenzitu hliadkovania tak, aby sa zamedzilo vzniku požiarov v lokalitách, ktoré obyvatelia Košíc navštevujú najčastejšie.
Protipožiarne opatrenia pridali aj hasiči
Okrem Okresného úradu Košice-okolie zareagovali na extrémne horúčavy a následne sucho aj košickí a prešovskí hasiči.
Tí vyhlásili „Čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru na pozemkoch s porastom, a na lesných pozemkoch.“
Vyhlásenie, ktoré sa týka štyroch košických okresov, a tiež okresov Košice-okolie, Prešov a Sabinov, výrazným spôsobom obmedzuje manipuláciu s ohňom fyzickým i právnickým osobám na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári