KOŠICE. Košická krajská prokuratúra odložila podnet poslankyne košického krajského zastupiteľstva Renáty Lenártovej (Smer) na preskúmanie zákonnosti postupu predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislava Trnku (nez.) ako nedôvodný.

Trnka nepodpísal uznesenie zastupiteľstva o jej zvolení za predsedníčku zdravotnej komisie, Lenártová to napadla na prokuratúre.
Prokuratúra v upovedomení o vybavení podnetu uviedla, že predseda KSK postupoval v súlade so zákonom a využil svoje právo, ktoré mu vyplýva z platnej legislatívy. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.
Poslankyňa Renáta Lenártová v podnete prokuratúre tvrdila, že predseda KSK nezdôvodnil, v čom spočíva nevýhodnosť jej zvolenia pre Košický kraj a teda nemohla byť naplnená dikcia zákona.
Zastupiteľstvo KSK 23. apríla prijalo uznesenie, ktorým zvolilo za predsedníčku zdravotnej komisie zastupiteľstva poslankyňu Renátu Lenártovú.
Predseda Trnka využil svoje právo a v zmysle zákona o samospráve vyšších územných celkov rozhodol, že toto uznesenie nepodpíše, čím pozastavil jeho výkon.
Prokuratúra: Postupoval v súlade so zákonom
Podľa prokuratúry predseda KSK postupoval v súlade so zákonom a využil svoje právo, ktoré mu vyplýva z platnej legislatívy.
Ak sa totiž domnieva, že uznesenie zastupiteľstva odporuje zákonu alebo je pre kraj zjavne nevýhodné, nemusí ho podpísať.
Následkom je pozastavenie výkonu takého uznesenia.
Predseda KSK tak nepostupoval v rozpore so zákonom, keďže tzv. sistačné oprávnenie je jeho výlučným právom, ktoré je založené na jeho úvahe.
„Ako dôvod nevymenovania poslankyne Lenártovej som uviedol, že pre kraj by to bolo nevýhodné, keďže už v minulosti bola členkou viacerých komisií nielen krajského zastupiteľstva, na zasadnutí ktorých sa zúčastňovala veľmi sporadicky. Je v našom záujme, aby komisie zastupiteľstva KSK boli funkčné,“ uviedol Trnka.
Informoval, že o predsedovi zdravotnej komisie rozhodnú krajskí poslanci na najbližšom zastupiteľstve 27. augusta.
Lenártová už kandidovať nechce. Zvažuje, že sa obráti na Ústavný súd
Šéfka poslaneckého klubu Smeru v zastupiteľstve KSK rozhodnutie prokuratúry rešpektuje, ale odmieta argumentáciu predsedu KSK R. Trnku, že jej podnet bol odložený ako neodôvodnený.
„Prokuratúra postupovala v zmysle zákona, podľa ktorého sistačné oprávnenie predsedu samosprávneho kraja je jeho výlučné oprávnenie, založené na jeho úvahe, do ktorej nie je prokuratúra oprávnená zasahovať ani v prípade, ak by sa javilo ako účelové. Prokuratúra teda neskúmala dôvod, prečo takto predseda samosprávneho kraja postupoval,“ myslí si R. Lenártová.
Podľa vyjadrenia hovorcu krajskej prokuratúry Milana Filička odôvodnila prokurátorka svoje rozhodnutie aj tým, že z právnych predpisov nevyplýva pre predsedu samosprávneho kraja ani povinnosť dodržať určitú formu odôvodnenia pozastavenia výkonu uznesenia.
„Nemal by rozhodovať svojvoľne, ale zodpovednosť nesie výlučne voči svojim voličom,“ skonštatoval.
Nevedia sa zhodnúť, či by (ne)stíhala
Predmetom vzájomného sporu medzi Trnkom a Lenártovou boli županove výčitky, že ako viceprimátorka nezvláda ani členstvo v komisiách pri mestskom zastupiteľstve v Košiciach.

Vychádzal zo slov šéfky komisie regionálneho rozvoja a cestovného ruchu Anny Jenčovej (exSmer), ktorá predložila návrh na zrušenie Lenártovej členstva v nej s tým, že za tri a pol roka sa ani raz nezúčastnila na jej rokovaní.
V spomínanej komisii napokon zostala a Jenčovej slová ešte na zastupiteľstve označila ako účelové a zdôraznila, že ako viceprimátorka videla každý materiál, o ktorom komisia rozhodovala.
Renáta Lenártová nám v pondelok povedala, že županov postup v súvislosti s jej nevymenovaním je jednoznačným prejavom arogancie moci.
Zopakovala svoje nedávne vyjadrenie, že v uplynulom volebnom období ako predsedníčka kultúrnej komisie zastupiteľstva KSK viedla 22 z celkovo 23 zasadnutí.
Sporadickú účasť si predstavuje inak
„To určite nie je sporadická účasť, ako to uvádza v tlačovej správe KSK. Pán predseda Trnka predvádza aroganciu moci dlhodobo, v mnohých prípadoch, napríklad aj vtedy, keď nevymenoval legitímne zvolených riaditeľov škôl. Môže mať na takýto postup právny nárok, ale v histórii sa to ešte nestalo a určite to nie je z jeho strany prejav úcty a rešpektu, aký si zaslúžia legitímne zvolení kandidáti,“ uviedla s tým, že pri ďalších voľbách šéfa zdravotnej komisie sa o tento post asi nebude uchádzať a zvažuje v tejto veci aj podanie na Ústavný súd.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári