KOŠICE. Jeden z obyvateľov sídliska Dargovských hrdinov vníma počet mačiek na sídlisku ako priveľký.
Vo svojom podnete, ktorý nám adresoval, spomína najmä lokalitu za Dvorkinovou ulicou, pri vstupe do záhradiek.
Hnevá ho počet mačiek aj to, že sa tam o ne niekto stará.
„Niekto tam vytvoril mačacie nory a nasadil tam okolo 10 - 15 mačiek, ktoré voľne pobehujú a otravujú ľudí a deti. Poukazujem na nebezpečnosť situácie a prenosu chorôb a besnoty, keďže hneď vedľa je detské ihrisko, kde sa hrajú deti a chodník, kadiaľ chodia ľudia na prechádzky.“
O mačkách vedia
Mačky sa v lokalite skutočne nachádzajú.
V oplotenom priestore majú vybudované drevené búdy, sú prikrmované, dostávajú vodu a tieto obydlia sú pravidelne čistené.
O ich výskyte vie starosta, mestská polícia aj občianske združenie Srdce pre mačky.
„Mestská časť komunikuje s občianskym združením Srdce pre mačky, ktoré v rámci dobrovoľníckych aktivít realizuje odchyt mačiek a následne ich kastráciu aj v našej mestskej časti. Na základe ich vyjadrení sú takto ošetrené a zdravé mačky vrátené späť a zároveň plnia funkciu odchytov rôznych hlodavcov,“ hovorí starosta Furče Jozef Andrejčák.
Sú vykastrované a ošetrené
Katka Lišivková z občianskeho združenia Srdce pre mačky sa s kolegyňami stará o mačky na Furči už štvrtý rok. „Na Dvorkinovej sme kastrovali začiatkom tohto roka. Mačky boli aj odčervené, odblšené a v prípade iných chorôb alebo zranení aj ošetrené. Od mesta sme nedostali ani euro. Po zahojení rany boli pustené späť na pôvodné miesto.“
Podľa nej ich je tam približne sedem.
„Starosta o nás vie a je rád, že ich kastrujeme. Keby sme to nerobili, nekontrolovane by sa množili ďalej. Teraz ostávajú vo svojom teritóriu a inú cudziu nekastrovanú mačku medzi seba nepustia. Problém sme vyriešili a sledujeme situáciu ďalej,“ dopĺňa Lišivková.
Do útulku nepôjdu, pre mačky žiadny nie je
Podľa obyvateľa Dvorkinovej ulice je však situácia neúnosná a mačky by najradšej videl pochytané a umiestnené v útulku.
„Mačky určite nebudeme odchytávať, navyše útulok pre ne neexistuje. Čistia prostredie od hlodavcov, potom by sa ľudia sťažovali na premnožené potkany,“ hovorí Katka Lišivková.
Kým to nebude nutné, odstraňovať nebudú ani drevené búdky.
„Postavili ich obyvatelia, čo tam bývajú, zrejme počas zimy, aby sa mali kam mačky ukryť.“
Čo urobiť s búdkami, rieši už aj mestská časť: „Mestská časť nie je vlastníkom ani správcom zelene a pozemkov v danom okolí. Požiadali sme o riešenie tohto problému aj Správu mestskej zelene, mestský podnik, ako správcu zelene a mestskú políciu. Mestská časť neprenajala žiaden pozemok k vybudovaniu drevených búdok pre mačky,“ vysvetľuje Andrejčák.
Situáciou sa zaoberajú
V blízkosti búdok pre mačky sa nachádza oplotené detské ihrisko s pieskoviskom.
„Na mieste je otázka, či tieto voľne sa pohybujúce mačky môžu navštevovať pieskoviská a okrem iného tam vykonávať potrebu,“ hnevá sa sťažovateľ.
„Detské ihrisko je v správe Správy mestskej zelene, ktorá realizuje pravidelné kontroly a výmeny piesku,“ upozorňuje starosta, ktorý zatiaľ nemá informácie, ako chce Správa mestskej zelene alebo mestská polícia riešiť umiestnenie búdok pre mačky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári