KOŠICE. Polícia konečne vypočula sťažnosti chodcov a v stredu si v pešej zóne posvietila na dodržiavanie rýchlosti dvojkolesových dopravných prostriedkov.
Odkedy sa ešte v minulom tisícročí po veľkej „Schusterovej“ rekonštrukcii Hlavnej ulice vyhradil jeden pruh cyklistom, prinieslo to plusy aj mínusy.
Najmä chodci si začali pochvaľovať, že dvojkolesové dopravné prostriedky už nelietajú po ulici kade-tade, ale sú sústredené do pol druha metra širokého pásu.
Časom sa im však prestalo páčiť to, že cyklisti si tento kus asfaltu vyhradili iba pre seba a mnohí na ňom dokázali vyvinúť rýchlosť blízku pomalšie idúcemu autu.
Magistrát na základe sťažností chodcov aj množiacich sa kolízií s cyklistami vyriešil problém jednoducho.
Pohyb bicyklov obmedzil rýchlosťou 10 km/hod., čo je na niektorých miestach cyklotrate výrazne označené bielou farbou.
Kto si myslel, že takto sa problém vyriešil, mýlil sa.
Väčšina cyklistov, ktorá aj pred týmto obmedzením prechádzala centrom prijateľnou rýchlosťou, naďalej brala ohľad aj na chodcov.
Zvyšok, ktorý sa chcel zrejme ukázať, ako rýchlo dokáže šliapať do pedálov, na „desiatku“ naďalej kašľal.
Pritom už rýchlosť 15 km/hod. je pri strete cyklistu s chodcom pre oboch nebezpečná.
„Výsledkom nedodržiavania 'desiatky' bolo viacero kolízií, z ktorých niektoré mali za následok zranenia. Chodcov aj cyklistov,“ priznal šéf oddelenia na kontrolu cyklistov košickej mestskej polície Emil Pedál.
„Zo začiatku sme to riešili dohovorom, lebo doteraz, ak videl policajt rýchlo idúceho cyklistu a dokázal ho dobehnúť, sme tento priestupok riešili iba ústne.
Pokutovať sme sa neodvážili, lebo cyklista zakaždým kontroval, aby sme mu prekročenie povolenej rýchlosti preukázali. A my sme nemali ako...“
S týmto hendikepom je však koniec. V pondelok polícia umiestnila na konci jednej z tiahlych roviniek radar, ktorý dokáže odmerať rýchlosť pohybujúceho sa objektu až na vzdialenosť pol kilometra.
A výsledok? Policajti v stredu zastavili a pokutou 60 eur odmenili toľkých cyklistov, že sa kvôli minutiu pokutových bločkov museli po dvoch hodinách zbaliť a odísť.
„Zdesenie v očiach, aké mali niektorí cyklisti po našom zastavení, bolo až na smiech,“ opísal službu Emil Pedál.
„Najprv si mysleli, že žartujeme, keď sme im povedali, že sme ich namerali. No keď uvideli záznam a nameranú rýchlosť, stíchli. Väčšina priestupcov šla desiatkou a tým sme aj naďalej iba dohovárali, aby šli nabudúce pomalšie. Pokuty sme rozdávali od 20 km/hod. vyššie, lebo to bolo dvojnásobné prekročenie limitu.“
Rekordérom bol mladík, ktorý vybavený prilbou a chráničmi doslova letel po pešej zóne rýchlosťou 35 km/hod.
Pre auto to nie je veľa, ale premávať tak na bicykli cez ulicu s hromadou chodcov je skutočne hazard.
„Keďže sa navyše správal ako frajer a nemal pri sebe doklady, policajti ho odviedli kvôli overeniu totožnosti na policajný okrsok. Strávil tam tri hodiny, pripútaný o radiátor. „Vyslobodil“ ho otec, keď prišiel so synovými dokladmi a vyrovnal pokutu 200 eur.“
Ako nás Emil Pedál na záver informoval, náhodné merania rýchlosti bude polícia v centre opakovať dovtedy, kým sa cyklisti nenaučia jazdiť ohľaduplne k ostatným účastníkom cestnej premávky.
Zvažujú tiež, že hriešnikov, ktorých namerajú opakovane, pošlú na preskúšanie dopravných predpisov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári