NIŽNÁ MYŠĽA. Archeológovia aj počas tohto leta pokračujú v odkrývaní náleziska z doby bronzovej pri obci Nižná Myšľa v okrese Košice-okolie.
Lokalita nazvaná Várhegy s rozlohou približne desať hektárov zahŕňa významnú opevnenú osadu a pohrebisko.
Skúmajú pozostatky opevnenej osady
"V rámci vnútorného areálu opevnenej osady sa nám doteraz podarilo preskúmať 14 zvyškov jednopriestorových domov s ohniskami a hlinenými dlážkami zhruba s rozmermi 3 x 4 metre, čo nám umožňuje dobre rekonštruovať osídlenie. Ukazuje sa, že osada mala minimálne dve ulice, ktoré oddeľovali domy a boli spevnené kameňmi, obyvatelia na ne sypali aj črepy z rozbitých nádob alebo odpad z domov, ako boli zvieracie kosti, čím vlastne spevňovali ich povrch," priblížil vedúci výskumu z Východoslovenského múzea (VSM) Dárius Gašaj.
Osada zo staršej doby bronzovej bola opevnená, mala hlinený val a priekopu hlbokú až päť metrov s premostením a bránou.
Lokalita však poskytuje aj mladšie nálezy zo strednej doby bronzovej, o čom svedčia zvyšky jám, ktoré porušujú staršie hlinené dlážky domov.
"Výskum tohtoročnej sezóny preukázal viacero takýchto jám, máme z nich veľmi peknú keramiku aj celé rekonštruovateľné nádoby, tiež viacero kúskov parohových sekeromlatov, kamenný sekeromlat, kamennú sekerku či parohovú postranicu z konského postroja," uviedol Gašaj.
Strategické body
Osídlenie zo staršej doby bronzovej odborníci datujú zhruba medzi roky 1 800 až 1 550 pred naším letopočtom a zo strednej doby bronzovej zhruba od 15. do 14. storočia pred naším letopočtom.
Podľa Gašaja sa ukazuje, že dôležité strategické body v Košickej kotline súvisiace s obchodnými cestami boli v danom období intenzívne osídlené aj opevnené.
Svedčia o tom aj výskumy z podobných osád v košickej Barci či Rozhanovciach.
Budujú archeoskanzen
Lokalita v Nižnej Myšli je zaujímavá aj tým, že v nej na základe výskumov budujú archeologický skanzen približujúci osídlenie a remeslá v dávnej dobe.
"Máme už niekoľko replík stojacich stavieb, sú to dve chalupy a časť opevnenia so vstupnou bránou. Druhú časť skanzenu budú tvoriť hospodárske stavby, ako je tunelová pec na výpal keramiky, ktorú sme v tomto roku zastrešili dreveným prístreškom. V tomto roku pribudla aj replika chlebovej pece v zrubovej chalupe," uviedol archeológ VSM Ján Rákoš.
Skanzen postupne buduje občianske združenie Collegium Myssle.
Každoročné podujatie pre verejnosť Návrat na Várhegy v areáli náleziska zároveň približuje praveké remeslá a technológie, ako je budovanie pece, výpal keramiky či tavenie bronzu. Tento rok sa konalo 24. až 26. augusta.
Na vyvýšenine Várhegy Hradný vrch pri obchodnej ceste medzi Baltským morom a Stredozemím bolo pred zhruba 3 500 rokmi významné osídlenie.
Od roku 1977 na tomto mieste robí Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) výskum pohrebiska a VSM od roku 1988 výskum opevnenej osady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári