KOŠICE. Košickí aktivisti poukázali na dianie okolo búracích prác v Starom Meste.
V týchto dňoch totiž pracujú ťažké mechanizmy na odstraňovaní objektov v priestore medzi ulicami Thurzova a Bencúrova.
Možnosť stavať v ochrannom pásme košickej mestskej pamiatkovej rezervácie získal predošlý stavebník v roku 2010. Stavebné povolenie mu umožňovalo výstavbu bytového domu.
Odvtedy bola platnosť stavebného povolenia niekoľkokrát predĺžená.
Aktuálne vlastní pozemky pod búranými stavbami spoločnosť GREF Thurzovka s.r.o., ktorej konateľom je Daniel Bilý.
Ten vystupuje aj v ďalších developerských spoločnostiach.
Výčitky aktivistov k búraniu
Predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc Ladislav Rovinský sa domnieva, že by na Thurzovej nemal obytný dom vôbec stáť.
Odvoláva sa na územný plán mesta.
„Cez dotknuté pozemky by mala v budúcnosti prechádzať komunikácia. Pokiaľ tam vyrastie stavba, je pravdepodobné, že tento dopravný koridor už nebude možné postaviť,“ povedal aktivista. Kritizoval aj fungovanie na stavebnom úrade.
„Pýtali sme sa, či bolo pre toto miesto vydané nejaké stavebné povolenie. Stavebný úrad nám oznámil, že to nevedia tak rýchlo zistiť, pretože stavebné povolenia neevidujú podľa čísla parciel, ale iba podľa dátumu vydania stavebného povolenia. Navyše pozemok, kde prebiehajú práce, nie je stále označený a nie je ani zabezpečený oplotením. Takto ani stavba a ani búranie prebiehať nemá,“ myslí si Rovinský.
Sutiny zvážajú k Hornádu
Toho doplnil druhý z aktivistov Dominik Karaffa, ktorý upozornil na to, že firma, ktorá objekty búra, vynáša sutiny na voľné priestranstvo k Hornádu, pričom časť háld vysokých niekoľko metrov zasahuje aj na pozemok mesta.
„Overovali sme si na košickom magistráte a tiež na okresnom úrade, či túto činnosť príslušné inštitúcie evidujú. Bolo nám povedané, že o tom nič nevedia. Odporučili nám, aby sme sa obrátili priamo na políciu“ uviedol Karaffa, ktorý teda privolal hliadku.
Na miesto, kde nákladné auta zvážali stavebnú suť niekoľko dní, prišli policajti pár minút po telefonáte.
Po krátkej diskusii s aktivistami dorazilo ďalšie nákladné auto, aby tu vysypalo niekoľkotonový náklad z likvidovanej budovy.
Jeho vodič po konfrontácii s mužmi zákona privolal konateľa firmy KUIŠ s.r.o. Petra Kuiša.
Podnikateľ: Nejde o stavebný odpad, je to recyklát
Ten uviedol, že v žiadnom prípade nejde o čiernu skládku stavebného odpadu.
Vysvetlil to tým, že dovážaný materiál nie je odpadom, ale betónovým a tehlovým recyklátom. Ten sa má nachádzať na súkromnom pozemku, ktorého majiteľ chce použiť tento materiál pri ďalšej stavebnej činnosti.
„V danej veci má naša spoločnosť všetky papiere v poriadku,“ povedal Kuiš, no na mieste ich polícii nepredložil. Povolenia sa podľa jeho slov nachádzajú v sídle jeho firmy.
Podnikateľ doplnil, že materiál dovážaný k rieke bude na tomto mieste iba zhodnocovaný, pretože proces jeho recyklácie je príliš prašný na to, aby prebehol v širšom centre.
„Snažím sa robiť veci tak, aby boli v súlade so zákonom, ale aj so zdravým rozumom. V súlade s tým je aj to, že sa to bude drviť, teda triediť tu. Triedič, predpokladám, že tu prinesieme niekedy počas budúceho týždňa,“ dodal.
Podľa Rovinského sa stavebným materiálom, teda recyklátom stane vyvážaný materiál až po spracovaní - recyklácii.
„Dovtedy je to odpad a ako s odpadom sa s ním má nakladať,“ povedal.
Kuiš: Plot je povinnosťou majiteľa pozemku
V priestore medzi ťažkými mechanizmami a haldami niekoľkotonových panelov sa pohybovali aj deti, ktoré hľadali v sutinách kovové predmety.
Na otázku, či by nemal byť priestor zabezpečený plotom, aby sa tým predišlo prípadnému nešťastiu, odpovedal Kuiš, že to by malo byť povinnosťou majiteľa pozemku, nie jeho a jeho firmy.
Reakciu na situáciu prisľúbilo mesto v pondelok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári