Od pondelka sa v košickom jazere nedá kúpať. Po skončení letnej sezóny ho celé vypustili a jeho dno začali bagre čistiť od nánosov.
Na košickom jazere sa každý rok v lete opakuje tá istá situácia. Len čo zavládnu horúčavy, voda sa prehreje a zozelenie.
Projekt ničenia siníc chémiou síce lokálne pomohol, no na trvalo problém nevyriešil.
Odborníci zistili, že okrem premnoženia siníc je jedným z dôvodov zozelenania vody aj nečistotami zanesené dno.
Od jeho posledného prečistenia uplynulo vyše 30 rokov, za ktoré sa na dne usadili tony škodlivých usadenín.
Ich odstránenie by pomohlo revitalizovať jazero a zabezpečiť čistotu vody na 10 až 15 rokov.
„To bol dôvod, prečo sme na miestnom zastupiteľstve schválili kompletnú očistu jazera,“ vrátil sa o pár mesiacov späť predseda jazerskej komisie na ochranu sídliskových vodných plôch Juraj Hastrman.
„V pláne je vybagrovanie nánosov do hĺbky dva metre a kde bude treba, aj hlbšie. Až bude celé dno vyčistené, rozhodneme sa, čo ďalej. Či jazero iba znova necháme napustiť vodou, alebo pred tým dno ešte nejako upravíme. Padol totiž návrh, aby bolo dno vybetónované, čím by vzniklo čosi ako obrovský bazén.“
Keď sme sa na bagrovanie boli včera pozrieť, na dne jazera panoval čulý pracovný ruch. Tri bagre nepretržite naberali bahno a nakladali ho do tatroviek.
Od ich vodičov sme sa dozvedeli, že náklad vozia do záhrady Správy mestskej zelene v Bernátovciach. Obsahuje totiž aj množstvo organických zložiek, ktoré slúžia ako výborné hnojivo.
Samozrejme, MČ Nad jazerom vyhovie každému záujemcovi, množstvo vybagrovanej zeminy sa odhaduje na 125-tisíc ton. Predávať plánuje 100 kg za 5 eur.
Prekvapilo nás, že jazero bolo aj pri bagrovaní oplotené a na všetko dohliada polícia.
Ako sme sa od Hastrmana dozvedeli, potreba strážiť tento priestor nastala po tom, ako bolo jazero vypustené.
Túto plochu totiž okamžite obsadili hľadači kovov. Pátrali po šperkoch, ktoré rekreanti stratili pri kúpaní a ich hodnota sa odhaduje na približne 200-tisíc eur.
„Po tom, ako sa hľadači zabárali do mazľavého dna a bolo ich treba zachraňovať, sme vstup nepovolaným osobám zakázali,“ informoval nás veliteľ ochranky mjr. Dušan Guma.
Potrebu nevpúšťať cudzích ľudí zdôvodnil aj nálezom viacerých kostrových pozostatkov.
„Keďže boli viaceré mŕtvoly nájdené s nohami zapustenými v sudoch s betónom, je dôvodné podozrenie, že ide o obete trestných činov. Aby hľadači zlata tieto nálezy nepoškodili a nezmarili tak vyšetrovanie, až do odvolania je ich vstup na plochu zakázaný,“ dodal mjr. Guma.
Ak pôjde všetko podľa plánu, vybagrovanie dna jazera by sa malo skončiť koncom októbra.
Potom poslanci rozhodnú, či jazero napustia vodou alebo jeho dno vybetónujú.
Aby sa mohli rozhodnúť ľahšie, na stránke mestskej časti rozbehli anketu s hlasovaním, kde sa môžu Košičania vyjadriť pre jednu z možností. Zapojiť sa do nej je možné do konca septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári