Najväčšia bitka svetovej vojny
Podľa hodnoverných zdrojov sa v priestore medzi Somme a Aisne (dnes vo Francúzsku) odohráva najväčšia bitka doterajšieho priebehu vojny.
Na tomto úseku sa proti nemeckým líniám pustilo dovedna 32 anglických, 87 francúzskych a 22 amerických divízií. Francúzi, podobne ako Američania a Angličania, utrpeli veľké straty.
Okolie bojov je doslova peklom skazy, kde sa nenachádza už jediná schodná cesta či chodník.
(Kassai Hirlap 4. 9. 1918)
K vojenským odvodom už aj nespôsobilí!
Ministerstvo vojny v týchto dňoch vyzvalo jednotlivé vojenské veliteľstvá, aby tých dobrovoľníkov, ktorí boli počas prehliadky domobrancov klasifikovaní ako spôsobilí, ale v čase nástupu do vojenskej služby sa ukázali už ako neschopní, znova predvolali k vojenskému odvodu.
Kassai Hirlap 28.8.1918)
Pamätný album košických delostrelcov
Košický 127. (predtým 27.) delostrelecký pluk vydáva veľkolepý album k vojenským dejinám a pôsobeniu svojho pluku počas svetovej vojny.
Čistý zisk z vydania publikácie poputuje pre vdovy a siroty padlých hrdinov, ako aj na podporu invalidov.
Pred verejnosťou Košíc a Abovsko-turnianskej župy nie je potrebné, aby sme zvlášť líčili, aký veľký podiel mal tento pluk pri obrane vlasti. Listovaním novej knihy máme mať na pamäti predovšetkým hrdinstvo našich synov, ich neúnavný výkon a utrpenie v pekle duniacich kanónov.
Pamätný album nie je len súhrnom týchto heroických udalostí, ale tiež symbolom obetavosti padlých voči svojim rodinám.
Kniha vo svojej vonkajšej podobe i obsahovo bude prvotriedna. Udalosti, podobizne hrdinov i zaujímavé epizódy z bojov, urobia z tejto publikácie skutočnú, historicky cennú knihu.
Predplatné za ozdobnú väzbu bude 50 korún, za obyčajnú viazanú 35 korún.
Predplatné, prípadne rôzne kresby a fotografie, ktoré sa budú môcť použiť do knihy poprosíme zasielať k 127. pluku do Drienovca.
(Kassai Hirlap 22. 8. 1918)
Útok anglických tankov
Mohutnému útoku Britov výdatne dopomohla silná ranná hmla. Tá bola natoľko intenzívna, že anglickým tankom sa podarilo po účinnej delostreleckej príprave dostať a následne prekonať pozície nemeckých protitankových diel.
Naša pechota sa hrdinsky bránila proti valiacim sa plechovým monštrám. Na niektorých úsekoch sa držala až do minutia posledného náboja.
Britské tanky otvorili ideálnu cestu pre postup vlastnej pechoty. Ich prienik dosiahol hĺbku 10 km.
Musíme preto počítať s vysokým počtom zajatých vojakov i stratou delostrelectva.
Ofenzívu viedlo niekoľko amerických, tri kanadské a dve anglické divízie.
Predpokladáme, že útoky sa budú opakovať. Uvedomujeme si preto vážnosť situácie, no naďalej neochvejne dôverujeme nášmu vrchnému veleniu.
(Kassai Hirlap 11. 8. 1918)
Česi dostali milióny od Angličanov a Francúzov
Vláda pred týždňom rozpustila moskovskú česko-slovanskú národnú radu (maď. cseh-szláv nemzeti tanács) a preskúmala jej archív.
Zo spisov vysvitlo, že české vojenské jednotky dostali od Francúzov 11, od Angličanov 8 miliónov rubľov. Moskovská trieda českej národnej rady obdržala dňa 7. marca od francúzskeho konzula tri milióny rubľov.
Okrem toho dňa 26. marca dostal podpredseda rady jeden milión a niektorí členovia spolu pol milióna.
České vojenské jednotky momentálne napredujú v troch prúdoch. Jedna kolóna ide smerom na Caricyn (dnes Volgograd v Rusku) a druhá, väčšia kolóna sa približuje k mestám Kazaň a Nižný Novgorod.
Situácia boľševikov je veľmi kritická.
(Kassai Hirlap 9.8.1918)
Ďalšie úspechy našej talianskej ofenzívy
Bilancia: 21-tisíc zajatcov. Pochvala pre 106. peší pluk.
Vojenská činnosť v priestore benátskej frontovej línie bola pre nepriaznivé počasie a hlavne hmlu, takmer nulová.
Naše alpské pluky v priestore západne od Brenty, úspešne zastavili prudké talianske útoky a uhájili si svoje pozície dobyté deň predtým.
Na náhornej plošine Montello postúpili divízie poľného maršala Lajosa Goigingera západným smerom.
Všetky pokusy nepriateľa o prielom boli na oboch stranách železničného úseku Oderzo – Treviso zmarené. Pešie jednotky generála Csicsericsa na južnom krídle vojsk vedených maršalom Boroevicsom, obsadili ďalšie územia, vrátane Caposiletu.
Všetky prejavy dezercie alebo odmietania poslušnosti, sa jednoznačne minuli účinku. Dôkazom toho bol aj hrdinský postoj českých a poľsko-rusínskych plukov, ktoré bok po boku odhodlane bojovali s nemeckými, rakúskymi a maďarskými vojakmi.
Za udatnosť preukázanú počas bojov na rieke Piava z 15. júna si osobitú pozornosť zasluhuje cisársky a kráľovský 106. peší pluk.
Naši nebojácni ženisti i piloti mali tak ako vždy aj tentoraz leví podiel na vojenskom úspechu z posledných dní. Bilanciou tohto zdaru je tiež 21- tisíc vojnových zajatcov.
(Felsőmagyarország 19.6.1918)
Akcie Čechov a Slovákov ohrozujú cársku rodinu
Ruského cára Mikuláša spolu s rodinou previezli do Moskvy, keďže v Jekaterinburgu ich ohrozovali vojenské akcie česko-slovenských (maď. cseh-tót) jednotiek.
(Felsőmagyarország 20.6.1918)
Vojenskí zbehovia v jaskyni
Vojenským detektívom sa podarilo počas razie v jednej z jaskýň nad Ťahanovcami vypátrať dvoch vojenských zbehov, menovite Jána Baloga a Andreja Kovácsa z 9. pešieho domobraneckého pluku.
Pri výsluchu priznali, že v jaskyni sa zdržiavali už niekoľko mesiacov a živobytie si získavali krádežou v okolí.
Obaja sa tiež priznali k tomu, že žene Michala Tkacsika predali vojenskú obuv, nové plachty, slamené vrecia, veľké množstvo vojenských uniforiem a výstroja.
Ukradnuté a predané predmety boli skutočne objavené v byte spomenutej Tkacsikovej.
Dotknuté osoby boli zatknuté a začalo sa voči nim trestné konanie.
(Felsőmagyarország 9. máj 1918)
Princip zomrel
Gavrilo Princip, vrah následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda a jeho ženy Žofie, dňa 28. apríla zomrel vo väznici v Terezine na následky tuberkulózy kostí.
(Kassai Ujság, 1. máj 1918)
Smrť a pohreb Červeného baróna
Let nad riekou Somme zo dňa 21. apríla 1918 bol posledným pre letecké eso, kapitána baróna Manfreda von Richthofena.
Podľa svedectiev jeho druhov a ďalších rôznych hlásení, barón počas prenasledovania nepriateľského stíhacieho lietadla letel nízko pri zemi a kvôli technickej poruche musel núdzovo pristáť za nepriateľskými líniami.
Vzhľadom na to, že pristátie dopadlo úspešne, existovala reálna šanca, že padol do zajatia.
No podľa poslednej správy agentúry Reuters z 23. apríla je už jasné, že barón Richthofen zahynul.
Vyzerá to tak, že ho zasiahla náhodná guľka vystrelená zo zeme. Jeho telo bolo pochované so všetkými vojenskými poctami na cintoríne v blízkosti pádu.
Rakvu s telom baróna spustili do hrobu britskí dôstojníci. Na rakve bol umiestnený veniec s nemeckou kokardou a nápis: „Hrdinskému a zaslúženému protivníkovi.“
(Felsőmagyarország, 25. 4. 1918)
Polročná korisť Ústredných veľmocí 517 000 zajatcov, 7246 diel, 20 000 guľometov
Armády Ústredných veľmocí zajali v období od 15. októbra minulého roka do 15. apríla tohto roka viac ako 517 tisíc vojnových zajatcov, ukoristili 7246 diel, 20 tisíc guľometov, viac než 300 tankov a 100 pancierovaných áut, 630 iných automobilov, 7 tisíc rôznych vozidiel, 900 lokomotív, 8 tisíc železničných vagónov a nespočítateľné množstvo munície.
Okrem toho sa podarilo zostreliť v uvedenom období aj 1100 lietadiel a viac ako 100 balónov.
(Felsőmagyarország 17.4.1918)
V Petrohrade je situácia kritická!
Podľa posledných zahraničných správ panujú v ruskom Petrohrade mohutné hladové nepokoje.
Hladujú už aj príslušníci červených gárd.
Vláda vo svojej bezmocnosti opäť vyhlásila stanné právo.
(Kassai Ujság, 19.4.1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári