Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ

Burdiga doniesol teplé rožky. Nočné rokovanie poslanci zakrátko ukončili

Stretnú sa zrejme o týždeň v pondelok.

Burdiga doniesol poslancom najteplejšie rožky.Burdiga doniesol poslancom najteplejšie rožky. (Zdroj: Ladislav Strojný)

KOŠICE. Viacerí poslanci v úvode pondelkového rokovania mestského zastupiteľstva, posledného pred novembrovými komunálnymi voľbami, kritizovali, že zastupujúci primátor Martin Petruško (Smer) ho zvolal na ten istý deň, keď sa v košickej Historickej radnici konalo spoločné zasadnutie slovenskej a českej vlády.

Prečítajte si tiež: Košický slovensko-český summit: Milióny tentoraz rozdávať nebudú Čítajte 

Viceprimátori Petruško a Renáta Lenártová (Smer) sa na ňom totiž išli tiež zúčastniť, a tak od 10.30 do 13.00 hod. malo byť rokovanie zastupiteľstva na magistráte prerušené, kým sa vedenie radnice nevráti.

Skryť Vypnúť reklamu

Jaroslav Polaček (nezávislý) preto navrhol a viacerí kolegovia ho podporili, aby zasadnutie, ktoré malo v programe 90 bodov, pokračovalo aj bez Petruška i Lenártovej, a to tak, že by ho medzitým riadil poslanec Ján Jakubov (Smer), ktorý s tým ešte ako bývalý námestník exprimátora Richarda Rašiho má skúsenosti a iste by to zvládol.

Z 35 prítomných poslancov však za to hlasovalo len 11, takže návrh neprešiel.

Podobne dopadol návrh Marcela Gibódu (nezávislý), aby sa v pondelok zasadalo len do 16.00 hod. a zvyšné body dokončili v utorok.

Národné tenisové centrum doriešia až po voľbách

Na návrh Gibódu vystúpil pred poslancami František Jaroš, zástupca obyvateľov z Popradskej ulice a okolia, kde má čoskoro začať rásť veľká stavba košického Národného tenisového centra (NTC) približne za 15 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyzval ich, aby schválili odstúpenie od tohto projektu, ktorý podľa neho výrazne zníži kvalitu života a hodnotu nehnuteľností miestnych občanov.

Prečítajte si tiež: Budúci susedia chcú stopnúť tenisové centrum. Zástupcovi zväzu ponúkli na predaj svoje domy Čítajte 

Gibóda predložil uznesenie, aby zastupiteľstvo odsúhlasilo odstúpenie od zámeru na Popradskej a aby zastupujúci primátor do 15. októbra 2018 k tomu podnikol všetky nevyhnutné kroky.

Petruško priznal, že Popradská nie je optimálna lokalita a protestujúcich obyvateľov chápe.

Argumentoval však, že lepšia alternatíva umiestnenia NTC v Košiciach neexistuje, pričom pre majetkovoprávne komplikácie a dlhoročné súdne spory ho nie je možné stavať ani na poslancami opakovane navrhovanej Aničke, navyše projekt so zabezpečeným financovaním (9 miliónov eur od vlády a 3 milióny od Slovenského tenisového zväzu) je už v štádiu stavebného konania.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že vďaka lokalite na Popradskej, keďže iná reálna nebola, vyhrali Košice v minulosti súboj o nové regionálne NTC na východe, keďže do úvahy vtedy prichádzal aj Poprad.

Prečítajte si tiež: Tenisové centrum nechávajú košickí poslanci na svojich nasledovníkov Čítajte 

"Na Aničke sa predsa nemusí stavať na mieste súčasného tenisového areálu, voľného miesta je tam dosť," reagoval na viceprimátorovo zdôvodnenie Gibóda.

Na návrh Igora Jutku (Šport do Košíc a na Východ) zastupiteľstvo nakoniec súhlasilo s tým, že rokovanie o tomto bode dočasne prerušia, aby dal magistrát ešte vypracovať štúdiu dopravných, hlukových a ďalších dopadov zámeru, aj s finančnými dôsledkami pre mestský rozpočet v prípade, keby mesto od tohto spoločného projektu so Slovenským tenisovým zväzom predsa len odstúpilo.

Pokračovať v rokovaní o možnom stopnutí výstavby NTC tak napokon zrejme bude až nové mestské zastupiteľstvo, ktoré vzíde z novembrových volieb.

Spečatenie konca EEI pred prestávkou nestihli

Prečítajte si tiež: Vedenie mesta Košice: Finančné požiadavky EEI sú neprijateľné Čítajte 

Petruško pôvodne avizoval, že ešte pred odchodom na zasadnutie vlády by bolo dobré stihnúť prijať závažné rozhodnutie v kľúčovom bode „Návrh ďalšieho postupu pri usporiadaní vzťahov medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI pri prevádzkovaní parkovacích miest v zóne plateného parkovania“, ale nestihli to.

Uprostred diskusie o 10.14 hod. vyhlásil zastupujúci primátor avizovanú pauzu.

„O štvrť na jedenásť už musím sedieť v aute. Pokračujeme teda o 13.00. Obed máte pripravený od 11.30, takže využite túto možnosť,“ rozlúčil sa s poslancami Petruško a spolu s Lenártovou sa z magistrátu presunuli do Historickej radnice.

Polaček a Gibóda predložili neplánovaný návrh

Po prestávke predložili poslanci Polaček a Gibóda neplánovaný návrh uznesenia, ktorým zastupiteľstvo žiada Petruška o spracovanie, doplnenie a predloženie nových materiálov na prvé plánované rokovanie po voľbách (10. decembra).

Zastupujúci primátor by mal vypracovať a predložiť návrh dodatku k zmluve mesta s EEI, aby predmet nájmu zúžili o rezidentské lokality 1 - 10 v zmysle dodatku číslo 2, ktorý to mestu umožňuje urobiť bez akýchkoľvek následkov.

V tomto zmysle sa má tiež upraviť mestské VZN číslo 157 o platenom parkovaní.

Ak by to poslanci schválili, súkromná parkovacia firma EEI by z Košíc neodišla úplne, ale v centrálnej mestskej zóne by ešte zostala.

Toto uznesenie neprešlo.

Poslanci rozhodli: Mesto zažaluje firmu EEI

Nakoniec zastupiteľstvo schválilo pôvodné uznesenie, predložené viceprimátorom Petruškom, aj s dvomi pozmeňujúcimi návrhmi od poslancov Jaroslava Kaifera (Smer) a od Ľubice Blaškovičovej (nezávislá) v znení:

Zastupiteľstvo žiada námestníka primátora:

a) podať na súd žalobný návrh - buď jednotlivo alebo v celom rozsahu (Petruško už avizoval, že mesto podá na EEI dve samostatné žaloby - pozn. red.):

1, za účelom odovzdania parkovacieho systému v centrálnej mestskej zóne, v rezidentských lokalitách a niektorých ďalších osobitných parkoviskách s poukázaním na neplatnosť nájomnej zmluvy mesta a EEI zo dňa 30. 7. 2012 v znení neskorších dodatkov

2, aj za účelom vydania bezdôvodného obohatenia oproti povinnosti mesta vrátiť ním prijaté plnenia (nájomné) spoločnosti EEI so zreteľom na závery uvedené v analýze Právnickej fakulty UPJŠ zo dňa 14. 6. 2018

b) opätovne rokovať s EEI o uzatvorení dohody o usporiadaní vzťahov najmä za účelom odovzdania parkovacieho systému mestu, vrátane možnosti majetkovoprávneho usporiadania vzťahov týkajúcich sa technického zhodnotenia zrealizovaného EEI, a to aj v rozsahu možnosti započítať kúpnu cenu parkovacieho domu v prípade jeho prevodu v súvislosti s uzavretím dohody o usporiadaní vzťahov medzi mestom a EEI

c) predložiť mestskému zastupiteľstvu na schválenie návrh dohody podľa písmena b).

Zastupiteľstvo zároveň ruší:

a) uznesenie mestského zastupiteľstva č. 492 zo dňa 12. 9. 2016 v časti B bodu 2 (spoločný parkovací podnik mesta a EEI)

b) uznesenie mestského zastupiteľstva č. 1025 zo dňa 12. 2. 2018 (usporiadanie vzťahov týkajúcich sa rezidentských zón).

Výstavbu bytov na zeleni na Idanskej nezastavili

Prečítajte si tiež: Na magistráte prijali petíciu proti výstavbe na Idanskej ulici Čítajte 

Poslanci dostali na stôl aj petíciu občanov proti plánovanej výstavbe bytového domu s polyfunkciou na Idanskej ulici.

Obyvatelia v nej žiadajú zachovať tam existujúcu zelenú plochu.

Tá sa nachádza na pozemku v súkromnom vlastníctve investora.

Ten kúpil túto nehnuteľnosť v roku 2007 od mesta, pričom podľa územného plánu to bol potenciálny stavebný pozemok.

Petičiari teraz požadovali, aby mesto urobilo s investorom zámenu pozemkov a vykonalo kroky k zmene územného plánu, aby pozemok ostal zeleňou.

Viceprimátor Petruško poslancov informoval, že s vlastníkom rokovali a ponúkli mu na možnú zámenu iné mestské pozemky, ale žiadny neakceptoval.

„Ak by sme tam v tomto štádiu zmenili územný plán, znamenalo by to jasný súdny spor a finančný problém pre mesto z titulu náhrady škody za zmarenú investíciu a vynaložené náklady na prípravu projektu,“ uviedol Petruško.

Zastupiteľstvo po týchto informáciách a vyjadreniach petícii nevyhovelo.

Zmeny územného plánu prešli okrem Severu

Prečítajte si tiež: Košice čaká ďalšia vlna výstavby, ak prejdú zmeny územného plánu Čítajte 

Poslanci prerokovali aj zmeny územného plánu v 6 lokalitách: Stará sladovňa, Alvinczyho – Jakobyho (obe mestská časť Staré Mesto), Všešportový areál (Juh), Východoslovenské tlačiarne (Sever), Pri cintoríne (Košická Nová Ves) a Šebastovce.

Najviac diskutovali o Severe a zmene zo súčasnej funkcie priemyselnej zóny na polyfunkciu, bývanie a občiansku vybavenosť, pričom výrobné plochy bývalých tlačiarní plánuje súkromný vlastník asanovať a chce postaviť 400 bytov, priestory pre obchody, služby a 18-poschodovú administratívnu vežu.

Nakoniec zastupiteľstvo odsúhlasilo zmeny v 5 lokalitách okrem tlačiarní, kde poslanec Jakubov žiadal ešte prehodnotenie výškovej gradácie, prerokovanie s verejnosťou a predloženie na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva.

Rokovanie neprerušili, pokračujú nočnou zmenou

O 19.50 hod. počas prerokovania bodu číslo 25 z celkovo 90-bodového programu navrhol Gibóda prerušenie rokovania.

"Pán viceprimátor, ďakujeme za kávu a chlebíčky, ale aj z úcty k zamestnancom, ktorí tu sú, navrhujem zasadnutie prerušiť a pokračovať v utorok ráno alebo o týždeň v pondelok. Rokovanie sa začalo o ôsmej, je neseriózne ťahať ho do noci, čaká nás ešte 65 bodov a vážne veci, napríklad Angels aréna,“ zdôvodnil Gibóda.

„Osem hodín večer ešte nie je taká neskorá nočná hodina, už sme tu v minulosti boli aj dlhšie. Aj keby sme mali rokovanie napríklad o jedenástej večer prerušiť, aspoň nám už potom na pokračovanie ostane menej bodov,“ reagoval Petruško.

Zastupiteľstvo napokon rozhodlo, že v zasadnutí sa bude pokračovať i v noci.

Mimoriadna situácia

O pol desiatej večer poslanci prerušili na chvíľu rokovanie pre mimoriadnu situáciu.

„Dajme si prestávku na 5 – 10 minút, aby sme uznesenie o Angels aréne riadne napísali a dali ho do poriadku. Pán Burdiga ma tiež zároveň poprosil, lebo doniesol na rozlúčkové zastupiteľstvo pre poslancov, viceprimátorov, zamestnancov magistrátu a hostí svoje najteplejšie rožky, plnené nutelou, marmeládou, čokoládovým a vanilkovým pudingom,“ vyhlásil Polaček.

„Myslím, že si to všetci zaslúžime. Päť minút vás poprosím, kolegovia. Dobre? Dobrú chuť. Nedal som o tom hlasovať, ale predpokladám, že je o tom všeobecný súhlas. Myslím si, že je to dobrá vec,“ zareagoval Petruško s úsmevom.

„Niektorí poslanci prehodili, že sú už v takom pokročilom čase hladní. Z mojej strany teda išlo o spontánny a recesistický nápad, že keď je to už rozlúčkové zastupiteľstvo pred voľbami, skočíme do pekárne a donesieme teplé rožky,“ popísal líder iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent - občianska neposlušnosť Henrich Burdiga, ako sa táto myšlienka zrodila.

Doplnil, že sa ponúkla väčšina poslancov, zamestnanci magistrátu i poverený náčelník mestskej polície Ladislav Suchý.

„V pohode si dal aj Ján Jakubov. Ten dokonca skočil za osamelo sediacou viceprimátorkou Renátou Lenártovou za predsedníckym stolom, nech tiež príde, ale odmietla. Pár slov prišiel prehodiť aj viceprimátor Petruško, ktorý s úsmevom povedal, že nemôže jesť múčne, lebo si musí dávať pozor a ukázal na svoje bruško,“ povedal nám aktivista.

Z asi sto rožkov sa rozchytalo zhruba 90, zvyšok zabalili a ponúkali, aby si ich zobrali prítomní hoci aj domov.

"Väčšine teda moje teplé rožky chutili," uzavrel potešený Burdiga.

O 22:25 podal Gibóda po prerokovaní 37. bodu opäť procedurálny návrh na prerušenie rokovania. Poslanci to schválili, opäť sa stretnú zrejme o týždeň v pondelok.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 120
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 22 264
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 447
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 629
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 634
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 143
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 978
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 598
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 422
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 704
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vláda Igora Matoviča

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Martin Petruško
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Palác pri Čiernom mori má podľa Navaľného patriť Putinovi.
Ilustračné foto.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop