Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Babiš v Košiciach: Európsky rozpočet sa mi vôbec nepáči

Podľa Pellegriniho sa stretli v metropole východu, lebo tu žije najviac Čechov.

KOŠICE. Dobrú spoluprácu a vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou, a to aj v rámci Visegrádskej štvorky a Európskej únie (EÚ), ocenil v pondelok v Košiciach na spoločnom rokovaní vlád oboch krajín český premiér Andrej Babiš (ANO).

V súvislosti s problémami, ktorým Európa čelí, zdôraznil potrebu jednoty bez rozdeľovania sa na východ a západ.

"Určite máme spoločné názory a máme záujem, aby európsky projekt fungoval. Vďaka tomu máme mier, ale musíme sa vrátiť k štyrom pôvodným slobodám - voľný pohyb osôb, tovaru, kapitálu, služieb. Nie je možné, aby naši prepravcovia boli limitovaní, alebo naše firmy, ktoré pracujú v zahraničí, mali iné podmienky ako lokálne firmy," povedal Babiš v úvodnom príhovore.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezonovala aj téma migrantov

Spoločné vládne rokovanie v Košiciach sa týka aj stredajšej a štvrtkovej (19.-20.9.) neformálnej vrcholnej schôdzky EÚ v Salzburgu, ktorej témou bude okrem iného migračná politika.

"Musíme jasne hovoriť naše názory na európsky rozpočet, ktorý sa mne osobne vôbec nepáči, alebo na Frontex (agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž), ktorý podľa môjho názoru nepotrebujeme," skonštatoval.

V rámci V4 to podľa Babiša funguje perfektne

Spoluprácu Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska v rámci V4 označil Babiš za perfektnú.

"Všetci štyria premiéri vystupujeme ako jeden blok, ktorý zastupuje 65 miliónov ľudí. A aj keď sme, povedzme menšie štáty, to neznamená, že nemáme jasné návrhy a myšlienky," povedal český premiér.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vládni predstavitelia si dali bravčové líčka aj krémeš, Rašimu chutilo ako u manželky Čítajte 

Pripomenul ďalej, že v Košiciach ide v poradí už o šieste stretnutie oboch vlád, tento rok aj v súvislosti s významnými výročiami slovensko-českej vzájomnosti.

Je podľa neho dôležité, že táto tradícia pokračuje, rovnako ako aj spoločné oslavy 100. výročia založenia Československa.

"Tešíme sa, že pán premiér (Peter Pellegrini) príde do Prahy 27. októbra a my zase sa tešíme, že prídeme do Tatier 30. októbra," dodal.

Aj keď sa spoločný štát rozdelil, majú obe krajiny podľa Babiša k sebe najbližšie, o čom svedčia aj vzájomné ekonomické a politické vzťahy a spolupráca.

Pellegrini: V Košiciach žije najväčšia česká menšina

Ako uviedol slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer), šieste spoločné rokovanie vlád podporuje prehĺbenie priateľstva a spolupráce medzi oboma národmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil, že rozdelenie spoločného štátu je unikátnym príkladom pokojného a nenásilného rozdelenia ústavnou cestou.

Dodal, že stretnutie sa koná v Košiciach nielen preto, že je to druhé najväčšie slovenské mesto s bohatou históriou, ale aj preto, že tu žije najväčšia česká menšina na Slovensku a ktoré pred 97 rokmi navštívil aj Tomáš G. Masaryk.

Boj proti daňovým únikom

Automatická výmena informácií, prehĺbenie spolupráce v oblasti daní, viacročný finančný rámec, či spoločné kroky v oblasti medzinárodného zdaňovania.

Aj to boli okruhy tém, o ktorých v pondelok v Košiciach hovoril minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) s českou ministerkou financií Alenou Schillerovou.

Hlavnou témou oboch rezortov je dlhodobo boj proti daňovým únikom v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH).

"Keď sme v Českej republike pripravovali opatrenia boja proti daňovým únikom, bola pre nás slovenská, skoro dvadsaťročná skúsenosť s evidovaním hotovostných platieb zdrojom cenných skúseností pri zavedení elektronickej evidencii tržieb. Slovensko zase v súčasnej dobe plánuje pre svoj vlastný systém využiť niektoré prvky nášho online modelu," skonštatovala po skončení stretnutia Schillerová.

Ministri diskutovali o možnosti podpísania dohody o automatickej výmene informácií v oblasti DPH, ktorá by zefektívnila vzájomnú spoluprácu pri odhaľovaní daňových podvodov.

Dohoda by znamenala včasnú, presnú a podrobnú výmenu informácií, ktorá zabezpečí relevantné vyhodnocovanie rizikových obchodných transakcií oboma krajinami.

"Dohodli sme sa, že zmluvu podpíšeme čo najskôr a verím, že aj vďaka nej sa nám v oboch krajinách podarí eliminovať podvody v tejto oblasti a zlepšiť tak výber DPH. Tým, že si budeme vymieňať viac údajov, bude možné lepšie analyzovať správanie jednotlivých subjektov a včas zakročiť," doplnil Kažimír.

Od roku 2012 bolo na Slovensku podľa rezortu financií prijatých množstvo opatrení v boji proti daňovým podvodom.

Medzi najvýznamnejšie patrí zavedenie kontrolného výkazu DPH, zriadenie daňovej kobry, informačný systém kontrolných známok, obmedzenie platieb v hotovosti, spustenie virtuálnej registračnej pokladnice a mnoho iných.

Vďaka týmto opatreniam sa do štátneho rozpočtu vyzbieralo o 3,7 miliardy eur viac.

Daňová medzera na DPH sa za toto obdobie znížila zo 41 % na 26 %.

V Českej republike začali s intenzívnym bojom proti daňovým únikom v roku 2014.

Bola zriadená daňová kobra a nové účinnejšie postupy pri kontrolách transferového oceňovania, ktoré tiež prispeli k nárastu korporátnej dane medzi rokmi 2013 a 2017 o 50 miliárd českých korún (1,96 miliardy eur).

V roku 2016 bolo zavedené kontrolné hlásenie a na konci toho istého roka nasledovala elektronická evidencia tržieb.

Vďaka prijatým opatreniam sa podarilo významne znížiť tzv. daňovú medzeru z viac ako 20 % HDP približne na polovicu. Príjmy z DPH medzi rokmi 2013 a 2017 vzrástli o 73 miliárd českých korún.

Spolupráca v oblasti priamych daní

Ambíciou oboch ministrov je aj spolupráca v oblasti priamych daní.

Využitie spoločných kontrol by mohlo priniesť lepšiu identifikáciu daňových štruktúr nadnárodných spoločností, ktoré obvykle majú rovnaké, alebo podobné nastavenie v jednotlivých štátoch.

Doteraz ani Česko, ani Slovensko nemajú skúsenosti so spoločnými kontrolami v oblasti priamych daní, smernica EÚ však takúto spoluprácu umožňuje vrátane aktívnej prítomnosti daňových kontrolórov v inom štáte.

Téma spoločných kontrol transferového oceňovania je aj agendou slovenského predsedníctva vo V4.

Počas rokovania bola otvorená aj téma zdaňovania digitálnych platforiem, ako sú Uber, či AirB&B.

Ministri sa dohodli na zintenzívnení spolupráce, potenciálne aj medzi krajinami V4 v oblasti spontánnej výmeny informácií o platformách pôsobiacich na území týchto štátov, predovšetkým informácie zo strany operátorov digitálnych platforiem o osobách, ktorým vyplatili finančné prostriedky za sprostredkovanie služby.

Okrajovo diskutovali aj o návrhu EK pre viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027.

Slovensko podľa MF SR podporuje ambiciózny rozpočet po roku 2020, ktorý umožní zachovať silné tradičné politiky a zároveň zabezpečí dostatok zdrojov na financovanie nových výziev.

Pre Česko aj Slovensko je zásadné, aby sa okrem udržania rozpočtovo silných politík vyjednali tiež výhodné podmienky pre ich implementáciu, a to vrátane väčšej právomoci členských štátov rozhodovať o zameraní prostriedkov na svoje priority.

Rokovali aj ministri hospodárstva

Oblasť energetiky, zahraničnoobchodná politika či spoločný postup krajín Vyšehradskej skupiny na úrovni Európskej únie. To boli témy, o ktorých rokovali slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) a jeho česká kolegyňa Marta Nováková.

Po júnovom menovaní českej vlády išlo o prvé stretnutie s novou českou šéfkou ministerstva priemyslu a obchodu.

Obaja politici sa zhodli na tom, že v oblasti energetiky je dôležité koordinovať svoje postoje aj pre budovanie Energetickej únie, v súvislosti s klimaticko energetickými balíčkami či podporou obnoviteľných zdrojov energie.

Slovensko naďalej zastáva názor, že v rámci energetickej bezpečnosti, ale aj dekarbonizácie našich ekonomík, má jadrová energetika opodstatnené miesto.

Ako predsednícka krajina V4 organizuje Slovensko v novembri v Bratislave Stredoeurópsku energetickú konferenciu (CEEC), na ktorú chceme pozvať ministrov energetiky krajín V4.

Riešili aj clá zo strany USA

Na stretnutí sa ministri nevyhli ani aktuálnej téme možného zavádzania ciel na osobné automobily zo strany USA, ktoré by zasiahli obidve krajiny.

Zhodli sa na podpore doterajšieho postup Európskej komisie a spoločného postupu členských krajín EÚ.

Slovensko považuje za dôležitú aj diskusiu s americkými partnermi o všetkých alternatívnych riešeniach, ktoré by pomohli prekonať terajšiu eskaláciu v obchodných vzťahoch.

Ďalšou témou, ktorú rezortní ministri na rokovaní otvorili, bol Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne.

Uskutoční sa začiatkom októbra a tento rok pri príležitosti osláv storočnice vzniku spoločného štátu bude Slovenskou partnerskou krajinou veľtrhu.

Jeho súčasťou bude viacero aktivít pripomínajúcich toto výročie a naša národná expozícia bude v unikátnom "prvorepublikovom" pavilóne.

Pre slovenské ministerstvo hospodárstva ide v tejto oblasti o najvýznamnejšie podujatie. Veľtrh a aj ďalšie aktivity s ním súvisiace plánujú osobne podporiť obaja ministri.

Historická väzba

Slovensko spájajú s Českou republikou nadštandardné, obojstranne výhodné vzťahy s historickou väzbou a spoločnými tradíciami.

Naše krajiny majú spoločné investície a vzájomné kapitálové prepojenia v rôznych oblastiach výroby.

Objem obchodu s tovarom medzi SR a ČR v roku 2017 a v 1. polroku 2018 medziročne vzrástol o 3,2 %, resp. 4,0 % a dosiahol hodnotu 15,9 mld. eur, resp. 8,2 mld. eur.

Slovensko si pritom stále udržuje kladné saldo obchodnej bilancie.

V prvom polroku tohto roka bola ČR pre SR druhým najvýznamnejším exportným trhom, na ktorý smerovalo viac ako 11 % z celkového slovenského vývozu.

Saková: Uzatvoríme zmluvu o policajnej spolupráci

Slovenská a Česká republika musia uzatvoriť dohodu o policajnej spolupráci. Ide o reakciu na nové fenomény páchania cezhraničnej trestnej činnosti.

Zhodli sa na tom ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer) a jej rezortný kolega z Českej republiky Jan Hamáček.

"Máme záujem, aby zmluva bola uzatvorená čo najrýchlejšie," povedala Saková.

Podľa nej by mala zmluva pomôcť obom štátom v boji proti majetkovej a drogovej trestnej činnosti či nelegálnej migrácii.

Mala by sa zlepšiť výmena informácií medzi Slovenskou a Českou republikou.

Oba štáty chcú taktiež spoločne bojovať proti radikalizmu a extrémizmu.

"Máme v pláne organizáciu spoločných cvičení slovenskej a českej polície a taktiež spoločné vzdelávacie aktivity," doplnila.

Obaja šéfovia rezortov vnútra diskutovali aj o nelegálnej migrácii. Zhodli sa na potrebe dôslednejšej ochrany vonkajšej schengenskej hranice a potrebe dodržiavania readmisných dohôd.

Raši podpísal memorandum

Memorandum o spolupráci podpísali v pondelok v Košiciach vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) a česká ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová. Médiá o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Dokument sa okrem rozvoja inteligentných miest (smart cities) týka aj spolupráce pri eurofondoch či transformácii uhoľných regiónov.

ÚPVII a Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR budú užšie spolupracovať na implementácii eurofondov aj na príprave slovenskej a českej pozície pre nasledujúce programové obdobie.

Budeme si vymieňať expertov, pripravovať spoločné analýzy a stanoviská pri príprave na programové obdobie 2021 2027, deliť sa o skúsenosti na pracovných stretnutiach a spoločne riešiť aktuálne otázky týkajúce sa eurofondov, priblížil podpredseda vlády.

Podpis memoranda dá spolupráci inštitucionálny charakter, jeho hlavnou témou je rozvoj smart cities. Česká republika má vytvorenú národnú koncepciu, ktorou sa Slovensko môže inšpirovať.

Dokument predstavuje návod pre mestá a obce, ako zavádzať smart inovácie, uvádza odbor.

Vicepremiér povedal, že výzvy budú vyhlásené najneskôr do konca roka 2018 a do schémy budú zapojené všetky operačné programy.

Mestám a obciam, ktoré nemajú vytvorené kapacity na prípravu inovatívnych projektov, poskytneme expertov, ktorí im pomôžu v celom procese, dodal Raši s tým, že slovenské samosprávy budú mať najneskôr do konca roka vytvorené komplexné podmienky a finančné možnosti na zavádzanie inovatívnych riešení.

Babiš a Pellegrini hovorili o výdavkoch na obranu i rozpočte EÚ

Spoločné vyhlásenie na záver pondelkového rokovania vlád SR a ČR v Košiciach podpísali premiéri Andrej Babiš a Peter Pellegrini.

Ako informoval novinárov na tlačovej besede Pellegrini, na rokovaní sa venovali aj výdavkom na obranu a modernizácii armád a zhodli sa, že v tomto smere si môžu obe krajiny pomáhať.

Hovorili aj o sociálnych otázkach ako aj o problematike týkajúcej sa európskeho rozpočtu, reštrikcie kohéznej politiky únie ako aj riešeniu problémov nelegálnej imigrácie a ochrane vonkajších hraníc EÚ.

"Vážim si postoj premiéra Andreja Babiša a lídrov krajín V4. My sme za to, aby sme chránili vonkajšie hranice únie pri riešení migrácie. S týmto postojom pôjdeme na summit do Salzburgu," povedal Pellegrini.

Andrej Babiš informoval, že v rámci Brnenského veľtrhu sa stretnú ministri obrany ČR a SR a predstavitelia generálnych štábov, aby prerokovali konkrétnu spoluprácu pri rozvoji a modernizácii oboch armád.

Pellegrini k tomu uviedol, že minister obrany má pripraviť plán ochrany vzdušného priestoru, kým nedostaneme americké stíhačky v roku 2023.

Podľa Babiša sa so slovenským premiérom Pellegrinim zhodli aj v tom, že v oboch krajinách sú veľmi štedré sociálne systémy, ktoré však nemotivujú nezamestnaných, aby začali pracovať.

V tejto súvislosti Babiš vyzve českých ministrov, aby sa inšpirovali niektorými dobrými opatreniami zo Slovenska.

Babiša zaujalo aj riešenie tzv. environmentálnej kriminality - čiernych skládok odpadov, plastových odpadov.

Veľkú pozornosť venoval vo svojom vystúpení Andrej Babiš rozdielnym postojom EÚ a krajín V4 k migrácii, Frontexu a rozpočtu únie.

Uviedol, že pokiaľ ide o migráciu, nechce len kritizovať, ale aj navrhovať konkrétne riešenia.

Nesúhlasí so zvýšením rozpočtu organizácie Frontex z 1,5 miliardy eur na 10 miliárd, podľa jeho názoru by sa tieto peniaze mali prideliť krajinám ako Malta, Grécko, Španielsko, aby mohli posilniť svoje pohraničné stráže namiesto toho, aby únia budovala nejaké paralelné štruktúry.

Český premiér Andrej Babiš pozval do Prahy celú slovenskú vládu na oslavy 100. výročia vzniku ČR.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 8. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 9. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 382
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 720
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 809
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 056
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 862
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 171
 7. Aká je chémia vôní 8 896
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 535
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 370
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 011
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vláda Igora Matoviča

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka s dvomi platmi brala dotácie na mŕtve duše. Polícia: Žiadny podvod

Vyšetrovateľ: Žiakmi sú aj deti, ktoré do školy nechodia.

Súkromná škola čelí podozreniu z podvodu, polícia stále koná.

Odchovanec domova: Plánoval som normálny život, ale prišiel pád

Okúsil ulicu i drogy, verí, že bude lepšie.

Adam Oračko po od odchode z detského domova zažil rôzne životné peripetie vrátane života na ulici a drog.

Prešovská župa je s kúpenými sypačmi spokojná, sú o státisíce lacnejšie

Košické prirovnanie k octavii v základnej výbave nekomentujú.

Nové sypače značky Tatra z flotily SÚC PSK.
Rozhovor

Vyrastal v domove: Odchod od rodičov bola cesta z pekla do neba

Do bežného života vstupoval s odchodným a jednou taškou.

Keď prišiel do domova, tešil sa z teplej vody, oblečenia, jedla a výletov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop