Ako na tom budeme s drevom počas zimy?
Ešte zopár krátkych týždňov a bez akýchkoľvek väčších poveternostných zmien nastúpi vykurovacia sezóna. Vláda už vopred upozornila obyvateľstvo, aby si na zimu zadovážilo dostatočné množstvo dreva, pretože uhlie nebude môcť zabezpečiť pre mesto.
Ľud uposlúchol múdre slová a s potešením začal skupovať drevo a to až do takej miery, že bolo potrebné na istý čas zastaviť vydávanie poukazov. K tomuto riešeniu bolo potrebné pristúpiť preto, že mestská píla už nestíhala uspokojovať potreby občanov.
Vieme tiež veľmi dobre, že mestské zásoby dreva nebudú dostačujúce, dokonca nám nepomôže ani cudzie drevo.
Natíska sa teda otázka, že ak dreva bude málo a uhlia dostaneme ešte menej než minulú zimu, čím si bude môcť chudoba zakúriť vo vlastnom obydlí a ako si navarí obed?
Mesto si tento veľký problém nepochybne uvedomuje. Vari ako si s tým poradí?
Bolo by dobré, ak by na pozajtrajšom mestskom zasadaní bola táto otázka predložená pánovi starostovi. Nech jeho odpoveď upokojí tých občanov, ktorí ešte nedisponujú ani jedným kusom dreva a ani pol kilogramom uhlia.
Mestskí otcovia neustále bombardujú magistrát rôznymi vedľajšími záležitosťami. Nech si uvedomia, že prioritu musí mať nateraz otázka zabezpečenia dostatočného množstva zásob paliva pre Košice.
(Kassai Hirlap 25. 9. 1918)
Zo zasadania mestského municípia
Municipiálny výbor nášho mesta preberal na včerajšom zasadaní pod vedením hlavného župana Lászlóa Hammersberga tri hlavné otázky.
Tou prvou bola otázka tatranského rýchlika, druhou šírenie španielskej chrípky a treťou minuloročné konečné vyúčtovanie mestskej pokladnice.
Najväčší priestor dostala pochopiteľne hromadná nákaza španielskej chrípky. Gyula Deák nasledujúco priblížil aktuálny stav:
„Až doteraz sa proti nej (španielskej chrípke, pozn. autora) nevykonalo žiadne jednotné opatrenie. Kým jednu školu zavreli, susednú naďalej navštevujú študenti. Z tohto dôvodu panuje medzi rodičmi veľké znepokojenie.
O symptómoch choroby by bolo dobré upozorniť verejnosť prostredníctvo plagátov. Rovnako prospešné by bolo zakázať konanie hromadných podujatí.
Napríklad 34. peší pluk, nabudený z posledného veľkého úspechu, pripravuje ďalšie zábavné podujatie.
Súčasné vysoké počty tanečných a iných zábav sú v čase epidémie a v piatom roku vojny priam šokujúce. Akcie na uliciach i v parkoch by bolo potrebné zakázať alebo aspoň prijať nejaké opatrenia.“
Starosta dr. Béla Blanár súhlasil s Deákovými pripomienkami a tiež dodal, že španielska chrípka počas septembra nadobudla oveľa väčších rozmerov. V meste bolo evidovaných celkovo 2-3-tisíc chorých, pričom toto číslo bude vyššie, keďže nahlásenie choroby nie je zatiaľ povinné.
Napriek týmto číslam až u 90 % prípadov mala nákaza ľahký priebeh a doteraz bolo zaznamenané len jedno úmrtie. Išlo o študenta, u ktorého sa vyskytol zápal pľúc. Podľa posledných správ je epidémia mierne na ústupe, aspoň čo sa týka uplynulého týždňa.
Pôvodca choroby je zatiaľ neznámy, šíri sa vzduchom a špeciálny protiliek neexistuje.
(Tu boli slová starostu prerušené silným kašľom: „Vyzerá to tak, že aj ja som chytil toho španiela”.).
Po tejto vtipnej pauze starosta pokračoval v reči. Uviedol, že spôsob ochrany pred nakazením je ťažké stanoviť. Súhlasil však s obmedzením počtu verejných zábav a tiež s úplným zavretím škôl.
Ako uviedol, učitelia proti nebudú, študenti budú radi a verejná mienka sa takto aspoň upokojí.
Dodal tiež, že Košice si už v minulosti prešli nejednou nákazou a vždy sa prijali potrebné opatrenia, ktoré pomohli prekonať tieto ťažkosti. Nebude tomu vraj inak ani teraz.
V samom závere si neodpustil jednu zaujímavosť, vraj od poslednej zábavy 34. pešieho pluku je španielska chrípka na ústupe, čo je preňho dosť prekvapujúce, vzhľadom na skutočnosť, že nákaza sa šíri vzduchom. Na to reagoval Gyula Deák trefnou poznámkou: „Usporiadajme teda ešte jednu takúto zábavu!” (smiech v dave).
Napriek vyššie uvedeným hláseniam predstaviteľov municipiálneho výboru, ktoré prízvukujú ústup pliagy, musíme dodať, že hlásenia základných škôl hovoria o čomsi úplne inom!
(Kassai Hirlap 25. 9. 1918)
Rozklad spojenectva
Spojenectvo centrálnych mocností je v rozklade. Tento proces odštartovalo Bulharsko, ktoré ešte ani nevyležalo sedem rokov balkánskych vojen a ihneď bolo nútené obetovať svojich synov v ďalšom konflikte.
Krajina s dobrou perspektívou vývoja, ktorá stojí z tej či onej strany vo vojne už sedem rokov, dokázala vynaložiť obrovské úsilie v boji.
Vystúpenie Bulharska z konfliktu bude razom nasledovať Turecko a tým zostaneme na Balkáne úplne osamotení.
Keďže naše vojská sú viazané predovšetkým na talianskom fronte, ďalšie rozdelenie síl by bolo pre nás osudné.
Za tejto nelichotivej situácie je už ozaj osožné, aby aj monarchia uvážila možnosť vystúpenia z vojny. Ani Nemecko nebude môcť donekonečna viesť boje a tak rolu vojenských vojvodcov pomaly, ale isto budú musieť prevziať diplomati.
Veľký boj, ktorý viedli centrálne mocnosti so sebaobrany, a ktorý potvrdil ich silu i odhodlanie, sa teda chýli ku svojmu záveru.
Porazení nie sme, pretože naše armády bojujú na všetkých frontoch na územiach nepriateľa.
Nie sú vyčerpané ani naše zdroje, ľudí i vojenského materiálu máme stále nadostač. Otázne však je, či dokážeme ďalším vynaložením našich síl držať krok s nepriateľom a či získame tým toľko ako doteraz.
Vyzerá to tak, že práve tieto argumenty zavážili v rozhodnutí Bulharska opustiť tábor ústredných mocností. Teraz je otázne už len to, či Bulhari uzavrú s Dohodou mier osobitne alebo nie.
Veríme, že dlho očakávaný mier bude spravodlivý a žičlivý pre všetkých, a že úplne vylúči možnosť vypuknutia nového, ešte strašnejšieho svetového konfliktu.
(Kassai Hirlap 28. 9. 1918)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári