KOŠICE. Už niekoľko rokov sa po Košiciach pohybuje tzv. Mliečny expres.
Za relatívne lacný peniaz si môže každý záujemca načapovať surové kravské mlieko z pojazdného automatu priamo na ulici.
V týchto dňoch dostáva mlieko silnú konkurenciu.
Pred Tip Topom sa totiž objavil Burčiakový expres.
K myšlienke predávať surové kravské mlieko na ulici primali slovenských dobytkárov najmä nízke výkupné ceny tejto komodity.
Každý liter mlieka, ktorý spracovatelia od chovateľov vykúpili, navyše najprv zbavili tuku, a potom predávali iba akúsi bielu vodu.
Mliečny expres, naopak, ponúka mlieko takmer od kravy, s obsahom tuku až 4,2 percenta.
„Takmer rovnaké dôvody na zriadenie Burčiakového expresu sme mali aj my,“ vraví Roman Čučo, šéf Hroznového družstva Rozvoj (HDR) v Hornom Dolnom.
„Hrozno od nás vinárske závody vykupovali za smiešne nízke ceny a na víne bohatli. My sme pritom nemali peniaze ani na pokrytie nákladov. Preto sme sa skúšobne rozhodli predávať produkty z nášho hrozna sami. Keďže je teraz sezóna burčiaka, začali sme ním.“
Princíp predaja burčiaka je zhodný s predajom mlieka.
V pojazdnej cisterne je okolo 600 litrov tohto lahodného moku, stačí vhodiť príslušný finančný obnos, nastaviť hrdlo fľaše a otočiť kohútikom. Dávkovač zaplatené množstvo automaticky načapuje.
„Na skúšku sme sa rozhodli predávať liter burčiaka za jedno euro. Ak oň bude dostatočný záujem, cenu nezmeníme. No ak nie, nebudeme tvrdohlaví. Znížime ju, lebo burčiak dlho skladovať nemôžeme. Za pár dní je po ňom, musíme ho teda predať,“ prezradil Čučo.
Ako sme sa mali možnosť včera presvedčiť, HDR problémy s odbytom burčiaka určite mať nebude. Už krátko po zaparkovaní vozidla sa pri ňom vytvoril rad záujemcov.
Niektorí s jednou PET fľašou, iní s dvoma či viacerými. Zvláštnosťou nebol ani demižón. Paradoxne, v rade prevládali ženy.
„Víno často nepijem, ale burčiak mám rada,“ povedala nám žena okolo päťdesiatky.
„Pripomína mi časy, keď som ako dievča bývala na dedine. Tiež sme ho robili a dokonca aj predávali. Pamätám si, že som dokázala vypiť aj dva litre denne.“
Ten z auta je vraj rovnako chutný, aký robieval jej otec.
„Má správnu farbu, chuť i vôňu. Teraz už dva litre nestiahnem, ale pár glgov po obede či po večeri si s mojím starým dáme.“
Možnosť natankovať si čerstvý burčiak priamo z auta si pochvaľoval aj mladík, ktorý mal zjavné problémy s rovnováhou.
„Je fantastický,“ povedal, len čo odtrhol hrdlo fľaše od úst. „Burčiak som spoznal iba tohto roku a neviem sa ho dopiť. Odkedy tu od pondelka denne na dve – tri hodiny zaparkuje, každý deň si kúpim minimálne štyri litre. Liter stiahnem hneď, druhý popoludní a tretí pred spaním. Štvrtý si nechávam na ráno, lebo tento expres prichádza až o desiatej. Tak aby som dovtedy netrpel smädom,“ povedal, opäť si odpil, a potom hlasno grgol. „No veď vravím, že je fantastický...“
Nuž, ak máte chuť na čerstvý burčiak aj vy, stačí zájsť ku Tip Topu.
Ako nás informoval Čučo, sezóna potrvá ešte týždeň, maximálne dva. Potom sa opäť objavia až v novembri s mladým vínom, známym ako beaujolais.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári