KOŠICE. Predsedníctvo Združenia európskych spaľovní odpadu (CEWEP) potvrdilo koncom septembra 2018 prijatie spoločnosti Kosit za svojho riadneho člena.
Košická spoločnosť sa stala vôbec prvým členom združenia zo Slovenska.
CEWEP má v súčasnosti 400 členov z 22 krajín Európy, ktorí spracúvajú viac ako 80 percent odpadu na energiu v celej Európe.
Energiu z odpadu využívajú domácnosti
Generálny riaditeľ Kositu Marián Christenko vidí v zhodnocovaní odpadu budúcnosť: „Sme presvedčení o tom, že energetické zhodnocovanie odpadu je spolu s recykláciou najprogresívnejšia forma spracovania odpadu, po ktorej nezostáva environmentálna záťaž pre ďalšie generácie, ale naopak, energia v podobe tepla a elektrickej energie.“
Združujú európske spaľovne
Hlavným poslaním CEWEP je zastrešiť aktivity energetických zhodnocovateľov odpadu v Európe a pomáhať im pri budovaní a prevádzkovaní najmodernejších spaľovní odpadov tak, aby spĺňali najprísnejšie environmentálne kritériá.
Zároveň sa zameriava aj na komunikáciu s európskymi inštitúciami a prispieva analýzami, štúdiami a stanoviskami k environmentálnej politike EÚ a jednotlivých štátov.
Firma Kosit
Spoločnosť Kosit, a. s., bola založená v roku 2001.
Je technologicky inovatívnou spoločnosťou, ktorá poskytuje komplexné služby v oblasti odpadového hospodárstva pre komunálny sektor, priemysel, obchod, ale aj v oblasti individuálnych zákazníkov.
Do skupiny Kosit dnes patrí viacero spoločností.
Skupina Kosit dnes zamestnáva takmer 600 zamestnancov.
V roku 2017 spoločnosť nakladala s objemom vyše 223 000 ton odpadu, z ktorého prostredníctvom zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov, vyprodukovala 45 GWh elektrickej energie a 150 000 GJ tepla ročne.
Energetickým zhodnocovaním spoločnosť takto dodáva teplo pre viac ako 2 400 a elektrickú energiu pre takmer 19 200 domácností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári