Skupina ENGIE, v rámci projektu ENGIE ECO školy, ktorý realizuje od roku 2015, podporí aj tento rok 3 školy na západnom a východnom Slovensku.
Posledný septembrový týždeň zamestnanci spoločnosti Tepelného hospodárstva Moldava, člena Skupiny ENGIE, spolu so žiakmi z vybranej triedy šiesteho ročníka ZŠ Severná, vysadili na školskom dvore okrasné ovocné stromy.
Žiaci sa okrem toho aktívne zapojili do pripravených environmentálnych prednášok a navštívili miestnu biomasovú kotolňu, v ktorej si prezreli technológie slúžiace na výrobu tepla.
Projekt zameraný na podporu vzdelávania v oblasti environmentalistiky ENGIE ECO školy bol prvýkrát spustený na jeseň v roku 2015.
Tešil sa veľkému úspechu a záujmu tak zo strany žiakov, ako aj zamestnancov ENGIE, ktorí sa ho zúčastnili.
Spoločnosť doposiaľ podporila 5 základných škôl v mestách, v ktorých prevádzkuje svoje tepelné hospodárstva – Pezinok, Senica, Malacky a bratislavské mestské časti Vrakuňa a Rača.
Celkovo sa do projektu zapojilo viac ako 200 detí.
Ak je niečo spoločensky prospešné a dobré, je potrebné v tom pokračovať, a preto sa ENGIE aj tento rok rozhodla podporiť nové školy v Moldave nad Bodvou, Skalici a v Bratislave.
Program, pripravený v rámci projektu ENGIE ECO školy, bol opäť pestrý a žiaci v Moldave sa rozhodne nenudili.
Projekt bol rozdelený na tri časti. V prvej časti, počas interaktívnej environmentálnej prednášky, zamestnanci ENGIE žiakom hravou formou priblížili spôsob výroby a distribúcie tepla a teplej vody, svet energií a ich efektívne a hospodárne využívanie.
„Bol som milo prekvapený, akí boli žiaci aktívni a šikovní, ako vedeli spolupracovať, a tiež mali veľmi dobré otázky a postrehy. Som rád, že som sa mohol tohto projektu zúčastniť, pretože si uvedomujem, že o tom, ako sa bude svet z pohľadu využívania energií v budúcnosti meniť, budú rozhodovať aj tieto deti,“ hovorí Martin Škúrek, vedúci odboru výroby tepla v Skupine ENGIE.
V rámci druhej časti projektu žiaci navštívili kotolňu na spaľovanie drevnej štiepky na ulici Severná.
„Počas exkurzie sme deťom ukázali technické zariadenia, ktoré slúžia na výrobu tepla. Rozprávali sme sa o tom, ako sa technológie v čase menia a ako možno bude vyzerať budúcnosť v energetike. Potešilo ma, že deti majú záujem učiť sa a spoznávať nové veci, čo bude určite v budúcnosti prínosom nielen pre ne samotné, ale aj pre oblasť, ktorej sa budú neskôr v rámci svojej profesie venovať,“ hovorí Jozef Fabián, riaditeľ úseku energetiky pre Región Východ, Skupina ENGIE.
Posledná časť projektu, venovaná výsadbe zelene, sa uskutočnila 26. septembra.
„Touto formou sme chceli deťom prakticky ukázať, aké náročné, a zároveň krásne, je vysadiť strom a starať sa oň. Popritom bolo naším zámerom podporiť tímového ducha nielen u detí, ale aj v rámci nášho kolektívu zamestnancov Tepelného hospodárstva Moldava,“ vysvetľuje Jozef Fabián.
Na školskom dvore žiaci spolu s pedagógmi a zamestnancami vysadili alej s deviatimi okrasnými ovocnými stromami.
„Projekty podobného charakteru majú nielen významný spoločenský zmysel, ale prinášajú aj pridanú hodnotu pre všetkých zúčastnených dobrovoľníkov – kolegov z našej spoločnosti a samotných žiakov. Aj vďaka takýmto aktivitám vieme deťom priblížiť pomerne zložitý svet energií, ich význam, fungovanie a budúcnosť, ktorá nás v spojitosti s ich efektívnym a hospodárnym využívaním čaká. Je dôležité deti vzdelávať v oblasti ochrany životného prostredia, podporiť ich zvedavosť, aktivitu a pohyb na čerstvom vzduchu. Aj týmto spôsobom ich chceme aspoň na chvíľu vytrhnúť z virtuálnej reality, v ktorej často trávia celé hodiny a podporiť ich ochotu pomáhať iným a vlastnou prácou skrášľovať prostredie, v ktorom žijú,“ uzatvára Jozef Fabián.
Zdroj: www.engie.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári