VÝCHOD. Najväčšie slovenské samosprávy sa stále viac otvárajú verejnosti.
Nasvedčujú tomu zistenia neziskovej organizácie Transparency International Slovensko (TIS), ktorá v utorok zverejnila aktuálny rebríček transparentnosti slovenských miest.
Hodnotitelia skonštatovali, že ich priemerné skóre 57 percent je dosiaľ najvyššie v histórii meraní, hoci dosiahnuté výsledky podľa nich stále ponúkajú značný priestor na zlepšenie.
Mestá sa dokázali za posledné dva roky zlepšiť až v deviatich z celkovo jedenástich oblastí.
Najviac v sekcii Bytov a zariadení sociálnych služieb, mierne zhoršenie nastalo pri Dotáciách a grantoch.
Známkou A+ ohodnotili Vranov

„Okrem zvyšujúcej sa otvorenosti je dobrou správou i to, že TIS mohla po prvý raz udeliť najvyšší rating transparentnosti A+, ktorý získali za prekonanie hranice 85 percent dve samosprávy,“ upozornil analytik neziskovky Michal Piško.
Medzi samosprávy ocenené najvyššou známkou sa zaradil aj Vranov nad Topľou, ktorému sa podarilo obhájiť prvenstvo spred dvoch rokov so skóre 87 %.
Hodnotitelia pripomenuli, že sa Vranov ešte v roku 2012 delil s Bytčou o predposledné miesto.
„Odhodlanie jeho predstaviteľov otvoriť sa verejnej kontrole prinieslo výsledky – už v roku 2014 sa 23-tisícové mesto stalo skokanom rebríčka a v roku 2016 dokonca zvíťazilo. Odvtedy dokázalo svoje skóre ešte zlepšiť a pozitívne hodnotenie dosiahlo až pri 80 z celkových 105 otázok,“ uvádza TIS.
Humenné neziskovku odignorovalo
Ako negatívny príklad uviedla neziskovka mesto Humenné, ktorému patrí posledná stá priečka rebríčka so skóre iba 32 percent.

Podľa správy TIS bolo pri tejto samospráve pozitívne vyhodnotených iba 26 otázok.
Humenská radnica ako jediná zo samospráv odignorovala hodnotiaci dotazník, zasielaný podľa infozákona.
Primátorka Humenného Jana Vaľová (Smer) reagovala na rebríček mimovládky tvrdením, že nevymení peniaze Humenčanov za jej hodnotenie, ktoré považuje za tendenčné.
"Aktivity TIS sú totiž flagrantne v hrubom konflikte záujmov. Táto organizácia totiž na jednej strane 'hodnotí' transparentnosť, na druhej strane ponúka samospráve služby auditu transparentnosti alebo celkového nastavenia procesov tak, aby vyzerali v hodnotení TIS dobre," povedala pre TASR.
Vaľová popísala aj schému, podľa ktorej má neziskovka konať.
"TIS zaplatíte a náhle ste transparentná samospráva?" pýtala sa s tým, že ďalšou z možností má byť napríklad nezávislý alebo opozičný primátor či primátorka.
Vaľová si tiež myslí, že body v transparentnosti uberá samospráve aj príslušnosť vedenia mesta k Smeru.
„Najmä teraz, keď strana chystá zmenu zákona o občianskych združeniach, kde budú musieť byť transparentné aj inštitúcie, ako sú TIS," uviedla Vaľová.
„Večne“ tretia Rožňava
Spomedzi východoslovenských miest skončili na chvoste aj Veľké Kapušany. Tie sa so ziskom 36 percent umiestnili na 98. priečke.
Naopak, medzi najúspešnejšie samosprávy patrí už dlhodobo mesto Rožňava, ktorému sa podarila obhajoba tretej priečky a to po štvrtý raz za sebou.
Toto umiestnenie hodnotí pozitívne aj primátor Pavol Burdiga (Most-Híd).
„Som hrdý na to, že sme sa opätovne zaradili medzi tých najtransparentnejších. Vieme, kde máme ešte nejaké medzery a ak dostaneme šancu aj do budúcna, budeme sa snažiť ísť ešte bližšie k obyvateľom. Aj dnes však zverejňujeme na webovej stránke mesta informácie nad rámec svojich povinností,“ povedal Burdiga.
Skokanom mestská časť Košíc
Od rebríčkového dna sa v porovnaní s predošlým umiestnením odrazila košická mestská časť (MČ) Nad jazerom. Tá vystrelila o 70 miest smerom nahor, keď sa z 97. zastavila na 27. priečke.
Podľa starostky Lenky Kovačevičovej (nezávislá) je tento postup odrazom úsilia MČ k jej napredovaniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári