Mentálny kouč: Hráči často hľadajú ventil po neúspechu

Mentálny kouč Miroslav Mackulín
Mentálny kouč Miroslav Mackulín (Autor: Judita Čermáková)
Daniel Dedina|17. okt 2018 o 17:34

Miroslav Mackulín hovorí na tému porušovania životosprávy športovcov

KOŠICE. Ján Kozák patrí k futbalovým trénerom, ktorí si vedia v šatni urobiť poriadok.

Upratovať musel aj v národnom tíme, pri ktorom sa počas jeho pôsobenia dvere definitívne zabuchli Miroslavovi Stochovi.

Až na tento prípad sa však zdalo, že medzi trénerom a jeho zverencami panuje harmónia, hráči si často pochvaľovali atmosféru v reprezentácii pod Kozákovým vedením. O to viac šokujú informácie, ktoré sa postupne vynárajú na povrch.

Tie hovoria o tom, že Kozákovu náhlu abdikáciu nespôsobila prehra v Lige národov s Čechmi, ani nezhody so zväzovými funkcionármi, ale rebélia hráčov.

Tí si náladu po prehratom zápase mali vylepšiť návštevou nočného klubu, pričom portál cas.sk uvádza, že šlo až o sedem futbalistov z 23-členného kádra a s otáznikom spomína mená Dúbravka, Šulla, Šatka, Gyömbér, Škriniar, Lobotka a Weiss.

Na porušenie životosprávy v profesionálnom športe, čo ju spôsobuje, ako by mala vyzerať prevencia i potrestanie vinníkov, sme sa spýtali mentálneho kouča Miroslava Mackulína.

Na verejnosť postupne presakujú informácie o tom, že skupina slovenských futbalových reprezentantov mala po zápase Ligy národov s Českom porušiť interné pravidlá a namiesto pozápasovej regenerácie sa zabávať v nočnom klube...

„Na úvod musím povedať, že informácie, ktoré zatiaľ máme nie sú relevantné, preto vynášanie 'súdov' by bolo chodením po tenkom ľade a mohlo by spôsobiť viac škody ako osohu.“

Vo futbalovom svete by to však zďaleka nebol prvý takýto prípad. Čo hráčov najviac láka na podobnej rebélii?

„Byť vrcholovým športovcom či trénerom nie je ľahká rehoľa. Ľudia zvonku a fanúšikovia len matne tušia, čo všetko obnáša profesionálny šport a aké nároky na samotného športovca sú kladené. A nejde len o športovú stránku. Aj oni sú ľudské bytosti, ktoré majú svoj súkromný život, svoje rodiny, radosti aj strasti. Život týchto ľudí sa často dá prirovnať k životu v zlatej klietke, pričom lesk peňazí a popularita sú len slabou náplasťou, ktorá ich nespraví šťastnými. Preto často potrebujú a hľadajú východisko - akýsi ventil - pre nahromadené emócie či frustrácie po nevydarenom zápase a neúspechu. Samozrejme platí, že čím sú športovci lepší, tým je zrkadlo verejného záujmu väčšie a preto všetky takéto 'úlety' by mali mať parametre 'zdravého rozumu' a uvedomenia si, aké následky môžu priniesť. Komu všetkému tým môžu vedome, či nevedome ublížiť.“

K porušeniu životosprávy dochádza vo futbale často pri reprezentačných zrazoch. Prečo je to tak? Berú hráči povinnosti v reprezentácii inak ako v kluboch?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Mentálny kouč: Hráči často hľadajú ventil po neúspechu