Z archívu Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Nedostatok hrobárov
Na spoločnom zasadaní mestských výborov poslanec Kálman Varga, ktorý je zodpovedný za cintoríny, sa posťažoval, že mesto má nedostatok hrobárov.
Mnohí opustili služby mesta kvôli tomu, že inde dostávajú lepšiu plácu.
Predvčerom dokonca bolo nutné odložiť jeden pohreb, pretože sa nenašiel nik, kto by bol schopný vykopať hrob pre zosnulého.
Takýto prípad sa veru zrejme ešte nestal v našej krajine! Košice boli teda poctené už aj tým, že ich opustili ľudia, ktorých pracovnou náplňou bolo zabezpečiť dôstojné miesto pre večný odpočinok mŕtvym.
A veru nie je to žiadna zábavná situácia, obzvlášť nie v čase nákazy, kedy je mŕtvych viac než obvykle. Nakazené telá je totiž potrebné pochovať v čo najkratšom možnom čase!
Čo sa teda má diať pri súčasných mzdách? Majú vari mŕtvoly ležať nepochované na cintorínoch a naše ulice majú byť zasypané smetím? Nezostáva iná možnosť.
Buď sa povolá armáda alebo sa zvýšia výplaty! Prosíme vás, zaplaťte každú dôstojnú prácu primerane a čestne, potom sa nájdu ľudia na všetky druhy povolaní.
Nechceme počuť žiadne úvahy o tom, ktorá robota je namáhavejšia, ťažšia alebo dôležitejšia. Takto zostaneme naďalej otrokmi svojich teórií.
(Kassai Hirlap. Független politikai napilap, 31. 10. 1918, štvrtok)
Košické meštianstvo a vojsko stojí pri Národnej rade
Košická vojenská posádka dostala dnes predpoludním posledný rozkaz od spoločného ministerstva vojny: „dôstojníci si môžu slobodne zvoliť tú stranu, ku ktorej sa pripoja”.
Podplukovník György Zsedényi, veliteľ 34. pešieho pluku, sa krátko po prevzatí telegramu objavil u veliteľa košickej vojenskej posádky, generálporučíka Sorsicha a oznámil mu, že dôstojnícky štáb 34. pešieho pluku sa pripája k Národnej rade. „To je len samozrejmé” – odpovedal Sorsich.
Zakrátko prišiel druhý telegram od Národnej rady pre noviny a úrady, v ktorom dávajú na vedomie, že Maďarská národná rada (maď. Magyar Nemzeti Tanács) prevzala vládnu moc v krajine a že sa k nej pridala vojenská posádka hlavného mesta ako aj štátna polícia.
Košický mešťanosta dr. Béla Blanár v sprievode radcu dr. Károlya Vukovicsa ihneď vyhľadali vojenského veliteľa Sorsicha, aby sa s ním poradili o ďalších nevyhnutných krokoch.
Medzitým sa dôstojníci a vojaci objavili na uliciach s čiapkami ozdobenými stužkami v národných farbách.
Na to o 11. hodine pripochodovali pred budovu vojenského veliteľstva v plnom stave poslucháči dôstojníckej školy a pod vedením mladého kadeta zaspievali štátnu hymnu.
Na balkón vystúpil veliteľ Sorsich spolu s ďalšími vysokopostavenými dôstojníkmi.
Po odznení hymny zodvihol svoju čiapku nad hlavu a dvakrát zvolal: „Nech žije Maďarsko!” a krátko nato povedal nasledovné: „Je len pochopiteľné, že sa pripájam k Maďarskej národnej rade a všetky jej výzvy prijímam. Teraz vás však žiadam len o jedno, udržujte poriadok, aby nedošlo k žiadnym nepokojom!”
Slová veliteľa prijali prítomní vojaci hlasnými ováciami. Mladí kadeti v sprievode veľkého davu prešli Hlavnou ulicou a vzdali hold pred sochou honvéda. Potom sa húf ľudí v pokoji rozišiel.
(Kassai Hirlap. Független politikai napilap, 1. 11. 1918, piatok)
Vysokoškolskí študenti sa pripájajú k Národnej rade
V zasadacej miestnosti košickej právnickej akadémie sa včera zišiel početný zástup študentov, právnikov i dôstojníkov, ktorý sa jednohlasne vyjadril o pripojení ku Krajinskej radikálnej strane (maď. Országos Radikális Párt) a o vytvorení radikálnej skupiny košických vysokoškolských študentov.
Svoj úmysel ihneď telegraficky adresoval Maďarskej národnej rade a Študentskej rade (maď. Diáktanács).
Zasadanie otvoril predseda právnického krúžku. Potom nasledoval dlhší príhovor redaktora novín Felsőmagyarország, dr. Zoltána Kendiho, v ktorom okrem iného objasnil príčiny, ktoré doviedli Maďarsko do súčasnej ťažkej situácie.
Do popredia vyzdvihol predovšetkým národnostnú otázku. Slová dr. Kendiho prijalo publikum s veľkými sympatiami.
Zhromaždenie následne jednomyseľne vyhlásilo, že vysokoškoláci Košíc prijímajú politický program Krajinskej radikálnej strany a súčasne zakladajú Radikálnu skupinu košických vysokoškolských poslucháčov.
(Kassai Hirlap. Független politikai napilap, 1. 11. 1918, piatok)
Maďarčina úradným jazykom košického veliteľstva
Od včerajšieho dňa sa stáva úradným jazykom košického vojenského veliteľstva maďarský jazyk.
Na základe nariadenia veliteľa Bélu Sorsicsa je nemčina z Košíc raz a navždy vyhostená.
Podľa ďalšieho nariadenia sa môžu všetci nemaďarsky hovoriaci dôstojníci i vojaci slobodne vrátiť do svojich domovov.
(Kassai Hirlap. Független politikai napilap, 3. 11. 1918, nedeľa)
Štatárium
Z dôvodu upokojenia verejnosti a zabezpečenia verejného poriadku, Košická vojenská a ľudová rada (maď. Kassai Katona és Neptanács) na včerajšom zasadaní vyhlásila na území mesta štatárium, s platnosťou do odvolania. N
ariadenie sa zatiaľ vťahuje len na vojakov: „Každého vojaka, ktorý sa dopustí vraždy, krádeže, vypaľovania alebo inak naruší poriadok, čaká trest smrti. Každý vojak je povinný zostať na mieste výkonu svojej služby a svedomito a vlastenecky plniť rozkazy svojich veliteľov.”
Veríme, že štatárium nebude dlho v platnosti. Nová maďarská sloboda sa nemôže zrodiť v nehanebnosti. Kto sa pokúsi narušiť vnútorný mier, stáva sa vlastizradcom.
(Kassai Hirlap. Független politikai napilap, 3. 11. 1918, nedeľa)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári