KOŠICE. Siedmy ročník výstavy Včelárstvo sa začína v piatok v botanickej záhrade a potrvá až do 25. novembra 2018.
„Včely sú príkladne usilovné. Vzorne spolupracujú na spoločnom diele. Každá má pridelenú nezastupiteľnú úlohu vo všetkých fázach svojho života. Fungovanie včelstva ako dokonale organizovanej mnohopočetnej rodiny je tým najideálnejším prirodzeným príkladom aj pre nás ľudí, " hovorí vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek.
Návštevníci sa počas podujatia v časoch od 9.00 do 17.00 hod. budú môcť oboznámiť s rôznymi včelárskymi pomôckami, historickými prístrojmi využívanými pri včelárení kedysi, ale aj dnešnými modernými pomôckami a úľmi.
Prednášky
Veľkým lákadlom najmä pre najmenších zvedavcov bude špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom bude možné pozorovať živé včelstvo.
Najpestrejší program čaká na záujemcov počas víkendu 17. a 18. novembra 2018, keď sa uskutoční súťažná degustácia medov.
V najväčšom množstve sa odprezentujú výrobcovia a predajcovia včelárskych pomôcok a zároveň budú pripravené prednášky pre včelársku, ale aj laickú verejnosť.
V sobotu 17. novembra o 14.00 predstaví Juraj Majtán Včelie produkty vo výžive a prevencii chorôb človeka a v nedeľu 18. novembra o 14.00 hod. vystúpi Miroslav Kozma s prednáškou Začínajúci včelári.
Súťaž o naj medovník
Počas celej doby trvania výstavy budú pre návštevníkov k dispozícii včelári, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť.
Zároveň sa budú môcť záujemcovia priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku.
„V tomto roku sme pripravili okrem druhého ročníka súťaže o NAJ medovník aj výtvarnú súťaž pre školy. Všetky súťažné práce uvidia návštevníci počas celej doby trvania výstavy vo vstupnej hale,“ dodal riaditeľ košickej botanickej záhrady Pavol Mártonfi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári