KOŠICE. Cenu za reprezentáciu Slovenska vo svete získali Stredná priemyselná škola (SPŠ) elektrotechnická v Prešove a Stredná odborná škola (SOŠ) v Starej Turej.
Ich riaditelia si ich prevzali v piatok v rámci medzinárodnej odbornej konferencie SlovakiaTech Forum - Expo 2018 v Košiciach.
Ceny im odovzdali vicepremiér a predseda predstavenstva Digitálnej koalície Richard Raši (Smer-SD) a predseda výkonného výboru Digitálnej koalície Mário Lelovský.
SPŠ elektrotechnická v Prešove si prevzala ocenenie za druhé miesto v najprestížnejšej medzinárodnej súťaži pre mladých vedátorov a inžinierov v Číne - China Adolescents Science and Technology Innovation Contest 2018.
Slovensko reprezentovali v súčasnosti úspešní absolventi školy, Jakub Fecko a Sebastian Ivan, s projektom Spínanie odpojovačom v elektrickej stanici.
Ocenenie patrí aj pedagógom
„Pre nás je takéto ocenenie určitým stimulom, ktorý nás nielenže posúva dopredu, ale je aj morálnym ocenením a vidíme tak význam nášho vzdelávania," povedal riaditeľ školy Slavomír Kožár.
„Vnímame to ako veľké plus pre nás, ako ocenenie práce pedagógov, ktorí sa naozaj snažia, aby žiaci na sebe pracovali, či už sa im chce viac alebo menej," povedal riaditeľ SOŠ v Starej Turej Milan Duroška.
Dodal, že zaznamenávajú viacero úspechov. Ocenenie získali za prvé miesto na majstrovstvách Európy mladých talentovaných profesionálov EuroSkills 2018 v Budapešti.
Zlatú medailu v odbore elektronika a programovanie získal Seničan Miroslav Chalko.
Podľa Durošku je spoločenský status absolventov odborných škôl veľmi vysoký.
„Týchto ľudí je nedostatok, či sú to strojári, elektrikári, informatici, programátori. Vidíme to aj my. Zohnať perfektného učiteľa, ktorý pripraví takýchto žiakov, je takmer nemožné," povedal.
Problém vidí aj vo finančnom ohodnotení v danej oblasti oproti školstvu.
Matematika môže otvoriť dvere do dobrej budúcnosti
Raši tvrdí, že víťazi takýchto súťaží majú isté zamestnanie vo svetovej firme.
„Je to istota dobre platenej budúcnosti, ale zmena myslenia nás rodičov a našich detí je v tom, že matematika, ktorá je súčasťou tohto štúdia, aj budúceho života, nie je žiaden strašiak. Zvládnu ju aj tí, ktorí možno nemajú všetky tie matematické bunky. Keď sa do toho pustia, tak naozaj v budúcnosti nebudú musieť riešiť problém s hľadaním zamestnávateľa," vysvetlil.
Podľa neho sa predpokladá, že v roku 2020 bude na Slovensku chýbať viac ako 20 000 zamestnancov schopných pracovať v IT sektore.
„Na to, aby v ňom mohli pracovať, musia skončiť strednú odbornú školu alebo vysokú školu, ale hlavne mali by aj zmaturovať z matematiky," povedal.
Digitálna koalícia podľa neho chce, aby sa matematika stala povinným maturitným predmetom aspoň na gymnáziách.
„Keď absolvujete maturitu z matematiky, máte otvorené dvere do celej škály technických škôl," uzavrel.
Matematiku si ako maturitný predmet vybralo v tomto roku približne 14 percent zo všetkých maturantov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári