KOŠICE, BRATISLAVA. Národná kriminálna agentúra (NAKA) Prezídia Policajného zboru (PZ) preverovala organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Táto správa obletela Slovensko už v utorok.
Elitná policajná jednotka sa pustila do vyšetrovania na základe anonymného podania, prípad riešila ako možnú korupčnú trestnú činnosť.
V podaní sa uvádzalo, že organizovali štátny prevrat a platí ich finančník George Soros.
Aktivistov a miliardára sa snažil spojiť v minulosti už viac ráz poslanec Národnej rady Robert Fico (Smer).
Aktivisti hovoria o šikane
Časť členov iniciatívy bola na výsluchu u vyšetrovateľa v priebehu predošlých dní, ďalších aktivistov malo čakať vypočúvanie na polícii vo štvrtok.
V stredu popoludní sa však objavila informácia, že ďalšie výsluchy nakoniec neprebehnú.
Vec bola na základe rozhodnutia prokurátora vecne a miestne odstúpená. Aký bude ďalší postup orgánov činných v trestnom konaní, nie je zatiaľ jasné.
Organizátori protestov mali byť sledovaní bezpečnostnými zložkami.
V spojitosti s dianím hovoria aktivisti o zastrašovaní a šikane zo strany štátu.
„Nerozumieme, aký je na to legálny dôvod. Nič zlé sme nerobili," povedal ešte v utorok jeden z organizátorov zhromaždení v hlavnom meste Juraj Šeliga.
Doplnil tiež, že NAKA od aktivistov žiadala výpisy z ich súkromných účtov.
„Všetky výdavky, ktoré iniciatíva Za slušné Slovensko hradila, sú na transparentnom účte. Nenájdete tam ani jednu platbu od nejakej organizácie zo zahraničia, nehovoriac o tom, že by nás mal platiť nejaký americký miliardár," zdôraznil Šeliga.
Košičanov vypočúvanie obišlo
Okrem protestov v Bratislave prebehli masové zhromaždenia aj v Košiciach, Prešove a ďalších slovenských mestách.
Tie boli reakciou na februárovú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.
Podľa jedného z členov organizačného tímu protestov v Košiciach Jána Gálika aktivisti na východe zatiaľ vypočúvaní neboli.
„V Košiciach nebol zatiaľ nikto predvolaný na výsluch. Dianie vnímame ako zúfalý krok vládnucej strany Smer, ktorá sa uchyľuje k takýmto praktikám po vzore Orbána v Maďarsku alebo Kaczyńského v Poľsku. Podobne ako tam, aj na Slovensku si chce Smer prostredníctvom strachu z cudzích síl udržať v rukách moc,“ zhodnotil Gálik.
Cena protestu 600 eur
Požiadavky polície zverejniť vlastné účty organizátorov považuje aktivista za absurdné.
Vysvetlil, že na organizáciu protestov sa používajú peniaze z transparentného účtu, na ktorý posielajú peniaze bežní ľudia.
„Každý si teda môže jednoducho skontrolovať všetky príjmy i výdavky, ktoré sú spojené s organizáciou protestov.“
Podľa Gálika stojí jeden protest na košickej Hlavnej ulici asi 600 eur.
„Najvýznamnejšími položkami sú ozvučenie, za ktoré zaplatíme okolo 400 eur. Šesťdesiat až 100 eur uhradíme bytovému podniku za elektrinu a zdravotná starostlivosť nás vyjde na 50 až 100 eur. K tomu treba zarátať ešte nejaké menšie výdavky, ktoré väčšinou platíme z vlastného,“ uviedol.
Protest aj na východe
Aktivista upozornil, že v piatok, teda deň pred 29. výročím Nežnej revolúcie, pripravuje iniciatíva Za slušné Slovensko ďalšie zhromaždenie na košickej Hlavnej ulici.
To sa uskutoční tradične pri Dolnej bráne o 18. hod.
„Blíži sa Deň boja za slobodu a demokraciu. Po informáciách, ktoré odzneli v týchto dňoch, je o dôvod viac rozprávať sa o súčasnej šikanie. Môžeme povedať, že je tu istá analógia s tým, čo sa dialo počas predošlého režimu,“ povedal Gálik.
Známe sú už aj niektoré mená rečníkov, ktorí na podujatí vystúpia.
„Priestor dostanú hlavne ľudia z hnutia Verejnosť proti násiliu a Občianskeho fóra. Vystúpi napríklad Daniel Liška, manželia Neuwirthovci, Ivan Jurčišin alebo kazateľ Daniel Pastirčák. Pripravené budú aj hudobné vstupy. “
Okrem Košíc sa chystajú protesty tiež v Bratislave či Banskej Bystrici.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári