KOŠICE. Okresný súd Košice I sa v stredu na dvoch pojednávaniach po sebe zaoberal prípadmi 25-ročného Milana H. a následne 24-ročného Rolanda D.
Obaja patria do skupiny spolu šiestich obyvateľov rómskej osady Budulovská v obci Moldava nad Bodvou v okrese Košice okolie, ktorých prokuratúra obžalovala z prečinu krivého obvinenia.
Incident z júna 2013
Prípad súvisí s vyšetrovaním policajného zákroku v Moldave ešte v júni 2013.

Do osady najprv prišla motorizovaná hliadka, do ktorej miestni hádzali kamene. O niekoľko dní vtrhli do osady kukláči na viacerých vozidlách.
Podľa miestnych Rómov bola akcia odvetou polície za spomínaný incident. Tvrdili tiež, že zákrok bol brutálny a nedôvodný.
Ľudskoprávne organizácie spochybnili oprávnenosť takéhoto zásahu.
Na pokyn Generálnej prokuratúry SR začala inšpekcia Ministerstva vnútra (MV) SR v januári 2014 trestné stíhanie vo vzťahu k celému prípadu i možnému porušeniu zákona.
Zároveň bola vykonaná aj vnútorná kontrola zo strany ministerstva. Preverovali sa podozrenia z neprimeraného použitia donucovacích prostriedkov, neoprávnených vstupov do obydlia a bezdôvodného ničenia majetku dotknutých osôb.
Keďže sa obvinenia nepotvrdili, v novembri 2015 vyšetrovateľ inšpekcie zastavil trestné stíhanie v prvých štyroch bodoch, v marci 2016 aj vo zvyšných dvoch.
Sťažnosti podané voči uzneseniam prešovská krajská prokuratúra zamietla.
Deväť z vyše 30 Rómov, zranených počas policajného zásahu, podalo potom sťažnosť na Ústavný súd (ÚS) SR. Ten ju zamietol.
Mali krivo svedčiť
Po vyše štyroch rokoch a šiestich mesiacoch bolo vznesené obvinenie pre prečin krivého obvinenia. Išlo o Irenu M. (50), Leonarda H. (23), Júliusa H. (31), Júliusa H. (31), Róberta R. (39) a Rolanda D.

Prečinu sa mali dopustiť za konanie v roku 2014 v budove polície na Kuzmányho ulici v Košiciach.
Po zákonnom poučení a v pozícii svedkov označili konkrétnych aj neznámych policajtov ako tých, ktorí voči nim počas policajnej akcie v júni 2013 použili bezdôvodné násilie a mali im spôsobiť bližšie nešpecifikované zranenia.
Niektorí z obvinených dostali formou trestných rozkazov podmienečné tresty.
Keďže podali tzv. odpor, prípad sa mal prejednať v súdnej sieni.
Ich začatie u Leonarda H. a Róberta R. stroskotalo preto, že sa im v zákonnej lehote nepodarilo doručiť predvolanie na súd.
V stredu sa už v ďalších dvoch prípadoch konalo.
Nerozumel po slovensky
Na lavicu obžalovaných sa ako prvý posadil Milan H., ktorý mal krivo vypovedať voči policajtovi Milanovi J.

Podľa znenia obvinenia tvrdil, že pri výsluchu použil neprimerané násilie a spôsobil mu viaceré zranenia. Vyšetrovanie to nepotvrdilo.
Dokazovanie sa napokon začať nemohlo, lebo obžalovaný vyhlásil, že nevie poriadne po slovensky a potrebuje tlmočníka z maďarského jazyka.
Pri výsluchu na polícii pritom povedal, že po slovensky rozumie slovom i písmom.
Zápisnicu vtedy podpísal on aj jeho vtedajší obhajca.
Súd pojednávanie odročil na koniec januára.
Vinu poprel, nič také vraj nepovedal
S hodinovým odstupom sa začalo pojednávanie s Rolandom D. Ten mal podľa znenia obvinenia krivo vypovedať vo vzťahu k policajtovi Petrovi K.
Mal o ňom povedať, že sa pri výsluchu Budulovčana Róberta R. dopustil fyzického násilia. Ani to sa vyšetrovaním nepotvrdilo.
Roland na súde vinu poprel a vo svojej výpovedi tvrdil, že on nikdy nič také na policajta Petra K. nepovedal. Následne opísal, ako to na policajnej stanici prebiehalo a že videl, ako do ležiaceho Róberta kope niekoľko policajtov.
Obhajca Roman Kvasnica dodal, že z obrazovo-zvukového záznamu, ktorý zachytáva výsluch jeho klienta, žiadne také vyjadrenia nevyplývajú a že oficiálna zápisnica s týmto záznamom nekorešponduje. Namietal aj podľa neho nezákonný spôsob samotného výsluchu jeho klienta.
Niektoré otázky a návrhy obhajcu opakovane namietal prokurátor. Poukazoval na to, že sa netýkajú prejednávaného prečinu krivej výpovede, ale okolností policajného zákroku z júna 2013, ktorých vyšetrovanie už bolo právoplatne uzavreté.
Sudca jeho námietkam vyhovel.
Zamietnuté návrhy
Než bolo pojednávanie odročené, obhajca adresoval súdu návrhy na doplnenie dokazovania.
Prvým bolo vyžiadanie obrazovo-zvukového záznamu z výsluchu jeho klienta a vyhotovenie doslovného prepisu z neho.
Žiadal tiež vypočuť dvoch vyšetrovateľov, prítomných pri výsluchu, z ktorých jeden sa, podľa názoru obhajoby, zúčastňoval tohto úkonu bez zákonného oprávnenia.
Žiadal tiež vypočuť spomínaného Róberta R., ako prebiehal jeho výsluch a či bol skutočne zbitý.
Prokurátor všetky tieto návrhy namietal, lebo sú súčasťou už uzavretého spisu iného prípadu.
Sudca návrhy zamietol.
Aj toto pojednávanie bude pokračovať koncom januára.
Slová advokáta
„Pozrel som si celý vyšetrovací spis, pozrel som si vyjadrenia politikov, videl som, ako polícia servilne pristupovala k celému tomuto prípadu, ako sa do tohto prípadu miešali Fico a Kaliňák. Teraz tu pred súdom stoja ľudia, ktorí podľa mňa boli zbití," povedal advokát Roman Kvasnica.
Zdôraznil, že všetci musíme pristupovať k týmto ľuďom rovnako ako k ostatným.
Dodal, že v tejto veci mu ide ojediné - preukázať, že obžalovaní neklamali.
(sita)
Reakcia mimovládok
Koalícia mimovládnych organizácií (Equity, o. z., ERRC, ETPSlovensko, Amnesty International Slovensko a CVEK) aj naďalej znepokojene sleduje vývoj po ukončení vyšetrovania represívno-pátracej akcie 100 v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou.
Koalícia poukazuje na nespravodlivosť v prípade zbitých obetí policajného násilia, ktoré sú v súčasnosti obžalované.
Ako uviedla predsedníčka Equity, o. z., Lýdia Šuchová, to, že mali vieru v spravodlivosť v tomto štáte a povedali, čo prežili, sa teraz otočilo proti nim.
Organizácie upozorňujú, že vyšetrovanie zásahu nebolo dôsledné a nezávislé, a dodnes nie je vyvodená trestno-právna zodpovednosť voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a realizovali.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári