KOŠICE. V súvislosti s podozreniami z plagiátorstva predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS) pri jeho rigoróznej práci, vďaka ktorej získal titul JUDr., odpovedal na otázky Korzára expert na autorské právo, profesor Peter Vojčík z katedry občianskeho práva na košickej právnickej fakulte.
V čom vidíte hlavný problém plagiátorstva?

- Existujú viaceré formy plagiátorstva. Jedna je taká, ktorou sa porušuje autorské právo iného autora, keď sa preberú doslovne state iných autorov (autorský plagiát). Druhá forma je taká (vecné-obsahové plagiátorstvo), keď sa preberú myšlienky, postupy, údaje a podobne, ale spracujú sa do vlastného textu, čo je aktuálne najmä pri prírodovedných či medicínskych disciplínach. Ďalšou formou je plagiátorstvo formálne, keď sa cudzí autorský text iba upraví napríklad zmenou slovosledu slov, alebo preklad z iného jazyka, napríklad češtiny.
Táto posledná forma sa využíva na školách z dôvodu, že pri posudzovaní zhody pri zaslaní do Centrálneho registra prác sa nezistí takto upravený prevzatý text. Ak sa v Centrálnom registri záverečných prác zisťuje zhoda, nemusí ísť o plagiátorstvo. Zhoda a plagiát sú dve veci. Ak je zhoda aj 40 %, to neznamená, že je to plagiát. Zhoda sa nájde aj vtedy, ak niekto regulárne cituje pramene, odkiaľ čerpal, alebo ak napríklad cituje právne normy alebo aj súdne rozhodnutia a podobne. Zhoda do 40 % sa určila napríklad v práve aj pre prípady, ak niekto použije napríklad svoju diplomovku pre rigoróznu prácu, tak nemôže zo svojej práce prevziať viac ako 40 %.
Ako by vo všeobecnosti mala v štandardnom prípade skončiť záverečná práca akéhokoľvek študenta, ktorá by bola vypracovaná takýmto spôsobom, ako sa to zatiaľ javí pri Dankovi?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári