Do povedomia Košičanov sa dostal tento rok ako jeden z organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Už pred tromi rokmi však zakladal kultúrne centrum Klub v opustenom dome na Štúrovej. Roky varí s partiou dobrovoľníkov každý týždeň jedlo pre ľudí bez domova. JÁN GÁLIK odpovedal na otázky Korzára.
Ako ste sa ako košickí organizátori protestov dali v marci dokopy?
- Veľmi rýchlo a organicky, Košice nie sú veľké mesto, poznali sme sa už predtým. Po tom, čo prišli správy o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sme sa úplne spontánne rozhodli spraviť nejakú pietnu spomienku. Keď vyplávali na povrch ďalšie skutočnosti, teda to, o čom Ján Kuciak písal, vedeli sme, že pietnu spomienku treba pretaviť do protestného hlasu.
Po protestoch, ktoré nasledovali po Gorile, došlo medzi organizátormi k nezhodám. Nezasiahli aj vás osobné spory?
- Organizačné jadro sa vyvíjalo, najprv sme boli štyria. Po prvých týždňoch sme prizvali ďalších ľudí, aby sme nemali patent na námestia. Samozrejme, nebolo to na začiatku koordinované, bolo to úplne spontánne a časom boli aj nejaké názorové nezhody. Boli skupinky, ktoré si predstavovali protestovať radikálnejšie. Zázrak je, že asi 200 ľudí zo 60 miest sme sa takmer všetci zhodli na tom, že protesty majú byť občianske, apolitické, kultivované a slušné, že majú ísť príkladom, aby sme ukázali, akú krajinu chceme. A iba minimum ľudí nás muselo opustiť.
Na západnom Slovensku sa však rozhodli členovia iniciatívy podporiť vo voľbách aj niektorých komunálnych politikov. Vám sa neozvali politici so žiadosťou o podporu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári