KOŠICE. Desať z pôvodne trinástich obvinených v daňovej kauze Shark, ktorým 13. decembra uplynie prvá lehota väzby, sa možno na slobodu nedostane.
Úrad Špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR totiž minulý týždeň zaslal Špeciálnemu trestnému súdu v Pezinku, konkrétne jeho pracovisku v Banskej Bystrici, návrh na predĺženie väzby obsahujúci 10 mien.
Ide o hlavného obvineného Štefana Š., prezývaného Pippo, a deväť jeho komplicov, ktorí sú od októbra 2017 vo väzbe pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti.
Krátenie dane
Daňová kauza, ktorá dostala pomenovanie Shark (Žralok), prepukla na Slovensku vlani v polovici októbra.

Polícia obvinila 63 osôb z celého Slovenska, z nich 13 skončilo vo väzbe.
Všetci, muži aj ženy, čelia obvineniu zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Z nich je 28 stíhaných aj pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti a trestný čin skrátenia dane a poistného.
Ku kráteniu dane došlo podľa polície vo výške takmer 28 miliónov eur.
Traja sú už na slobode
Z pôvodne 13 väzobne stíhaných obvinených sa postupne dostali na slobodu traja, všetci za priznanie sa k trestnej činnosti a pomoc pri jej objasňovaní.
Prvým bol ešte pred veľkonočnými sviatkami René A.

V júni ho nasledoval Stanislav Vospálek, bývalý poslanec košickej župy, generálny štátny radca z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a okresný predseda Mosta-Híd v Spišskej Novej Vsi.
K prepusteniu mu pomohol fakt, že štátu zaplatil daňový únik 530-tisíc eur.
Tretí sa so slobodou zvítal košický exfutbalista Erich V. Podľa vyšetrovateľa u neho dôvody väzby pominuli.
V uplynulých dňoch NAKA vylúčila na samostatné konanie až 24 obvinených.
Všetci boli stíhaní na slobode, vrátane už z väzby prepusteného Vospáleka.
Viacerých z nich spája spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Dokument má 60 strán
Aktuálny návrh na predĺženie väzby prokurátor zdôvodnil tým, že pre náročnosť prípadu a z iných závažných dôvodov nebolo možné trestné stíhanie ukončiť.
„Prepustením obvinených na slobodu hrozí, že bude zmarené alebo podstatne sťažené dosiahnutie účelu trestného konania. Zároveň naďalej pretrváva dôvodná obava, že v prípade prepustenia obvinených na slobodu by pokračovali v páchaní trestnej činnosti," uvádza prokurátor vo svojom návrhu.
Dokument má 60 strán, ktoré podrobne mapujú priebeh doterajšieho vyšetrovania od vznesenia obvinenia konkrétnym desiatim obvineným vlani v októbri cez viaceré konania o ich väzbe až po výsluchy ďalších obvinených a svedkov.
Opísané sú postupy pri páchaní trestnej činnosti, toky peňazí i zadovážené listinné dôkazy.
Skončia na Najvyššom súde?
„Početnosť úkonov, ktoré ešte treba vykonať, zásadným spôsobom vplýva na časové požiadavky vyšetrovania, čo má reálny dopad aj na posudzovanie plynutia väzby. Z týchto dôvodov sa doteraz určená lehota trvania väzby javí ako nedostatočná. S prihliadnutím na právnu kvalifikáciu trestných činov sa ani navrhovaná lehota nejaví ako neprimeraná," tvrdí prokurátor.
Súdu navrhol, aby lehotu predĺžil o sedem mesiacov, teda do 13. júla 2019.
Okrem Pippa sa to týka Rastislava F., Miroslava M., Stanislava P., Martina F., Erika M., Ota V., Vladimíra T., Mareka M. a Gabriela J.
V Banskej Bystrici sa bude o návrhu rozhodovať na budúci týždeň.
Keďže sa pri akomkoľvek verdikte predpokladá z jednej či druhej strany podanie opravného prostriedku, je takmer isté, že definitívny verdikt potom vyriekne až Najvyšší súd SR.
Vydajú zatykač
Spolu s návrhom na predĺženie väzby desiatich obvinených podal prokurátor aj návrh na vydanie príkazu na zatknutie.
Týka sa jedného z obvinených, ktorý sa vyhýba trestnému stíhaniu a zdržiava sa na neznámom mieste.
Polícia ho od 13. októbra nedokázala vypočuť.
Fingovali drahé reklamné služby
Zo znenia obvinenia vyplýva, že Štefan Š., Rastislav F. a iné doteraz nezistené osoby založili v roku 2014 štruktúrovanú skupinu.
Po vzájomnej dohode prostredníctvom fakturačných reťazcov mali uzatvárať zmluvy na reklamné služby s majiteľmi existujúcich, práve založených či fingovaných firiem.
Služby pozostávali z výroby reklamných spotov, kampaní, firemných prezentácií, prenájmu bannerov a iných produktov súvisiacich s výrobou a sprostredkovaním reklamy.
Za tieto služby mali vyhotovovať faktúry, na ktorých boli ceny za deklarované dodanie služieb oproti reálnym nákladom účelovo vysoko nadhodnotené.
Podľa obvinenia slúžili na umelé navyšovanie nákladov a na sumy, ktoré si uplatňovali ako odpočet DPH.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári