KOŠICE. Do poslaneckej lavice nového košického parlamentu sa po prvý raz posadí aj 26-ročný študent práva Dominik Karaffa (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS).
Rozhodli o tom počas nedávnych komunálnych volieb obyvatelia Terasy.
Za chrbtom mladíka skončili v tomto mestskom volebnom obvode aj dlhoročný poslanec mesta Igor Jutka (Šport do Košíc a na Východ), kandidát na primátora Košíc Viliam Novotný (Šanca) či poslanec Národnej rady SR Oto Žarnay (Spolu), ktorému dokonca v minulosti robil práve Karaffa poslaneckého asistenta.
Najmladší poslanec spomedzi 41-členného zboru sa do povedomia verejnosti v uplynulých rokoch zapísal ako občiansky aktivista, ktorý upozorňoval zväčša na environmentálne problémy a prípady protizákonnej výstavby.
Krúžkovali ho, lebo ho poznajú a Smer nechcú
Sám pripúšťa, že mu jeho práca aktivistu k zisku mandátu pomohla, hoci podľa neho zavážilo aj to, že sa objavil na kandidátke pravicovej koalície.
„Aj napriek tomu, že patrím ku košickým aktivistom a nie som členom žiadnej politickej strany, bol som na kandidátke pravicových strán. Aj podľa výsledkov volieb vyvodzujem, že ľudia sa rozhodovali aj na základe podpory politických subjektov. Veď do miestneho zastupiteľstva na Západe sa dostalo 10 z 13 poslancov za pravicovú koalíciu. Situácia v Košiciach je v súčasnosti taká, že ľudia Smer jednoducho nechcú,“ povedal na úvod.
Aktivizmus mu podľa neho pomohol skôr v konkurencii pravicových kandidátov.
„Ľudia dali svoj hlas človeku, ktorého už poznajú. Spolu s Lacom Rovinským (nezávislý), ktorý sa tiež dostal do mestského zastupiteľstva, sme riešili nevysporiadané pozemky pod zanedbaným Borovicovým hájom či nesúhlas miestnych obyvateľov s výstavbou Národného tenisového centra (NTC) nad Popradskou. Samozrejme, mali sme aj ďalšie aktivity po celom meste.“
Týmto, ale aj ďalším témam sa chce Karaffa venovať aj ako poslanec.

„Na prvý pohľad je Borovicový háj témou iba pre Terasanov, no množstvo lokalít v meste má podobné problémy s nevysporiadanými pozemkami. Ďalej na základe nesúhlasu miestnych obyvateľov budeme žiadať, aby mesto výstavbu 27 metrov vysokého NTC medzi rodinnými domami zastavilo,“ pokračoval.
Novozvolený poslanec mesta chce v zastupiteľstve presadiť aj zmeny, podľa ktorých by sa o zeleň v priestore medzi bytovými domami mohli starať spoločenstvá, ak o to prejavia záujem.
„Tak by samospráve odpadli problémy so zeleňou. Ide o dlhodobý proces, pretože bude potrebné nastaviť presné pravidlá,“ naznačil niektoré zo svojich plánov.
Za kuriózne strihanie plota ho riešila polícia

Práve zeleň a starostlivosť o ňu dostala Karaffu výraznejšie do povedomia verejnosti aj v roku 2016, keď sa rozhodol ako iniciatívny občan zasiahnuť v prípade prebujnenej zelene, o ktorú sa mala postarať Správa mestskej zelene (SMsZ).
„Išlo o živý plot vedúci popri chodníku od Starej sladovne smerom na Terasu. Mal som informácie, že mestský podnik má k dispozícii len jeden funkčný plotostrih pre celú mestskú časť Západ. Preto som si jeden zapožičal a ostrihal tento živý plot za nich. Trvalo mi to asi tri poobedia,“ opísal dianie spred vyše dvoch rokov.
Podľa neho reakcia podniku mesta bola absurdná, keď sa prípadom na podnet SMsZ začala zaoberať polícia ako neoprávneným zásahom do mestského majetku.

„Strihaním plota som chcel upozorniť na to, že mestský podnik nemá základné technické vybavenie. Prekvapilo ma, akým spôsobom začala SMZ so mnou komunikovať a ako proti mne zakročili. K niečomu takému nesmie dochádzať. Pokiaľ sa niekto obráti na samosprávu alebo podnik s podnetom, nesmie mať pocit, že sú všetci proti nemu,“ povedal.
Spor medzi občanom a mestským podnikom bol napokon urovnaný tak, že škoda na zeleni mesta nebola preukázaná a Karaffu tak polícia ďalej neriešila.
Riaditeľa školy naštval ľudovou múdrosťou
V tom istom roku sa Karaffovo meno skloňovalo častejšie aj v súvislosti s expresívnym výrokom, ktorý sa dotkol riaditeľa košickej Obchodnej akadémie Polárna Petra Ivana.

Po neúspešnom súdnom konaní medzi poslancom Žarnayom a školou, ktorá ho prepustila, vtedy poslanecký asistent Karaffa na chodbe súdu blízko riaditeľa Ivana utrúsil, že „na každú sviňu sa varí voda“.
Na ľudovú múdrosť reagoval urazený riaditeľ trestným oznámením na Karaffu, nakoniec s ňou však neuspel.
„Ľudia v ťažšej chvíli zvyknú len tak si niečo polohlasne povedať. To, že išiel okolo nejaký človek, ktorého sa to dotklo, za to už ja nenesiem žiadnu zodpovednosť. Možno sa v tom videl, neviem si jeho reakciu inak vysvetliť,“ okomentoval dianie spred dvoch rokov.
Výrok nepovažuje za mladícku nerozvážnosť.
Argument, že je mladý, najmladší poslanec neberie
Na otázku, či neočakáva, že ho starší poslaneckí kolegovia nebudú brať v zastupiteľstve vážne pre jeho vek, odpovedal, že sa v minulosti stretával so správaním politikov a úradníkov, ktorí sa cez to, koľko má rokov, nevedeli preniesť.
Pripúšťa, že k podobným situáciám môže dôjsť aj pri jeho práci poslanca, no obavu z toho nemá.
„Za tie roky som si zvykol, že keď niektorým ľuďom starším ako 35 rokov dochádzajú argumenty, dôvodia tým, že mám málo rokov a téme ešte nemôžem rozumieť. V zastupiteľstve to bude pre mňa výzva, aby som dokázal presvedčiť svojich starších poslaneckých kolegov vecnými argumentmi. Myslím ale, že v tomto zastupiteľstve mesta bude dostatočný počet rozumných ľudí, s ktorými som v minulosti úspešne spolupracoval,“ uviedol.
Karaffa: Pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako
Poslanec pred časom upozornil aj na prípad čiernej stavby parkoviska k novej bytovke na Pražskej ulici.

Za projektom pritom stojí manželka jeho strýka, advokátka Danica Holováčová.
Tá si nechala postaviť parkovisko bez potrebných povolení a navyše na mestských pozemkoch, ku ktorým nemala žiaden vzťah.
Stavbu sa jej nakoniec podarilo skolaudovať, pretože sa miestne zastupiteľstvo Terasy rozhodlo schválil jej nájomnú zmluvu.
Advokátka, Karaffova teta, nakoniec za čiernu stavbu pokutu nedostala.
Podľa neho pri rozhodnutiach samospráv často platí, že niektorí obyvatelia sú si rovní, no ďalší ešte rovnejší.
„Ak niekto stavia načierno, je dôležité tvrdo zasiahnuť. Som ochotný tolerovať chybu, ale ak niekto zámerne poruší zákon, je to neospravedlniteľné. Platí to či už pri poslaneckých kolegoch v zastupiteľstve, alebo pri známych, jednoducho pre všetkých.“
Karaffa sa domnieva, že na magistráte bude musieť dôjsť k viacerým personálnym zmenám.
Medzi najproblémovejšie oblasti zaradil práve stavebný úrad.
„Ako som už viackrát naznačil, ako aktivista som sa stretával s veľmi zvláštnym konaním zo strany úradníkov z magistrátu. Napríklad na konaní o výstavbe NTC na nás zavolala zamestnankyňa úradu políciu. Je na zamyslenie, či ľudia, ktorí dnes vedú stavebný úrad, by ho aj viesť mali. Nie je mysliteľné, aby sa ľudia báli toho, kde a čo v Košiciach vyrastie s požehnaním úradníkov, a aby ľudia museli pomaly každý deň sledovať úradnú tabuľu mesta,“ povedal nám Karaffa.
„Chcel by som prispieť k tomu, aby sme dosiahli, aby ľudia nadobudli presvedčenie, že v Košiciach platia pravidlá pre všetkých a rovnako,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári