BANSKÁ BYSTRICA. Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici pokračoval v utorok a stredu v hlavnom pojednávaní so skupinou okolo Karola Sz. z Košíc.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sedem obžalovaných ako organizovanú skupinu viní zo zločinu neodvedenia dane a poistného, čím Slovenskej republike prostredníctvom neoprávnených odpočtov DPH za fiktívne obchody s meďou a niklovým drôtom spôsobili škodu takmer 23 miliónov eur.
Všetci obžalovaní tvrdia, že sú nevinní.
Skutky z roku 2011
Skupina podľa obžaloby protizákonnú činnosť spáchala v roku 2011 najmä v Košiciach, ale aj v Čechách a na iných miestach.
Išlo o jeden fiktívny obchod s tonou práškovej medi a dva obchody s ôsmimi kilogramami niklového drôtu.
Transakcie robili cez viacero obchodných firiem, ktoré vytvoril organizátor Karol Sz. a jeho ľudia sa tam stali konateľmi.
Medzi obžalovanými je aj syn Karola Sz. a maďarský občan Csaba I. ako splnomocnený zástupca a jediný spoločník jednej z firiem, zainteresovaných na podvodnom konaní.
Z celkovej škody takmer 23 miliónov eur, ktorú vyčíslila prokuratúra, Daňový úrad v Košiciach 2 vyplatil „obchodníkom“ v rámci požiadavky na vrátenie nadmerného odpočtu DPH za obchod s meďou bezmála dva milióny eur.
Za dva „obchody“ s niklovým drôtom požadovali obžalovaní vrátenie DPH v celkovej výške skoro 21 miliónov eur.
Túto čiastku však daniari pri riadnej kontrole neuznali a ani nevyplatili.
Inkriminovanú meď nikto nevidel, rovnako ani drôt, ktorý mal byť uložený v istej nemeckej firme.
Svedčia proti sebe
Za hlavného predstaviteľa skupiny označil žalobca 48-ročného Karola Sz. z Košíc.
Ten vyhlásil, že mu šlo o seriózne podnikanie a preto angažoval do vedúcich funkcií v jednotlivých firmách ľudí, ktorých poznal a dôveroval im.
Za fiktívne obchody s meďou a niklovým drôtom boli údajne zodpovední spoluobžalovaní, pričom on nikoho nenútil, aby porušoval zákon.
Obžalovaný bývalý vedúci právneho oddelenia jednej z firiem však povedal, že všetky obchody organizoval Karol Sz. sám a on ako právnik nemal na obchody vplyv.
Stíhajú aj účtovníčku, ktorá bola zamestnaná v jednej zo spoločností, ale viedla účtovníctvo aj pre ostatné tri firmy z podvodného reťazca.
Účtovníčka prostredníctvom svojho obhajcu vyhlásila, že sa necíti byť zodpovedná, pretože iba plnila príkazy nadriadených a požiadala o konanie v neprítomnosti.
Skupina je stíhaná na slobode.
Hrozia im tresty odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári