KOŠICE. Východoslovenská energetika (VSE) zvyšuje ceny mesačnej platby za odberné miesto aj za kilowatt odobratej elektriny.
Koncová cena elektriny bude v roku 2019 vyššia v priemere o približne šesť percent.
Navonok ide o centy
V praxi to znamená, že domácnosti v najrozšírenejších tarifách D1 a D2 zaplatia viac.
Kým momentálne platia mesačne za odberné miesto 0,78 eura, od januára to bude 0,90 eura.
Mení sa aj cena za kilowatt odobratej elektriny zo súčasných 0,0541 na 0,0664 eur/1kWh.
„Toto konkrétne zvýšenie cien sa týka segmentu domácností zaradených do najpočetnejších spotrebiteľských skupín (taríf D1 a D2, čo sú malé až štandardné domácnosti) a zákazníkov Východoslovenskej energetiky. Ceny energií porastú v roku 2019 na celom Slovensku, ceny pre domácnosti sú však na Slovensku regulované. Faktúra za elektrinu obsahuje viacero položiek, pričom máloktorú z nich dokáže dodávateľ elektriny (VSE) ovplyvniť. Aj preto poskytujeme pre zákazníkov odborné energetické poradenstvo, vďaka ktorému môžu aj pri takomto nepriaznivom vývoji cien za energie v konečnom dôsledku ešte aj ušetriť,“ vysvetlila Katarína Šulíková z VSE.
VSE: O dve eurá mesačne viac
Štandardná domácnosť, ktorá býva v byte, zaplatí pri ročnej spotrebe 2200 kWh v roku 2019 za elektrinu celkovo viac o 22,5 eura.
„To je pri mesačnom rozpočítaní o 1,9 eura navyše. Domácnosti zaradené do taríf D1 až D2, čo sú najpočetnejšie spotrebiteľské skupiny v kategórii domácností a sú zákazníkmi VSE, zaplatia v roku 2019 v priemere viac o 0,9 eur (malá domácnosť) alebo spomínaných 1,9 eura mesačne (štandardná domácnosť).“
Cena na burze prudko vyskočila
Za nárastom cien pre rok 2019 je najmä, podľa VSE, vývoj jednej položky - ceny elektriny ako komodity, s ktorou sa obchoduje na burze.
„Aj podľa vyjadrení Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý reguluje ceny energií, medziročne poskočila práve táto komodita na burze o viac ako 27 %. Za zvýšením cien elektriny – komodity na burze, stojí zase nárast cien fosílnych palív, najmä uhlia, ktoré je najčastejšie využívanou náhradou k odstaveným jadrovým elektrárňam vo svete. S tým tiež súvisia drahšie emisné povolenky, ktoré musia výrobcovia takejto energie nakupovať aj za nadprodukciu emisií. Ich cena sa až zdvojnásobila,“ uzavrela Šulíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári