KOŠICE. Výstava Kamenný herbár sa začne v piatok 7. decembra v Botanickej záhrade UPJŠ.
Je organizovaná pod odborným vedením svetoznámeho paleontológa a objaviteľa niekoľkých druhov dinosaurov Martina Kundráta.
Na výstave sa návštevníci oboznámia s rôznymi typmi skamenelín, prezrú si mnohé originálne paleontologické nálezy rastlín a živočíchov z rôznych kontinentov a prostredníctvom obrazového materiálu sa oboznámia s vývojom života na našej planéte.
Vytvoria druhohorný prales
Stredobodom pozornosti sú objavy nového druhu Archaeopteryxa, operených dinosaurov, unikátneho dinosaurieho embrya v gigantickom vajci a zuba pravekého človeka z Číny, ktorých autorom je Martin Kundrát a jeho medzinárodný tím.
„V skleníkoch a vo vonkajšom areáli botanickej záhrady rastie množstvo ďalších druhov rastlín, ktoré sú mladšími príbuznými prastarej flóry Zeme, ako sú rôzne paprade, prasličky, cykasy, ginká, tisy, cédre či araukárie. Tieto môžu návštevníci v botanickej záhrade kedykoľvek objavovať a z viacerých takýchto druhov bude počas výstavy vytvorený simulovaný druhohorný prales“, uviedol riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.
Prehliadka kvapľov a kostí zvierat
Výborným zdrojom prehistorických informácií o slovenskom praveku sú jaskyne, ich kvapľová výzdoba, ale aj pozostatky kostí a iných artefaktov.
Kvaple budú na výstave predstavené ako paleoklimatické archívy rôznych tvarov a vzácnych kryštálových foriem zo Slovenska i zo zahraničia.
Na reze kvapľa môžu návštevníci pozorovať prírastkové vrstvičky postupne rastúceho stalagmitu, ktoré uchovávajú chemické informácie o zrážkovej vode prenikajúcej do jaskyne počas tisíc rokov.
Na návštevníkov tiež čaká lebka medveďa hnedého, sánka medveďa jaskynného, lebka psa alebo stehnová kosť koňa či zub nosorožca.
Prístupná až do februára
Súčasťou výstavy bude premietanie reportáží a fotodokumentačných záberov z paleontologických expedícií a výskumu medzinárodného paleobiologického tímu Martina Kundráta.
Záujemcovia zároveň budú môcť obdivovať a odfotiť sa so stehennou kosťou sauropódneho dinosaura, ktorá bola pripravená v reálnych rozmeroch.
Kosť bola vyrobená v spolupráci so Školou úžitkového výtvarníctva.
Najmenší návštevníci sa budú môcť na chvíľku zmeniť na paleontológov a v pripravenom paleontologickom nálezisku vykopať svojho trilobita.
Výstava potrvá od piatka 7. decembra 2018 do 3. februára 2019.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári