KOŠICE. Zlé susedské vzťahy medzi obyvateľmi bytového domu na Alžbetinej ulici v Košiciach takmer vyvrcholili dražbou jedného z bytov.
Dražbu 2-izbového bytu s veľkorysými rozmermi v jednom z meštianskych domov v historickom centre Košíc iniciovalo Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov Alžbetina č. 29 po tom, ako ju odsúhlasilo 9 z 10 jeho členov.
Majiteľkou bytu je Tijana Djordjevič, ktorú v spore so susedmi zastupuje jej otec Milorad.
Ten odhaduje cenu dcérinej nehnuteľnosti na 250-tisíc eur.
Baganich: Dražbou sa vymáha dlh neplatiča
Dôvodom je podľa správcu to, že dlh vlastníčky voči spoločenstvu sa mal vyšplhať nad sumu 2-tisíc eur.
Podľa vyjadrenia zástupcu spoločenstva Andriya Baganicha vznikol dlh voči správcovi tým, že majiteľka bytu dlhodobo neuhrádzala zálohové platby do fondu údržby a opráv.
„Nedoplatok bola vlastníčka, na základe doručenej výzvy zo dňa 1. 7. 2017, povinná uhradiť do 15 dní odo dňa doručenia výzvy. Vlastníčka tak neurobila ani do dnešného dňa. Je predsa neplatič a dražbou sa vymáhajú jej dlhy,“ uviedol Baganich, ktorý býva hneď vedľa jej bytu.
Doplnil, že k rozhodnutiu o dobrovoľnej dražbe došlo na základe permanentného odmietania vyrovnať dlh, pričom pripustil aj možnosť, že správca by bol ochotný dohodnúť sa aj na splátkach.
Dražba je podľa Baganicha z právneho hľadiska v poriadku a žaloba pre nedoplatky by bola zbytočná.
„Vzhľadom k postaveniu vlastníčky je nevýhodné a zdĺhavé pre spoločenstvo vymáhať pohľadávku cestou súdu a následnou exekúciou. Pre spoločenstvo by to boli neefektívne vynaložené finančné prostriedky. Išlo by nielen o súdne poplatky, ale aj náklady spojené s právnym zastupovaním spoločenstva. Náklady dobrovoľnej dražby si uplatňuje dražobná spoločnosť iba voči vlastníkovi zo sumy získanej dražbou.“
Baganich naznačil, že ak by spoločenstvo dlh nevymáhalo, bolo by to nespravodlivé voči všetkým ostatným jeho členom , ktorí si riadne plnia všetky svoje povinnosti.
Podľa Baganicha na byt existuje niekoľko exekučných príkazov v prospech ďalších veriteľov.
Dodal, že vlastníčka v tomto byte nebýva, ale užívajú ho nájomníci.
Djordjevič: Spoločenstvo nefungovalo, ako malo
Otec majiteľky nehnuteľnosti vidí za dražbou iba spôsob, akým chcú jeho rodinu pripraviť o lukratívny byt v centre mesta niektorí jeho susedia.
Pripustil však aj to, že do spoločného fondu opráv za byt neprispievali od roku 2009 do 2017 a platiť začali až vlani.
Vysvetľuje to tým, že hoci tu formálne spoločenstvo vlastníkov bolo, povinnosti správcu reálne nikto nevykonával.
„Za celé obdobie, za ktoré si účtuje správca svoje nároky, nebolo spoločenstvo funkčné a malo len formálny charakter. Nebolo nám posielané ročné vyúčtovanie, ani zorganizovaná jediná schôdza vlastníkov, a to aj napriek tomu, že bolo potrebné veľakrát riešiť havarijné situácie na objekte, upratovanie snehu v zimnom období, opadávanie kusov fasády z čelnej strany domu na ulicu, kanalizačné prípojky atď. Nakoniec som musel sám na svoje náklady robiť kanalizáciu, čo ma stálo viac ako 3-tisíc eur,“ povedal Djordjevič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári