KOŠICE. Z Košíc odišiel Ferdinand Fallik, v Argentíne bol v matrike zapísaný ako Fernando Fallik, ale svet ho pozná ako Gyulu Kosice.
Sochár, multimediálny umelec, zakladateľ umeleckého hnutia Madí, ale aj básnik, je jeden z najvýznamnejších košických rodákov.
A aj keď jeho diela poznali v Paríži, v New Yorku, Tokiu, Benátkach a v iných umeleckých centrách, Košičania ich, paradoxne, mohli vidieť až v roku 2016.
Gyula Kosice a Košice
Ferdinand sa narodil v Košiciach v roku 1924. Je teda zrejmé, že aj keď ho niektoré zahraničné zdroje uvádzajú ako Maďara, pochádzal z Československa. Mal len maďarské korene.
Keď mal tri roky, otec, krajčír, vycestoval do Buenos Aires.
Vrátil sa však po celú rodinu, a tak Ferdinand ako štvorročný podnikol dlhú cestu loďou na americký kontinent. Tento zážitok potom najviac ovplyvnil jeho umeleckú tvorbu.
„Tvrdil mi, že z Košíc si pamätal dve veci – vôňu guláša a cukrovinky, ktoré predávali oproti ich domu, marcipánové a čokoládové figúrky, a že ich vôňu má vsugerovanú. Prežil v meste síce len pár detských rokov, ale toto si vraj zapamätal,“ spomína si bývalý veľvyslanec Slovenska v Argentíne Pavel Šípka.
Za šesť rokov svojho pôsobenia sa s výtvarníkom stretával veľmi často.
Prvé kontakty siahali do roku 2009, keď sa Košice začali pripravovať na úlohu Európskeho hlavného mesta kultúry.
Pri tej príležitosti udelili Gyulovi Kosicemu titul Čestný občan mesta. Veď svojím menom, ktoré si dal ešte v 40. rokoch, ho propagoval po celom svete.
„Keď sme mu čestný titul odovzdávali, náhodou bol na turné po krajanských spolkoch detský folklórny súbor Klnka z Bratislavy. V sále sedeli desiatky ľudí – veľvyslancov, umelcov, židovská komunita. Deti sa obliekli do krojov a zaspievali a zatancovali pred týmto publikom. Gyula nič netušil, a tak bol veľmi dojatý, až mu vyhŕkli slzy. Bola to mimoriadne pekná a milá udalosť,“ rozpráva Pavel Šípka.
A ako prišiel k menu? Ešte v 40. rokoch minulého storočia sa rozhodol na počesť svojho rodiska dať si meno Kosice.
A k Gyulovi ho vraj inšpiroval nejaký maďarský vynálezca. Veľmi sa mu zapáčila slovenská verzia – Július, ktorú, vraj keby poznal, určite by použil.
Po slovensky nevedel ani slovo, neveľa si ich zapamätal z maďarčiny.
Umelec svetového formátu
Mnohým ľuďom na Slovensku meno Gyula Kosice nič nehovorí.
A pritom sa spája so začiatkami svetového kinetického a svetelného umenia.
Ako prvý na svete použil v umení vodu a neón. A práve to súvisí s jeho plavbou z Európy do Argentíny.
Zrod hydrokinetiky a zapojenie svetla do svojej tvorby vysvetľoval počas jedného z mnohých rozhovorov aj bývalému slovenskému veľvyslancovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári