Korzár logo Korzár Košice

Košická župa rozdala ocenenia za rok 2018

Udeľovala sa Cena KSK, Cena predsedu KSK a Plaketa predsedu KSK.

Košický župan a všetci ocenení.Košický župan a všetci ocenení. (Zdroj: Martin Keresztvey)

KOŠICE. Košický samosprávny kraj (KSK) v piatok udeľoval najvyššie verejné ocenenia za rok 2018

Na slávnostnom udeľovaní Ocenení osobnostiam Košického samosprávneho kraja 2018 si cenu prevzalo 20 jednotlivcov a jeden kolektív.

Informovala o tom hovorkyňa KSK Anna Činčarová.

Udeľovanie verejných ocenení Košického samosprávneho kraja (KSK) patrí medzi tradičné podujatia.

Tento rok sa však kraj snažil pristúpiť k oceneniam s väčšou vážnosťou, zmenil názov podujatia a osobnosti vyberala okrem Zastupiteľstva KSK komisia zložená z odborníkov z oblasti kultúry, verejného aj súkromného sektora.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je množstvo ľudí, vďaka ktorým sa náš kraj rozhýbal. Ktorí sú symbolom poctivej práce, mravnosti, pokory, empatie a schopnosti obetovať sa. Ktorí vytrvalo idú za svojim cieľom, dosahujú úspechy v oblasti športu, kultúry, školstva, či medicíny. Svoju prácu nerobia preto, aby boli slávni, alebo aby mali čo najviac titulov, ale preto, že chcú zmeniť veci k lepšiemu. Aj preto nebolo jednoduché vybrať tohtoročnú dvadsiatku ocenených. Snažili sme sa však k tejto úlohe pristúpiť zodpovedne a verím, že ich život a práca budú pre nás, ostatných, inšpiráciou,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Akcia bola v Štátnom divadle

Medzi ocenenými boli osobnosti, ktoré sa pričinili o rozvoj kultúry, cestovného ruchu, športu, medicíny, aj školstva, ktoré sa snažia o rozvoj rómskej kultúry, reprezentujú kraj v umeleckej oblasti, do vyučovania zavádzajú inovatívne postupy, pomáhajú ľuďom zo sociálne znevýhodneného prostredia, aj tí, ktorí svojou prácou šíria dobré meno Košického kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Slávnostné udeľovanie Ocenení osobnostiam Košického samosprávneho kraja sa konalo v Štátnom divadle v Košiciach.

V kultúrnom programe sa predstavil Folklórny súbor Železiar, balet Štátneho divadla aj jeden z ocenených, Marián Čekovský.

Udelená bola Cena KSK, Cena predsedu KSK a Plaketa predsedu KSK.

Cenu KSK udeľuje Zastupiteľstvo KSK občanom a kolektívom za prínos pre rozvoj kraja, za činy statočnosti, ľudskosti a hrdinstva, za činy a výsledky v humanitárnej, cirkevnej, kultúrnej, umeleckej, aj športovej činnosti.

Cenu predsedu KSK udeľuje predseda KSK za významné výsledky a mimoriadne zásluhy vo vedeckej, technickej, umeleckej, športovej, publicistickej aj verejnoprospešnej činnosti.

Plaketu predsedu KSK udeľuje predseda KSK pri významných jubileách a slávnostných príležitostiach za aktivity v prospech Košického kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Cenu KSK dostali títo občania:

František Balún, pri príležitosti životného jubilea – 70. narodenín, za mimoriadne zásluhy na rozvoji kultúrneho života mesta Košice a uchovávanie duchovného bohatstva.

Jozef Gonsorčík, prodekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, za dlhoročný podiel na rozvoji fakulty a za jeho významný prínos v metodológii pedagogického procesu, ako aj za ľudský a vysoko profesionálny prístup k svojim pacientom.

Ivan Chalupecký, popredný slovenský archivár, za celoživotnú činnosť a osobitný prínos na lepšom poznaní našich dejín, zvlášť regiónu Spiša, po umeleckej, kultúrnej i cirkevnej stránke.

Július Klein, riaditeľ Štátnej filharmónie Košice, za celoživotný prínos v oblasti umenia doma i v zahraničí a vynikajúcu dlhoročnú prácu pre východoslovenský región a mesto Košice.

Michal Komara, pri príležitosti životného jubilea – 65. narodenín, za dlhoročný významný prínos, osobnú angažovanosť pri hospodárskom a sociálnom rozvoji regiónu Spiša.

Cenu predsedu KSK dostali títo občania a kolektív:

Alexander Bröstl, pri príležitosti životného jubilea – 65. narodenín, za dlhodobý prínos v oblasti ústavného a medzinárodného súdnictva, rozvoj vzdelávania, dejín politiky, právneho myslenia a ľudský prístup pri odovzdávaní vedomostí ďalšej generácii.

Marián Čekovský, hudobník, spevák, skladateľ, komik a moderátor, za doterajšie úspechy a zásluhy v oblasti kultúry, hudobného umenia a šírenia dobrého mena východného Slovenska.

Michal Hamrák, in memoriam, prvá obeť okupantov v roku 1968, za prejavenú odvahu, nezištnosť a snahu pomôcť druhým aj za tú najvyššiu cenu, stratu života.

Anna Koptová, pri príležitosti životného jubilea – 65. narodenín, za celoživotné dielo a neúnavnú prácu pri rozvoji kultúry a vzdelávania rómskej komunity.

Občianske združenie Detstvo deťom, za obetavú a nezištnú prácu s mladými ľuďmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, za aktivity zlepšujúce ich neľahkú situáciu a výrazný prínos pri ich začleňovaní sa do bežného života.

Plaketu predsedu KSK dostali títo občania:

Ján Gáll, učiteľ, za prínos v oblasti školstva, za osobitý a individuálny prístup k žiakom a reprezentáciu v umeleckej oblasti doma i v zahraničí.

Jozef Kubašovský, športový lekár, za dlhoročný prínos v odbore športové lekárstvo, za svedomitú prácu v oblasti medicíny pre našich športovcov a vzornú reprezentáciu Košického samosprávneho kraja na medzinárodnej úrovni.

Egon Kurča, prednosta Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine, za mimoriadny dlhoročný prínos v medicínskom odbore neurológia, za profesionálny a ľudský prístup k pacientom, vedeckú, edukačnú a odbornú publikačnú činnosť.

Aneta Parišková, televízna moderátorka a pedagogička, za svedomitú prácu a pôsobenie vo verejnom sektore v oblasti spravodajstva, za aktívnu charitatívnu činnosť a šírenie dobrého mena Košického kraja.

Stanislav Rakús, prozaik, vedec, profesor, za výnimočné diela naplňujúce humanistické tradície slovenskej kultúry, modernej slovenskej prózy a prínos v literárnovednej oblasti.

Eva Sklyarová, primabalerína, za rozvoj v oblasti kultúry a baletného umenia na domácej i zahraničnej scéne, za vytrvalosť, ctižiadostivosť a odhodlanosť vo svojej náročnej profesii.

Zuzana Tkáčová, víťazka v súťaži Učiteľ Slovenska, za mimoriadny prínos v oblasti školstva, realizáciu nových myšlienok a inovatívne prístupy vo výučbe informatiky.

Jarmila Vaňová, novinárka a učiteľka, za významný prínos v oblasti sociálnej osvety, vzdelávania a rozvoja rómskej kultúry.

Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus, za inovatívnu svedomitú prácu a dosiahnuté výsledky pri rozvoji cestovného ruchu a turizmu v Košickom samosprávnom kraji.

Dana a Jana Velďákové, reprezentantky SR v atletike, za reprezentáciu Slovenskej republiky a Košického samosprávneho kraja, dosiahnuté športové úspechy a vynikajúce výsledky v atletike.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  2. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  3. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  4. Nové Planeo v Košiciach
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 847
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 488
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 563
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 264
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 056
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 990
  7. Čo bude toto leto in? 2 878
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 875
  1. Irena Šimuneková: Poľnými cestami 2
  2. Irena Šimuneková: Poľnými cestami
  3. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi
  4. Štefan Šturdzík: PPA a milióny eur , kto ako a kedy ?
  5. Rastislav Puchala: Takmer polovica cieľov zahraničnej politiky splnená
  6. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  7. Filip Tikl: Drogy a prostitúcia: Temná dvojica, o ktorej sa (ne)hovorí nahlas
  8. Soňa Kallová: Legendárny námorník a Macháček
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 12 156
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 206
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 181
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 438
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 142
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 103
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 806
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 500
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Irena Šimuneková: Poľnými cestami 2
  2. Irena Šimuneková: Poľnými cestami
  3. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi
  4. Štefan Šturdzík: PPA a milióny eur , kto ako a kedy ?
  5. Rastislav Puchala: Takmer polovica cieľov zahraničnej politiky splnená
  6. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  7. Filip Tikl: Drogy a prostitúcia: Temná dvojica, o ktorej sa (ne)hovorí nahlas
  8. Soňa Kallová: Legendárny námorník a Macháček
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 12 156
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 206
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 181
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 438
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 142
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 103
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 806
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 500
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu