Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Mestskí poslanci odsúhlasili hneď na svojom prvom zasadnutí aj zmenu rokovacieho poriadku zastupiteľstva.
Novinky v tomto dokumente prinesú dve zásadné zmeny.
Prvá zakotvuje založenie a fungovanie poslaneckých klubov, druhá dáva možnosť vystúpiť na rokovaní zastupiteľstva aj bežným Košičanom.
Košičania dostanú polhodinu, aby prehovorili
Podľa prijatého uznesenia sa totiž stane povinnou súčasťou návrhu programu zasadnutia i bod s názvom „Slovo pre verejnosť“.
Možnosť vyjadriť sa v ňom dostanú obyvatelia s trvalým pobytom na území mesta, ale aj košickí podnikatelia.

„Celkové trvanie vystúpení obyvateľov v rámci bodu Slovo pre verejnosť je 30 minút, pričom dĺžka jednotlivého vystúpenia nepresiahne päť minút. O možnom predĺžení limitu rozhodujú poslanci hlasovaním na návrh predsedajúceho,“ spresňuje podmienky vystúpenia materiál, ktorý návrh uznesenia vysvetľuje.
Podľa neho sa musí záujemca o vystúpenie po príchode do zasadacej miestnosti prihlásiť u určeného zamestnanca mesta, ktorému uvedie meno a priezvisko, respektíve firmu, ktorú zastupuje, a tiež uvedie, na akú tému chce hovoriť.
Vystupujúci môže prísť o udelené slovo v zastupiteľstve, ak nedodrží rámec slušného vystupovania, nehovorí k téme alebo nedodrží časový limit.
Poslanci novinku kvitujú, ale majú aj obavy
Podľa poslanca Marcela Gibódu (nezávislý) chcelo nové vedenie mesta umožniť obyvateľom, aby mohli upozorniť na problémy, ktoré súvisia s mestskou samosprávou.
„Tento návrh sme s dnes už primátorom Jaroslavom Polačekom dlhodobo presadzovali ešte z pozície opozičných poslancov. Inšpiráciu pre tento návrh sme našli v Banskej Bystrici. Doteraz Košičania nemali reálne priestor, kde by mohli vyjadriť verejne svoj názor na témy, ktoré súvisia s mestom. Teraz je na to vytvorený inštitút, prostredníctvom ktorého vedia osloviť so svojimi problémami nielen svojich poslancov, ale aj vedenie mesta,“ uviedol Gibóda.

Zaradenie bodu pre príspevky verejnosti víta aj ďalší poslanec Dominik Karaffa (nezávislý), ktorý v minulosti v mestskom zastupiteľstve niekoľko ráz verejne vystúpil ešte ako aktivista.
No vtedy mu museli jeho výstup v pléne schváliť poslanci nadpolovičnou väčšinou.
Naopak, podľa poslanca Michala Djordjeviča (nezávislý) môže novinka priniesť aj negatíva.
„Na rokovanie zastupiteľstva chodia všelijakí ľudia a niektorí z nich sa ho zúčastňujú až priveľmi aktívne. Mám obavu, že sa môžu takto riešiť banálne a nepodstatné témy, v extrémnych prípadoch môže dôjsť podľa mňa aj k urážkam,“ povedal a upozornil i na incident, ktorý asi na desať minúť prerušil aj ich prvé rokovanie.
Počas neho staršia Košičanka niekoľkokrát narušila poriadok výkrikmi na adresu poslancov.
Po niekoľkých upozorneniach, aby nerušila priebeh, vyzval Polaček príslušníkov mestskej polície, aby zasiahli.
Po asi 10- minútovej diskusii ju mestská polícia zo sály nedobrovoľne vyviedla.
V júni tú istú občianku musel na zastupiteľstve upokojovať vtedajší viceprimátor Martin Petruško (Smer).
Verejnosť dostane slovo už vo februári
Ako Gibóda, tak aj Djordjevič však dodali, že to, ako bude novinka fungovať a či bude pre mesto prínosom, ukáže až prax.
Presvedčiť sa o tom budú môcť už na najbližšom, februárovom rokovaní zastupiteľstva, keď by už mal byť tento bod zaradený do programu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári