KOŠICE. Pracovnej časti ustanovujúceho zasadnutia mestského zastupiteľstva dominovali v pondelok personálne zmeny vo vedení i dozorných radách firiem so 100-percentnou účasťou samosprávy - Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), Bytového podniku mesta Košice (BPMK) a Tepelného hospodárstva (TEHO).
Všetky navrhnuté výmeny prešli veľmi hladko, takže to vyzerá tak, že primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) má momentálne v zastupiteľstve zabezpečenú veľkú väčšinu na presadzovanie volebného programu.
„Urobím všetko pre to, aby tá dnešná energia pokračovala,“ netajil pred médiami spokojnosť po skončení rokovania.
Výmeny v podnikoch chcel podpísať ešte v pondelok
„V bytovom podniku mi prekážalo, ako sa nakladalo s majetkom. V dopravnom podniku, ako sa riešia niektoré situácie napríklad vodičmi, alebo aj samotná strata, kde som niekoľkokrát kritizoval financovanie podniku. V Tepelnom hospodárstve máme obrovské rezervy v hospodárení s teplom,“ zdôvodnil Polaček potrebu vymeniť vedenia týchto firiem.

Avizoval, že schválené uznesenia zastupiteľstva podpíše ešte hneď v pondelok, čím by ihneď nadobudli právoplatnosť aj personálne zmeny.
Doplnil, že nových ľudí vyberali do funkcií tak, ako sľúbili Košičanom.
„Hľadal som a našiel som ich vo vnútri podnikov, na základe odporúčaní, osobných vzťahov a vyhľadávania i na základe porady poslancov, pretože sme boli dohodnutí, že do dozorných rád to budú nominácie samotných poslancov, a niektorých som dopĺňal ja osobne. Žiaľ, v DPMK nastala taká situácia, že sme externe vymenili celé vedenie."
Primátor v tejto chvíli neriešil posty ostatných riaditeľov v DPMK, okrem toho generálneho.
„Je to na novom vedení, aby ako krízový manažment zaujal stanoviská a rozhodol, ako sa bude v DPMK ďalej pracovať. Pre mňa je dôležité, aby sme v prvom polroku, na ktorý som dostal od poslancov mandát, urobili krízové riadenie, vyčistili financie a následne aby sme po tých šiestich mesiacoch mohli ísť do strategických rozhodnutí a do toho, aby sme podnik posúvali z hľadiska projektov a nákupu vecí, ktoré potrebuje, a rozvíjali ho,“ vysvetlil.
Proces výberových konaní do mestom ovládaných firiem podľa neho istý čas potrvá, zároveň zdôraznil, že to nemieni naťahovať. Odhadol to na 3 – 4 mesiace.
Do DPMK poslal krízových manažérov
Nový predseda predstavenstva DPMK Marcel Čop je dlhoročným konateľom firiem z nadnárodnej skupiny Unipetrol a člen predstavenstva Jozef Gima bol 17 rokov spolumajiteľom firmy Ryba Košice, ktorú v roku 2016 predal.
Polaček prezradil, že ich osobne požiadal o pomoc.
„Svoje doterajšie pôsobenie teraz riešia. Váhali, prebehla diskusia, dohodli sme sa a potvrdili mi, že prídu pomôcť.“

Ani jeden z nových vrcholných manažérov DPMK nie je odborníkom vo verejnej hromadnej doprave.
Primátor vraví, že v tom problém nevidí, lebo on nikdy nespochybňoval, že v podniku sú na to odborníci.
„Opakujem, mojím plánom je v prvých šiestich mesiacoch ozdraviť financovanie a nastaviť manažérske prostredie. Následne títo páni neostanú vo vedení, budeme hľadať nových, ktorí už zoberú do rúk odbornú stránku,“ uviedol.
Nepredpokladá, že sa prihlásia do výberových konaní, ale poznamenal, že to je otázka na nich.
Platí to podľa neho i pre BPMK a TEHO.
„Nerád by som dával informácie, ktoré sa môžu zmeniť, ale dohoda je na pol roka.“
Spresnil, že nastúpili ako krízoví manažéri na spomínaný čas.
V predstavenstve a v dozornej rade bývali spravidla zastúpení aj zamestnanci DPMK. Zatiaľ to tak nie je. Zaujímalo nás, či sa to po pol roku zmení.
„Je to otázka, ktorá sa časom zrealizuje.“
Naznačil, že napriek opatreniu súdu odstavia EEI
Zastupiteľstvo má najbližšie rokovať až 14. februára 2019.
Už od 1. januára 2019 má však byť mesto po novele všeobecne záväzného nariadenia č. 157 jediným prevádzkovateľom plateného parkovania, hoci podľa stále nezrušenej zmluvy ho má spravovať až do polovice roka 2022 firma EEI.
Práve na jej návrh vydal Okresný súd Bratislava I neodkladné opatrenie, ktorým mestu nariadil, aby firme poskytlo súčinnosť a nebránilo jej v napĺňaní zmluvy.

Zaujímalo nás, ako mieni samospráva tento rozpor vyriešiť, keď sa majú poslanci stretnúť až v budúcom roku.
„To, že je zastupiteľstvo naplánované na 14. februára, nevylučuje, že sa ešte v tomto roku stretneme. Súčasný právny výklad, ktorý korešponduje aj s právnym výkladom predchádzajúceho vedenia mesta, je, že VZN má vyššiu právnu silu ako neodkladné opatrenie bratislavského súdu. Som vo funkcii pár hodín, tak nám dovoľte, aby sme sa niektorým veciam naozaj venovali obšírnejšie,“ konštatoval Polaček.
Dodal, že už bola táto vec späť na košickom súde, ale opäť sa vrátila do Bratislavy.
„Ten príbeh bude určite zamotaný, budeme ho postupne rozuzľovať. Už v piatok som požiadal právnikov mesta, aby urgovali súd ohľadom odvolania sa voči opatreniu, pretože pre nás táto právna neistota určite nie je v poriadku.“
Ubezpečil, že kauza EEI a jej predčasného konca v Košiciach je pre nové vedenie mesta top témou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári