Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Hneď nasledujúci deň po tom, ako bolo na pondelkovom ustanovujúcom rokovaní zastupiteľstva zvolené nové predstavenstvo Dopravného podniku mesta Košice (DPMK), nastúpili jeho traja členovia do tejto firmy.
Mestskí poslanci určili za predsedu predstavenstva Marcela Čopa, ktorý je dlhoročným konateľom firiem z nadnárodnej skupiny Unipetrol.
Ďalšími jeho členmi sú Jozef Gima, niekdajší spoluvlastník spoločnosti Ryba Košice, a Vladimír Padyšák, ktorý bude v mestskej firme vykonávať funkciu generálneho riaditeľa.
V podniku rozbehli analýzu
Cieľom tohto krízového vedenia je do šiestich mesiacov stabilizovať finančné pomery v mestskej firme.
„V súčasnosti sa snažíme získať presné informácie o stave financií v tomto podniku. Rozbehli sme finančnú analýzu. Až po oboznámení sa s jej výsledkami budeme presne vedieť, v akom stave sa momentálne dopravný podnik nachádza,“ povedal generálny riaditeľ Padyšák.
Doplnil, že súčasťou analýzy je tiež personálny audit.
Generálny riaditeľ o vzniku dlhu
Podľa Padyšáka je príznakom krízy v podniku jeho maximálna zadlženosť, pričom firma na úveroch dlží 21 miliónov eur.
„Len za tento rok je tu predpokladaná strata 3 milióny. Cash flow je v súčasnosti mínus 1,4 milióna,“ povedal.

Ako však uviedol, nútená správa zatiaľ dopravcovi nehrozí.
„Začali sme predbežné rokovania s mestom a spoločne budeme hľadať riešenia tejto situácie. Príčinou krízy je to, že mesto si dlhodobo neplnilo plánované finančné záväzky voči DPMK. Ak by sa toto podarilo vyriešiť, odstránil by sa i hlavný problém,“ načrtol Padyšák.
Podľa neho si však situácia vyžiada aj úsporné opatrenia, ktoré by však nemala verejnosť pocítiť na zníženom počte spojov.
„Budeme hľadať tie oblasti, ktoré najviac vytŕčajú. V súčasnosti to nevieme povedať, musíme si počkať na výsledky analýzy. Našou prioritou je, aby fungovala mestská hromadná doprava nepretržite a presne podľa súčasného grafikonu.“
Po ozdravení financií chcú DPMK rozvíjať
O finančných problémoch hovoril na stretnutí s novinármi aj primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
„Dopravný podnik má veľké záväzky, množstvo nevyplatených faktúr, finančná stabilita nie je ideálna. Určite ho nepreberáme v takom stave, aby sme mohli byť na financovanie dopravného podniku hrdí," uviedol Polaček.
Doplnil, že po fáze ozdravovania financií by malo nasledovať nasmerovanie firmy k jej rozvoju.
„Stojím si za svojím záväzkom, aby sme našli zdroje a mohli trolejbusy ako súčasť ekologickej dopravy do mesta vrátiť. Mojou víziou nie je ani tak rozprávať o klasických trolejbusoch, ale pustiť sa smerom k parciálnym trolejbusom, ktoré dokážu jazdiť aj mimo trolejového vedenia."
Okrem investícií do tohto typu dopravy musí podľa primátora dopravný podnik postupne obmieňať vozový park aj pri autobusoch a električkách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári