KECHNEC. Jozef Konkoly (nezávislý) je starostom obce Kechnec, okres Košice-okolie, od roku 1990 a v nedávnych voľbách získal vyše 96,6 percenta hlasov.
Protikandidát Ladislav Danko (Most-Híd) dostal ani nie 3,4 percenta.
V 7-člennom obecnom zastupiteľstve, v ktorom majú po dva mandáty Most-Híd a nezávislí a po jednom KDH, Sme rodina a Spolu-OD, sa zmenil len jediný poslanec.
Namiesto bývalej zástupkyne starostu Aleny Dudášovej (SDKÚ), ktorá už nekandidovala, sa do zastupiteľstva prekrúžkovala Mária Kababíková (Sme rodina).
41-miliónová investícia, škola, ale aj akvapark
Podľa starostu obce bude prioritou v tomto volebnom období dostavba sociálno-zdravotného komplexu.
Ako sme už informovali, obec Kechnec v roku 2017 podpísala s investorom zo Spojených arabských emirátov (SAE) memorandum o porozumení.

Spoločnosť Golden Health v ňom prejavila záujem vybudovať v obci za zhruba 41 miliónov eur nemocnicu a domov sociálnych služieb, kde by si našlo prácu až 600 zamestnancov.
„Máme naplánované stretnutie s investorom, po ktorom už budem môcť byť konkrétnejší. Našou snahou je, aby sa s výstavbou začalo v priebehu budúceho roka. Takisto chceme rozšíriť priestory našej základnej školy tak, aby postupne mohla vzniknúť Európska integrovaná škola. Usilujeme sa o to už 13 rokov bez záujmu kompetentných a výlučne z vlastných zdrojov, no krôčik po krôčiku sa k tomu stále približujeme. Začínali sme z nuly, momentálne máme 120 žiakov, cieľom je rozšírenie až na vyše 220 žiakov a študentov. Dlhodobým zámerom je aj výstavba akvaparku, verím, že aj na to sa nám podarí získať investora,“ tvrdí Konkoly.
Pre nadmorskú výšku prichádzajú o tisíce eur
Kechnec so svojím vybavením patrí aj vďaka svojmu známemu priemyselnému parku, ktorý zamestnáva vyše 3 000 ľudí, medzi najrozvinutejšie obce na Slovensku.
Významným zamestnávateľom je aj obec, pre ktorú na obecnom úrade, v materskej či základnej škole, v miestnej stavebnej čate, v úpravni vody alebo správe priemyselného parku priamo pracuje 68 ľudí.
Starostu v tejto súvislosti mrzí, že na svoj rozvoj nedostávajú z podielových daní toľko ako iné obce.
„Kvôli tomu, že sme relatívne nízko položení a máme nižší koeficient nadmorskej výšky ako inde, prichádzame o tisíce eur z podielových daní. Niekde sa to rieši inými kompenzáciami, u nás, žiaľ, nie. Prakticky všetky investície idú len z našich vlastných zdrojov,“ uviedol.
Starosta ešte skonštatoval, že v uplynulých dňoch rozprával s predstaviteľmi viacerých firiem v priemyselnom parku.
Niektoré mu avizovali, že kvôli nárastu objednávok plánujú zvýšiť počet zamestnancov.
Predpokladá, že minimálne jedna z nich to oznámi už v najbližších mesiacoch. Zaujímalo nás, či sa do obce nechystá aj nový investor.
„Samozrejme, boli by sme radi, keby sem ešte niekto prišiel. V poslednej dobe však viacero firiem, ktoré nás mali v hľadáčiku, sa rozhodlo investovať v priemyselných parkoch inde na Slovensku. Dôvodom veľmi nerozumiem, keďže ponúkame najlepšie podmienky a zároveň náklady na výrobu vrátane dodávok energií sú nižšie ako v ďalších priemyselných parkoch pri Košiciach,“ dodal Konkoly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári