Korzár logo Korzár Košice
Streda, 1. apríl, 2020 | Meniny má Hugo

Čo želajú známe osobnosti Košiciam do roku 2019

Rok 2018 bol zaujímavý aj pre Košice a Košičanov.

ilustračnéilustračné (Zdroj: Judita Čermáková)

KOŠICE. Starý rok už ide do svojho absolútneho finále. Ukrajujeme z neho doslova posledné hodiny a pritom bilancujeme. Čo nám dal? Aké lekcie sme od života tento rok dostali? Zároveň sa však už zamýšľame nad tým, čo nás čaká v budúcom roku a či sa naše očakávania naplnia.

Rok 2018 bol zaujímavý aj pre Košice a Košičanov. Nebola núdza o rôzne prekvapenia a zmeny, o úspechy i chvíle, keď sa darilo menej. A preto sme sa aj známych osobností, umelcov a predstaviteľov košických inštitúcií spýtali:

1. Čo vám dal, resp. čo vás naučil rok 2018?

2. Čo by ste Košiciam zaželali do roku 2019?

Veronika Rabada, speváčka

1. Rok 2018 mi splnil sny, a to dvojnásobne, vydala som svoj debutový album - Lúka a nedávno vyšiel môj vianočný album - Koleda s Veronikou Rabada.

Keďže som človek, ktorý sa chce formovať celý život a myslím si, že nikdy nie je neskoro na pozitívnu zmenu, bolo veľa situácií, ktoré mi ukázali zrkadlo a ja som si mnoho vecí uvedomila a snažím sa ich zmeniť.

2. Košičanom so srdca želám, aby v ich životoch bola spokojnosť a pokoj, sú to pocity trvalejšie ako šťastie. A hovorí sa, že šťastie môžu mať aj hlúpi ľudia, ale spokojní sú hlavne múdri. K tomu im ešte prajem, aby boli radostní a nikdy nešetrili úsmevom, pretože toho nikdy nie je dosť.

Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach

1. Uplynulý rok 2018 bol pre Technickú univerzitu v Košiciach opäť úspešným. Podarilo sa nám zastabilizovať počty študentov, naši vedeckí pracovníci zaznamenali celý rad významných úspechov a ocenení, o Univerzitný vedecký park Technicom je permanentne rastúci záujem a otvorili sme nové, špičkovo zariadené laboratóriá.

Minulý rok mi opäť potvrdil, že tam, kde sú ľudia k sebe úprimní, prívetiví, ohľaduplní a žičliví, tam je aj spokojnosť, všeobecne vyššia aktivita a tým aj výkonnosť. Niekedy mám pocit, že toho úsmevu v tvárach a žičlivosti v srdciach by mohlo byť viac.

2. Veľa dobrých činov a aktivít na prospech rozvoja mesta Košice a kvalitného života jeho obyvateľov. Nech úsmev a optimizmus žiaria z tvárí Košičanov a nech mladí ľudia neustále nachádzajú v Košiciach to správne miesto pre svoju budúcnosť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Pavol Hrehorčák, riaditeľ Bábkového divadla v Košiciach

1. Rok 2018 mi opäť pripomenul hodnotu rodiny a priateľstva, že bez najbližších je len veľmi ťažké zdolávať vrcholy a vstávať po pádoch. Pokora a veľkorysosť sú hodnoty, ktoré si treba každodenne pripomínať. Rok 2018 mi ich niekoľkokrát v priebehu roka pripomenul, za čo som nášmu končiacemu sa roku veľmi vďačný.

2. Mestu Košice, ktoré sa stalo pred nejakým časom mojím druhým domovom, by som si dovolil popriať do roku 2019 predovšetkým čo najzdravšiu „klímu“, veľa spokojných Košičanov, návštevníkov, aby každý, kto sa po Košiciach bude prechádzať, mal stále úsmev na tvári.

Pavol Sovák, rektor UPJŠ

1. Rok 2018 mi dal viacero podnetov a príležitostí, ako pomôcť napĺňať misiu našej univerzity byť modernou a medzinárodne uznávanou inštitúciou. Zúčastnil som sa viacerých významných podujatí organizovaných Európskou asociáciou univerzít (EUA). Najmä rektorské konferencie v Zürichu, Porte a v Prahe mi umožnili realizovať mnoho zaujímavých rozhovorov a získať cenné skúsenosti. Taktiež som mal príležitosť privítať na našej univerzite viacerých predstaviteľov diplomatického zboru, reprezentácie KSK či mesta, uskutočnil som mnoho rozhovorov s našimi zamestnancami i predstaviteľmi študentských organizácií. Aj v osobnom živote hodnotím rok 2018 ako pokojný s dostatkom príležitostí na športové aktivity a relax.

2. Do roku 2019 želám všetkým Košičanom najmä pevné zdravie, veľa šťastia v pracovnom i osobnom živote. Košiciam želám, aby si vďaka synergii všetkých zainteresovaných strán upevnili status mesta, v ktorom sú podmienky pre šťastný život. Verím, že udalosti ako majstrovstvá sveta v hokeji, medzinárodné vedecké a kultúrne podujatia zvládneme k spokojnosti Košičanov i návštevníkov Košíc.

Lukáš Adamec, spevák

1. Dal mi situácie pekné aj menej pekné, koniec koncov ako každý rok.

Dal mi mnoho príležitostí na moju robotu, za čo som vďačný. A určite ma naučil väčšej disciplíne.

2. Prajem hlavne veľa zdravia a šťastia.

Želám veľa síl s ťažkými chvíľami a veľa krásnych chvíľ na načerpanie síl.

Ladislav Nagy, hokejista, kapitán HC Košice

1. Rok 2018 mi v prvom rade dal zdravé deti a možnosť tešiť sa z každodenných maličkostí. Najdôležitejšie je však to zdravie, ktoré, pevne verím, bude slúžiť celej rodinke aj v nasledujúcom roku.

2. Košiciam by som zaželal najskôr pokojné prežitie vianočných sviatkov a šťastný nový rok. Všetkým prajem, aby sme sa mali navzájom radi a neohovárali sa. Dôležité je, aby sme ako mesto držali spolu. Všetkým Košičanom prajem veľa zdravia a mestu ako takému želám, aby sa aj naďalej rozvíjalo po každej stránke.

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice

1. Rok 2018 bol krásny rok teplého leta a dlhej žltej jesene a ja sa veľmi teším, že sme zrekonštruovali pobočku našej knižnice Nezábudku na Poľovníckej ulici. Máme za sebou turecký Mesiac autorského čítania, ktorý nás naučil vážiť si aj inú kultúru ako je tá naša. Pre mňa osobne bol bohatý na prehĺbenie medziľudských vzťahov a nové priateľstvá. Spolu s manželom a priateľmi som absolvovala 240 km portugalskú púť do Compostely, a tak už len pociťujem hlbokú vďačnosť za každý deň tohto končiaceho sa roka.

2. Prajem Košiciam rok plný pohody, aby sme sa menej ponáhľali a viacej sa počúvali, aby sme tu boli hlavne pre iných a aby sme sa dokázali stále tešiť zo všetkých každodenných maličkostí.

Jana Mojžišová, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie

1. Tak ako každý rok, aj rok 2018 priniesol mnoho radostí i starostí, naplnených prianí i sklamaní. Pre mňa osobne to bol mimoriadne ťažký rok, ktorý mi postavil do cesty mnoho prekážok a smútku. Naučil ma však, že všetko sa dá lepšie zvládnuť, ak máte pri sebe tých správnych ľudí, ktorí vám v ťažkých chvíľach podajú pomocnú ruku. Preto rok 2018 je pre mňa rokom, keď som si najviac uvedomila, aká je cena priateľstva.

2. Milí Košičania! Do nového roku 2019 vám zo srdca želám, aby vám nechýbalo zdravie, pohoda, láska, nadšenie pre život a optimizmus. Nech vám rok 2019 prinesie veľa kreatívnych nápadov a stretnutí s mnohými vzácnymi ľuďmi, ktorí sa vpíšu do vašich vlastných životných histórií.

Peter Gombita, farár a riaditeľ Oáza-nádej pre nový život, n.o.

1. Tento rok mi dal príležitosť učiť sa ešte väčšej úcte k človeku, lebo vzájomnej úcty nie je nikdy dostatok.

Učil ma viac a viac vnímať jeho bolesti, starosti a trápenia a s ešte väčšou pokorou pre ľudí, ktorí sú utrápení a ubolení životom, hľadať pomoc a riešenia ich problémov.

2. Želám Košičanom a celému Slovensku, aby nás Boh naplnil pokojom, pokorou, radosťou a láskou.

Želám nám všetkým, aby sme vedeli krajšie prežiť život a aby sme sa vedeli a chceli navzájom obohacovať, milovať a rešpektovať. Boh nám žehnaj a pomáhaj!

Milan Kolcun, organizátor potuliek mestom

1. V živote sa nedá mať všetko.

2. Košiciam by som zaželal, aby nový primátor a jeho tím splnili očakávania.

Rastislav Trnka, župan

1. Pred rokom som si stanovil ambiciózny plán - rozhýbať náš kraj. Občania mi dali vo voľbách jasnú dôveru a mandát naplniť to. Po nástupe do župného úradu som zistil, že naštartovať systém, ktorý sa roky vliekol v zabehnutných, na zmenu nepripravených koľajach, si vyžaduje ďaleko viac úsilia a trpezlivosti. Pochopil som, že raketový štart to nebude. Chcel som, aby ľudia v kraji začali napriek tomu cítiť zmenu. Za krátky čas sa nám podarilo urobiť množstvo skvelých vecí. Opravili sme trikrát viac ciest ako rok predtým, vytvorili sme Krajskú futbalovú ligu, cez pilotný projekt Agrokruh chceme podporovať malé a stredné podnikanie, rokujeme s investormi z Číny na veľkom investičnom projekte, vyriešili sme problém astronomického nájomného na škole v Sečovciach, s novým vedením mesta Košice rozbiehame synergiu, ktorá tu roky chýbala. Rok 2018 bol ako žiadny iný v mojom živote, no veľa ma naučil.

2. V ďalšom roku želám Košičanom, aby sa čo najmenej museli zaťažovať politikou, parkovaním a bezpečnosťou. Aby namiesto toho venovali viac svojho času rodinám a samým sebe. Prajem nám všetkým, aby sme si čo najviac užívali pokojnú atmosféru, cítili pocit spolupatričnosti a hrdosti na mesto a kraj, v ktorom žijeme. A Košiciam želám, aby zmeny, ktoré sa tu začali, razantnejšie pocítili všetci východniari.

Igor Petrovčik, starosta MČ Košice-Staré Mesto

1. Rok 2018 mi dal osobne veľmi veľa. Bol pre mňa plný hlavne pozitívnych zmien, ale aj príjemných prekvapení, za čo sa chcem poďakovať nielen Staromešťanom, ale aj všetkým Košičanom. Priniesol mi veľa nových skúseností a ponaučení, ale hlavne ma naučil šíriť medzi ľuďmi viac dobra. Čím som starší, tým si viac a viac uvedomujem, aká dôležitá je pokora a úcta k ľuďom okolo seba, takže aj to mi dal rok 2018.

2. Košiciam prajem do roku 2019 všetko najlepšie, aby sa naďalej rozvíjali do krásy a napredovali po každej stránke a aby sme si takto o rok mohli všetci spoločne so všetkými obyvateľmi, ale aj návštevníkmi, zablahoželať, že sa nám podarilo naše krásne mesto posunúť zase o čosi vpred. Prajem všetkým príjemné, pokojné, požehnané a nikým a ničím nerušené vianočné sviatky a v roku 2019 všetkým hlavne pevné zdravie, lebo bez neho je všetko ostatné zbytočné.

Juraj Nvota, filmový a divadelný režisér

1. Pre mňa to bol rok cestovania a práce mimo domov. Dva mesiace som strávil aj v Košiciach a musím ako rodený Bratislavčan priznať, že Košice sú krajšie. Mesto, to sú ľudia. Dlhší čas som bol pracovne aj v Zlíne, chvíľu v Egypte a New Yorku. Spoznal som, že aj v iných krajinách to majú ľudia ťažké, často ešte ťažšie ako na Slovensku. My sa máme vlastne dobre, len keby sa tak nekradlo. Naučili sme sa však ozvať. Stretli sme sa na námestiach a vláde, ktorá zlodejstvá kryla, povedali dosť. Dokonca je tu iskierka nádeje, ako vravel Karol Polák, keď sme dve minúty pred koncom zápasu prehrávali 11:0, že pár zlodejov bude aj potrestaných alebo obetovaných, aby ostatní mohli pokračovať v zhodnocovaní našich daní. My to však vydržíme a pri budúcich voľbách budeme mať viac rozumu. Naučil som sa koho nevoliť a na koho byť hrdý. Nášho prezidenta nám nezávidia iba v Čechách, pochvalne, ako o jednom s najzapálenejších európskych politikoch pre spravodlivosť a dobrú vec, o ňom hovoria na celom svete. Tiež som sa naučil, že keď ako ľudstvo nezmeníme spôsob života, je s nami amen. Teda s našimi deťmi a ich deťmi.

2. Veľa dobrých divadelných, operných, filmových, hudobných, výtvarných a ľudských zážitkov. Nielen chlebom je človek živý. Tiež čistý vzduch, zdravú vodu, veľa slnka a lásky.

Marián Lukáč, sólista opery ŠD Košice

1. Naučil ma, že je potrebné nabrať odvahu, spojiť sa a zastať sa slušnosti a spravodlivosti, že v spoločnom úsilí sa dajú robiť veľké veci.

Každým rokom si viac uvedomujem, že najdôležitejšie je venovať úsilie do rozvíjania vzájomných vzťahov.

2. Aby sme si, aj napriek tomu, že nie sme spokojní s mnohými skutočnosťami, vedeli užívať a vychutnávať pokojnú dobu, krajinu a krásne mesto, v ktorom žijeme. Aby sme nachádzali vo vzájomných vzťahoch úctu, rešpekt a slušnosť.

Juraj Dudovič, prezident florbalového klubu ATU Košice

1. Rok 2018 nám ako klubu dal opäť pekné športové zážitky a výsledky, z ktorých niektoré boli ocenené aj medailou, takže do určitej miery môžem byť s uplynulým rokom spokojný.

2. Košičanom by som zaželal najmä veľa zdravia, pretože zdravie je základ všetkého, nielen pre športovcov.

A taktiež veľa radosti z toho, čo robia.

Alena Ďuránová, herečka ŠD Košice

1. Rok 2018 mi dal 365 dní s mojou Emou, naučil ma byť o niečo viac trpezlivejšou, dal mi nové a krásne postavy v divadle, aj ma skúšal koľko vydržím a za toto všetko mu veľmi pekne ďakujem. Ešte o niečo viac som mu vďačná za to, že mi potvrdil ako tie roky pred ním, že rodina a láska majú v živote zásadný a obrovský zmysel.

2. Košiciam želám do roku 2019 čo najviac srdečných, láskavých ľudí, ktorí budú myslieť viac na druhých ako na seba. A všetkým ľuďom prajem pokoj, lásku a hlavne zdravie!

Tatiana Poláková, herečka ŠD Košice

1. Roku 2018 v prvom rade ďakujem za veľa krásnych hereckých príležitostí, vďaka ktorým som sa opäť niečo nové naučila a vnútorne obohatila. Ďakujem aj za ľudí, ktorých som vďaka tomu spoznala a mohla si ich uložiť do zoznamu dobrých priateľov.

2. Milým Košičanom prajem do nového roku veľa pekných chvíľ pri návšteve našich predstavení, aby sa k nám stále radi vracali a odchádzali s dobrým pocitom, naplnení umeleckým zážitkom. Okrem toho, nielen Košičanom, ale všetkým nám prajem veľa síl, dobré zdravie a radosť do všedných dní.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 2. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 4. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 5. Bude dobre!
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. "Škoda riskovať!"
 8. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 9. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 10. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 1. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 3. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 8. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 9. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 10. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 33 722
 2. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 20 295
 3. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 15 010
 4. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 13 392
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 11 213
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 195
 7. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 871
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 701
 9. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 9 211
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 084

Téma: Osobnosti

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Ilustračné foto.

Z 37 nových prípadov na Slovensku je sedem na východe

Nakazení pribudli v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Bardejove i v okrese Sabinov.

Ilustračná fotografia.

Do zariadenia v Spišskej Novej Vsi prišli 40 repatrianti zo Španielska

Počas dovolenky uviazli na Kanárskych ostrovoch.

Zariadenie ministerstva vnútra v Prednej Hute.
Na žehrianskom sídlisku hliadkujú členovia MOPS.

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Matovič s koaličnými partnermi na tlačovke.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aha, Sulík je nenápadný hlas rozumu

Bez kriku blokuje najhoršie koaličné nápady.

Peter Tkačenko
Premiér Igor Matovič.
Cynická obluda

Národná črta

Po stáročiach snahy povedať o sebe niečo pravdivé a úprimné, s čím by aj všetci okolo nás súhlasili, sme to konečne našli.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop