Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Celkové prvenstvá si vybehali Vavrek a Krištanová

Veľká cena bežeckých vytrvalcov za rok 2018 pozná víťazov.

Mahuliena Krištanová vyhrala ženskú kategóriu.Mahuliena Krištanová vyhrala ženskú kategóriu. (Zdroj: archív M.K.)

Košice. V bežeckej súťaži s názvom Východoslovenská veľká cena vytrvalcov (VVCV) za rok 2018 bolo 116 klasifikovaných bežcov.

Tí splnili podmienku absolvovať aspoň šesť zo šestnástich vybraných podujatí vo východoslovenskom regióne.

Bežci zápolili na tratiach od 10 km a dlhších i na troch klasických maratónoch - v rámci Furčianskeho maratónu v Košiciach, na Podvihorlatskom maratóne okolo Zemplínskej šíravy a finišovali na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach.

Mesačne nabehá 200 až 250 kilometrov

Celkové prvenstvo u mužov dosiahol 38-ročný Adrián Vavrek z obce Dulova Ves s 3 886 bodmi.

O svojej bežeckej príprave povedal: „Behu sa venujem od roku 2004 a popri zamestnaní skladníka so železom trénujem po šichte trikrát týždenne. Nabehám mesačne 200 až 250 km.“

Druhý podľa počtu bodov skončil víťaz kategórie mužov od 40 rokov Tomáš Kamas zo Spišskej Novej Vsi s 3 869 bodmi a tretie miesto v celkovom poradí obsadil víťaz kategórie päťdesiatnikov Pavol Dubovský z Podbiela s 3 769 b.

Medzi ženami triumf učiteľky

V ženskej kategórii si najlepšie počínala 46-ročná Mahuliena Krištanová s 3 526 b.

Táto učiteľka telocviku na gymnáziu Tomáša Akvinského o tréningu vo voľnom čase povedala: „V hlavnej sezóne do októbra som trénovala 5 až 6-krát týždenne, v priemere 70 až 80 km týždenne."

Druhá skončila Erika Ondrijová z Vyšnej Šebastovej a tretia v počte bodov bola víťazka najmladšej ženskej kategórie do 39 rokov Alena Farkašová z Michaloviec s 3 388 b.

Najusilovnejšími v súťaži VVCV 2018 boli Košičania Alžbeta Tiszová a Vladimír Balogh, ktorí absolvovali všetkých 16 vybraných pretekov.

Menoslov najlepších

Uvádzame troch najlepších v jednotlivých kategóriách VVCV 2018, ktorí si vybojovali ocenenia (prevezmú ich 20. decembra na Valnom zhromaždení Maratónskeho klubu):

M-39: 1. A. Vavrek (Dulova Ves) 3886 b, 2. A. Antal (Košice) 3759, 3. I. Klema (MK Košice) 3593,

M40-: 1.T. Kamas (Tatran Spišská Nová Ves) 3869, 2. J. Varga (NW Záborské) 3720, 3. N. Bukovič (Nika VVRC Rožňava) 3543,

M50-: 1. P. Dubovský (SK Podbiel) 3769, 2. V. Balogh 3743, 3. J. Polončák (KB Stropkov) 3703,

M60-: 1. Pavol Madár (TJ Obalservis Košice) 3522, 2. P. Vilhan (Košice) 3518, 3. J. Baláž (Active life Košice) 3460,

W-39: 1. A. Farkašová (AC Michalovce) 3388, 2. A. Hudáková (Active life Košice) 3372, 3. B. Kopčáková (KRB Metropol Košice) 3300,

W40-: 1. M. Krištanová (All4Run Vranov n/T) 3526, 2. Ondrijová (MTC Vyšná Šebastová) 3463, 3. S. Tudevdorj(Maras team),

W50-: 1. Danica Božová (BK Poprad) 3331, 2. A. Tiszová (TMS International Košice) 3150, 3. Zlatka Semanová (05 BK Furča Košice) 3137.