KOŠICE. Stavba bizniscentra pri košickej Steel Aréne bola niekoľko týždňov pozastavená.
Zhotoviteľ, stavebná spoločnosť Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo, naďalej odmieta pokračovať v prácach.

Investor, spoločnosť CTR business center III, a. s., si na dokončenie hrubej stavby najala inú firmu, ktorej pracovníci momentálne rozostavaný skelet konzervujú.
Firma Strabag tvrdí, že v pondelok do areálu násilne vnikla súkromná bezpečnostná služba (SBS), ktorú si najal investor.
Ten namieta, že síce SBS poslali, ale k žiadnemu násiliu nedošlo.
Privolaná bola aj polícia, ktorá záležitosť neriešila, keďže ide o obchodný spor dvoch súkromných spoločností.
Momentálne je to však najstráženejšia stavba v Košiciach.
Vznikol sklz kvôli základovej doske?
Obe strany podpísali zmluvu o dielo 26. 9. 2017. Začiatkom novembra 2018 však bola stavba pozastavená.
Zhotoviteľ aj investor zvolali v utorok tlačové konferencie, kde vysvetlili, ako celú situáciu vnímajú.

„Stavebné práce sa rozbehli v októbri 2017, pričom už od začiatku výstavby dochádzalo ku konfliktom medzi zástupcami investora a Strabagu. Najmarkantnejší konflikt, ktorý spôsobil minimálne trojmesačné omeškanie, a to hneď v úvode, bol spor ohľadom založenia spodnej stavby. Namietali sme nevhodnosť riešenia podľa realizačného projektu, teda stavby založenej na rebrovanej základovej doske, v projekte pre stavebné povolenie sa totiž pôvodne uvažovalo so založením stavby na pilótach. Investor to tak žiadal, pretože ide o lacnejšiu alternatívu,“ vraví konateľ Strabagu Juraj Hirner.
Predseda predstavenstva CTR business center III, a. s., Ján Horváth však hovorí, že Strabag k inému založeniu stavby nenútili.
„V prvých plánoch sme počítali s pilótami. V priebehu vzniku realizačnej dokumentácie sme však dospeli k záveru, že vzhľadom ku geologickým podmienkam je lepšie stavbu založiť na základovej doske. My sme im to navrhli a zároveň zobrali na seba všetky záruky. Bolo to na našu zodpovednosť. Krátko po začatí prác sme zistili, že harmonogram prác nejde podľa plánu. Zmluva hovorí, že ak je Strabag v sklze viac ako 30 dní, tak si môžeme časti diela, ktoré sú v omeškaní, dokončiť prostredníctvom tretej spoločnosti. Vybrali sme si teda zhotoviteľa na dokončenie hrubej stavby, ktorý už začal s činnosťou,“ kontroval J. Horváth.
Problémom má byť nesúlad v projektoch
Strabag informoval, že žiadali, aby investor dodal právoplatný projekt pre stavebné povolenie overený v stavebnom konaní.
To sa podľa nich udialo až v júli 2018.

Po preštudovaní projektu upozornili investora na nesúlad medzi realizačným projektom stavby a projektom pre stavebné povolenie a stavebným povolením, v súlade s ktorými musí byť dielo zrealizované.
„Najzásadnejší rozpor spočíva v tom, že projekt pre stavebné povolenie a samotné stavebné povolenie obsahujú polyfunkčný objekt, ktorý sa skladá z väčšej časti z apartmánového hotela s parametrami 55 dvojlôžkových izieb, 27 apartmánov a 59 bytových jednotiek. Realizačný projekt však obsahuje polyfunkčný objekt so 151 bytmi bez hotelovej časti. Pred realizáciou zmeneného riešenia musí byť toto odsúhlasené stavebným úradom, a to ešte pred realizáciou, čo sa podľa dokumentov, ktoré nám investor doposiaľ predložil, nestalo,“ vysvetľuje J. Hirner zo Strabagu.
Zástupca investora J. Horváth dôvodí, že chceli realizovať projekt nájomného bývania.
„Po prejednaní so stavebným úradom sme sa rozhodli navýšiť počet bytových jednotiek na 151. Stavebný úrad nám odpovedal, že to nevyžaduje samostatné povolenie na zmenu stavby pred dokončením a že budeme túto záležitosť riešiť v rámci kolaudácie stavby. Všetky podklady mal Strabag k dispozícii. Ak tak skúsená stavebná skupina po roku zistí, že vlastne nerozumie zmluve či súladu s dokumentáciou, tak je dnes veľmi ťažké na slovenskom stavebnom trhu s dôverou stavať. V zmluve podpísali, že plne rozumeli dokumentácii o realizácii stavby. My máme platné stavebné povolenie, napriek zmene projektu, čo nám stavebný úrad odsúhlasil.“
Strabag nechce porušovať zákon, investor tvrdí, že nechce stavať kvôli strate
Strabag tvrdí, že má v rukách dve stanoviská od právnikov, že zmluva o dielo je neplatný právny dokument, v ktorom nie je určito zadefinovaný predmet plnenia, tým pádom ani cena za dielo.
„Preto nám obe právne kancelárie odporučili okamžite ukončiť stavebné práce a vyzvať investora k rokovaniam o dvoch alternatívach - vysporiadaní doterajšieho stavu a uzatvorení platnej zmluvy o dielo, či vrátení si vzájomného plnenia a ukončenie spolupráce. Na osobnom rokovaní konateľov zástupca investora odmietol predložený návrh Strabagu a vyzval nás na pokračovanie plnenia podľa pôvodnej neplatnej zmluvy o dielo. Tým by sme však porušovali zákon. So svojimi nárokmi sme sa obrátili na súd o určenie vlastníctva k rozostavanej stavbe.“
Strabag tvrdí, že je vlastníkom budovy, pretože na neho ako stavebníka prešli práva a povinnosti z platných stavebných povolení.
„Máme záujem pokračovať vo výstavbe a stavbu dokončiť. Svoje nároky si však budeme vymáhať súdnou cestou,“ uzavrel Hirner.
Podľa investora na stretnutí konateľov padli tri návrhy.
„Pán Hirner na schôdzke povedal, že ak by stavbu zrealizovali, tak by mali stratu šesť miliónov eur. Tiež tam zaznelo, že nedá hlavu pod gilotínu bez boja. Ja som to pochopil tak, že to sú tie hlavné dôvody problému a tie ostatné sú len zástupné. Strabag nám oplotil stavbu, o ktorej my hovoríme, že je naša a oni, že je ich. Keď chceme ísť na stavbu, legitimuje nás SBS Strabagu. Rozhodli sme sa, že si budeme chrániť svoj majetok a vstúpili sme tam s najatou SBS. Som presvedčený, že vojna právnikov nebude dlho trvať. Existujú tri možnosti - buď sa Strabag vráti a budeme pokračovať, prípadne bude stavať tretia spoločnosť a my sa budeme so Strabagom súdiť, alebo súd rozhodne predbežným opatrením, že je to majetok Strabagu, čo je pre mňa nepredstaviteľné,“ vraví J. Horváth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári