KOŠICE. Od 1. januára 2019 súkromná firma EEI v Košiciach skončí, zopakovalo vo štvrtok vedenie mesta vo vydanej tlačovej správe. Žiadne konkrétnejšie informácie však neposkytlo.

Pristúpilo k tomuto kroku na základe platného Všeobecne záväzného nariadenia mesta č. 157, ktoré od januára už nepočíta s EEI. Tá vyberala na území mesta parkovné doteraz.
Ľudia už budú platiť za parkovanie mestu.
„To, čo sme sľúbili ľuďom, aj plníme. Som veľmi rád, že sa nám v takom krátkom čase darí riešiť problém, ktorý Košičanov veľmi trápi. Roky na parkovaní v meste zarábala súkromná firma. Teraz zostanú peniaze v mestskej kase. Košice prišli za posledné roky o veľmi veľa peňazí. Teší ma, že sme to zastavili,“ povedal vo štvrtok primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý).
Viacero výhod
Nová parkovacia politika mesta bude mať podľa neho pre ľudí viacero výhod.
„Ak vyberá peniaze za parkovanie priamo mesto, plynú z toho viaceré výhody. V zahraničí to pochopili už dávno, postupne to ale chápu aj niektoré mestá na Slovensku. Zobrali sme si príklad z Trenčína, kde majú vytvorenú jednoduchú parkovaciu politiku. Tento model parkovania je výhodnejší aj pre mesto, aj pre ľudí. Za ušetrené peniaze budeme budovať nové parkoviská či parkovacie domy,“ dodal primátor.
Polaček verí v odchod EEI bez problémov
Polačeka mrzí, že sa EEI nechce dohodnúť na odovzdaní parkovania v meste.
Tvrdí, že ľudí zavádzajú a to aj výzvami z uplynulých dní, aby si zaplatili za nové parkovacie karty na rezidenčné státie.

„Chcel by som vyzvať rezidentov, aby boli pri platení zdržanliví. Mrzí ma tento stav. Našou úlohou je teraz ľuďom v jednoduchosti vysvetliť, čo majú robiť. Viem, že sú teraz zmätení, lebo sa boja, aby nedostali pokutu. V najbližších dňoch mesto spustí prostredníctvom svojich informačných kanálov a médií kampaň, kde ľuďom jednoducho vysvetlíme, čo majú robiť. Verím, že sa so zástupcami EEI čoskoro stretneme a ich odchod z mesta bude bezproblémový,“ uviedol Polaček.
Programátori už niekoľko dní vyvíjajú pre mestskú políciu systém na mieru.
V prvom januárovom týždni plánuje vedenie mesta zvolať tlačovú konferenciu, kde vysvetlí podrobnosti.
„V súčasnosti pripravuje detaily, ktoré budú viesť k bezproblémovému prevzatiu parkovania, ktoré bude nielen pre Košičanov výhodnejšie, ale aj ľahko pochopiteľné,“ píše sa v tlačovej správe.
Burdiga verí, že s EEI nájdu východisko
Na pondelkovom stretnutí na magistráte sa zúčastnil aj mestský poslanec a líder iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent Henrich Burdiga.
Ani on neposkytol žiadne konkrétnejšie informácie o tom, ako by to malo fungovať po novom roku.
"Je mi úprimne ľúto, že firma EEI sa stretnutia nezúčastnila, ale verím, že čoskoro sa pohnú ľady aj v oblasti rokovaní s ňou. Ľahké to nebude, avšak verím, že nájdeme východisko, keďže je to v záujme oboch strán."
Pre neho je zásadným výstupom zo stretnutia na magistráte to, že snaha aktivistov je pretavená do reality a parkovanie v meste bude regulovať mesto priamo.
"Parkovné sa teda bude platiť priamo mestu a už nie súkromnej firme. Je to víťazstvo dlhoročnej snahy občanov a konečne bude vyhovené aj vyše 17-tisícovej petícii, najväčšej, aká v histórii Košíc bola," poznamenal poslanec.
Úprimne ho teší, že sa skončí čas, kedy na obyvateľoch parazitovala súkromná firma vďaka bývalému vedeniu mesta, ktoré tento stav zapríčinilo "a my ho musíme v extrémne krátkom čase, len za pár dní vyriešiť. Taktiež ma teší, že vedenie mesta má záujem riešiť parkovaciu politiku aj proobčiansky, čo bude mať tiež viacero výhod a nakoniec aj preto som sa na tom rozhodol podieľať aj ja".
Rovnako ako primátor si myslí, že obyvatelia by mali zvážiť a chovať sa s rozvahou pri platení za služby firme EEI, keďže správcom parkovania v Košiciach bude od 1. januára 2019 výlučne mesto Košice.
Ako je to v Trenčíne
Pri prebratí plateného parkovania mestom si zobrali v Košiciach príklad z Trenčína. Tam je súčasťou regulácie parkovania aj vytvorenie parkovísk, určených na dlhodobé, často celodenné státie.
Tie slúžia tým, ktorí každodenne dochádzajú na pracovisko alebo za inými povinnosťami do platených zón, kde potrebujú parkovať viac hodín.

Predtým aj v Trenčíne slúžili parkoviská iba na krátkodobé platené státie alebo pre rezidentov.
Pre tých, ktorí platili parkovné po hodinách, to bolo finančne náročné. Vlani sa pre nich vyčlenili odstavné plochy na dlhodobé státie, na ktoré sa dajú kúpiť tzv. dlhodobé karty.
Cenovo sú karty rozlíšené pre obyvateľov s trvalým pobytom (výrazne lacnejšie) a bez trvalého pobytu, ale aj podľa toho, kde sa vďaka nim smie parkovať (čím drahšia karta, tým viac možností).
Na vybraných plochách sa na dlhodobé státie vyhradila tretina parkovacích miest s označením „dlhodobé parkovisko“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári